Konferencja «Miasto jako przestrzeń dla biznesu. Ukraińska przedsiębiorczość w Polsce”

1 czerwca w Poznaniu odbyła się konferencja Miasto – przestrzeń dla biznesu. Ukraińska przedsiębiorczość w Polsce. Podczas wydarzenia omówiono takie kwestie, jak uproszczenie procedury wejścia na rynek medyczny dla profesjonalistów, współpraca przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w tworzeniu nowych miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości, poprawa dostępu do nauki języka polskiego oraz centralizacja wsparcia administracyjnego i prawnego.
Do jakich wniosków doszli uczestnicy konferencji?
Konferencja zaowocowała szeregiem wniosków ważnych dla ukraińskich przedsiębiorców w Polsce. Główne z nich są następujące:
- Uproszczenie procedury wejścia na rynek medyczny dla specjalistów: Uczestnicy konferencji podkreślili potrzebę ułatwienia i przyspieszenia procesu wejścia na rynek medyczny dla ukraińskich specjalistów. Jest to ważne dla zapewnienia wysokiej jakości usług medycznych i zmniejszenia dyskryminacji w zatrudnieniu.
- Współpraca między przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi w tworzeniu nowych miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości: Uczestnicy konferencji podkreślili znaczenie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi w celu tworzenia nowych miejsc pracy i promowania przedsiębiorczości. Może to obejmować wspólne projekty, wsparcie finansowe i wymianę doświadczeń.
- Poprawa dostępu do nauki języka polskiego oraz centralizacja wsparcia administracyjnego i prawnego: Ważnym aspektem omawianym na konferencji była poprawa dostępu ukraińskich przedsiębiorców do nauki języka polskiego. Znajomość języka jest ważnym czynnikiem udanej adaptacji i ekspansji biznesu w Polsce. Wyrażono również potrzebę scentralizowania wsparcia administracyjnego i prawnego dla ukraińskich przedsiębiorców, co uprościłoby ich interakcję z władzami i zmniejszyło przeszkody biurokratyczne.
Wnioski te będą stanowić podstawę do dalszych działań i prac na rzecz poprawy warunków dla ukraińskich przedsiębiorców w Polsce i przyczynią się do rozwoju środowiska biznesowego. Kolejna konferencja odbędzie się w Ostródzie, dokładna data i miejsce zostaną podane przez organizatorów.
Co dziesiąta firma zarejestrowana w Polsce jest dziś prowadzona przez obywateli Ukrainy. W samym Poznaniu w ostatnim czasie zarejestrowano 600 takich wpisów. W pierwszym kwartale 2023 r. pracodawcy najczęściej ubiegali się o zatrudnienie obywateli Ukrainy (5466 zgłoszeń, co stanowiło 41% wszystkich zarejestrowanych aplikacji), a następnie obywateli Białorusi i Gruzji (odpowiednio 3847, czyli 29%, oraz 2997, czyli 22%).
Patronami medialnymi wielkopolskiej edycji konferencji były portal Ukrainian in Poland oraz Gazeta Wyborcza. Partnerami wielkopolskiej edycji konferencji były: Foreign Personnel Service, BNP Paribas, Wielkopolska Izba Gospodarcza oraz MDDP.