Znana jest decyzja szczytu NATO w sprawie Ukrainy

Tetiana Sharapova
12 lipca 2023
Komentarze 0
Flagi Ukrainy i NATO Source: Vista Create

11 lipca odbył się pierwszy dzień szczytu NATO w Wilnie. Przyjęto na nim pakiet decyzji w sprawie Ukrainy. Dotyczą one również ścieżki przystąpienia Ukrainy do NATO.

Jakie decyzje podjęto w sprawie Ukrainy na szczycie NATO?

Pakiet decyzji w sprawie Ukrainy składa się z trzech elementów. Według sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, pakiet ten określa drogę Ukrainy do NATO. Składa się on z następujących elementów:

  1. Wieloletni program wsparcia dla Ukrainy. Zapewni on możliwość przejścia od radzieckich do natowskich programów szkoleniowych i doktryn.
  2. Ustanowienie nowej Rady NATO-Ukraina. Stanie się ona forum konsultacji i podejmowania decyzji.
  3. Potwierdzenie, że Ukraina stanie się członkiem NATO i wycofanie Planu Działań na rzecz Członkostwa.

Według Stoltenberga Sojusz będzie gotowy zaprosić Ukrainę do NATO, gdy otrzyma zgodę wszystkich sojuszników i zostaną spełnione wszystkie niezbędne warunki. Warto zauważyć, że nie ustalono żadnych ram czasowych przystąpienia Ukrainy do NATO. Jednak, jak wyjaśnia Stoltenberg, nie można ich ustalić, ponieważ proces przystąpienia do sojuszu zawsze opierał się na spełnieniu wszystkich wymagań.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij skrytykował takie decyzje. Powiedział, że sytuacja wygląda tak, jakby sojusznicy nie byli gotowi ani zaprosić Ukrainy do NATO, ani uczynić ją członkiem sojuszu. Napisał to na swoim koncie na Twitterze.

Oprócz Ukrainy, na szczycie omawiano również przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Jens Stoltenberg podkreślił, że krok ten jest bardzo ważny dla wzmocnienia bezpieczeństwa państw bałtyckich.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *