Zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce

22 stycznia 2023
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pl Source: tvn24.pl

Już niedługo odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy − najsłynniejszego festiwalu charytatywnego w Polsce. Impreza obejmie wszystkie miasta w Polsce i zaprasza wszystkich na wydarzenia rozrywkowe. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy − największy festiwal charytatywny w Polsce

Wkrótce Ukraińcy, którzy z powodu wojny wyjechali do Polski, będą świadkami jasnego i spektakularnego wydarzenia − dosłownie cały kraj zostanie pokryty czerwonymi sercami. Dowiedzmy się więc o co chodzi i co oznaczają te atrybuty.

29 stycznia w Polsce odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najbardziej hucznych imprez charytatywnych – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, to ogólnopolska impreza organizowana w Polsce na rzecz pomocy biednym i potrzebującym. Wydarzenie ma na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej i w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziło do powstania dużej liczby projektów pomocowych w Polsce. Głównym celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wsparcie materialne osób potrzebujących. Kampania wspiera integrację społeczną, a także tworzenie dostępnego i skutecznego systemu pomocy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca do współpracy organizacje pozarządowe i samorządy w realizacji projektów pomocowych dla dzieci, młodzieży, osób ubogich i potrzebujących, a także programów mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Historia projektu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Inicjatywa charytatywnego ruchu społecznego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy należy do polskiej osoby publicznej, znanego showmana i rockmana Jerzego Owsiaka, który w 1991 roku został poproszony o pomoc przez dyrekcję oddziału kardiologii warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Wydział bardzo potrzebował drogiego sprzętu. I Owsiak wraz z innymi muzykami zorganizował charytatywny koncert rockowy, który był transmitowany w krajowej telewizji i pomógł zebrać oszałamiającą kwotę 1,5 miliona dolarów, która znacznie przekroczyła koszty niezbędnego sprzętu medycznego.

Od tego czasu temat pomocy chorym dzieciom zajął ważne miejsce w działalności showmana. A od 1993 roku w centralnej telewizji polskiej pojawił się tradycyjny program charytatywny − Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie stałym gospodarzem był Jerzy Owsiak. A od 2007 roku program ten stał się integralną częścią autorskiego kanału cyfrowego Owsiaka. Ostatecznie akcje charytatywne showmana rozrosły się w osobną fundację charytatywną o nazwie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zgodnie ze statutem, głównym celem organizacji jest:

Pracowanie w dziedzinie ochrony zdrowia, przyczyniając się do ratowania życia i wspierania leczenia pacjentów, zwłaszcza dzieci. Kolejnym priorytetem jest profilaktyka zaburzeń zdrowotnych.

Może nie wszyscy wiedzą, ale doświadczenia projektu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały przyjęte w Ukrainie. Od 2006 roku działa tam podobny projekt charytatywny «Serce do serca», choć niestety nie zyskał on takiego rozgłosu i wsparcia ze strony społeczeństwa i urzędników państwowych jak w Polsce. Warto zaznaczyć, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od początku wojny udzielała pomocy Ukraińcom. Organizacja przeznaczyła na pomoc Ukrainie prawie 23 mln zł, kupując sprzęt medyczny dla 19 szpitali w 15 miejscowościach, a także organizując dwa ośrodki pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców w Polsce: w Szeginii i Warszawie.

Zrealizowane projekty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dziś Wielka Orkiestra ma dziesiątki, jeśli nie setki różnych projektów charytatywnych. Zazwyczaj środki te przeznaczane są na zakup sprzętu medycznego, a także na programy profilaktyczne i edukacyjne w zakresie ochrony zdrowia. Do osiągnięć inicjatywy należy również coroczny festiwal rockowy Przystanek Woodstock, powstały w 1995 roku jako podziękowanie dla wolontariuszy Orkiestry, który stał się dziś jednym z największych miejsc rockowych w Europie.

Do priorytetów fundacji charytatywnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy należą m.in.

  • leczenie dzieci z wadami serca i chorobami nerek;
  • ratowanie życia niemowląt, pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi;
  • pomoc dla dzieci poszkodowanych w wypadkach;
  • rozwój nowoczesnej diagnostyki i leczenia w pediatrii i medycynie noworodkowej.

Wszystkie te projekty realizowane są za pieniądze, które co roku zbierane są poprzez różne akcje fundraisingowe, w tym wpływy bankowych wpłat charytatywnych na konto funduszu, aktywne kwesty uliczne i koncerty charytatywne. Szczególną popularność zyskały Finały Orkiestry (Finał WOŚP).

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i czerwone serduszka

To właśnie coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tradycyjnie przyciągają szczególną uwagę i są najbardziej relacjonowane przez polskie i zagraniczne media. Ta ogólnopolska impreza tradycyjnie odbywa się w styczniu i obejmuje ogromny zakres rozrywek, m.in.

  • koncerty (w całej Polsce i za granicą);
  • wydarzenia artystyczne;
  • aukcje;
  • wyścigi;

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Każde miasto pozyskuje środki na fundusz w swój oryginalny sposób. Obowiązkowym i kulminacyjnym elementem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest kwesta uliczna, w którą w ostatnich latach zaangażowało się nawet 400 tysięcy wolontariuszy i miliony darczyńców w całej Polsce. Wolontariuszy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy można rozpoznać po charakterystycznych pudełkach i pelerynach z czerwonym sercem, które jest symbolem akcji. Każdy, kto zechce przyłączyć się do akcji i przekazać darowiznę, otrzyma specjalną naklejkę w postaci czerwonego serduszka na znak wdzięczności i zaangażowania w dobrą sprawę.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2023 roku

W 2023 roku Polska będzie gospodarzem 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w poprzednich latach, finałowi towarzyszyć będzie jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez fundację charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także różne wydarzenia online i offline, które rozpoczęły się na początku grudnia.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 29 stycznia pod hasłami «Żyć zdrowo w zdrowym świecie» oraz «Chcemy pokonać sepsę!» Według organizatorów imprezy, Orkiestra «zagra dla wszystkich − młodych i starszych». Przecież według ostatnich badań sepsa jest przyczyną 20% wszystkich zgonów na świecie. W tym roku więc za środki zebrane podczas akcji planuje się zakupić nowoczesny sprzęt do walki z sepsą.

Ale przypominamy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórka pieniędzy w dniu finału, ale także dziesiątki towarzyszących imprez rozrywkowych organizowanych przez sztaby WOŚP w całej Polsce (w tym roku będą to 1653 sztaby). Dlatego festyny Orkiestry będą odbywały się nie tylko w stolicy i dużych miastach, ale także w małych miejscowościach. Każdy sztab przygotował dla uczestników własny program: koncerty, targi, imprezy sportowe itp. Na przykład siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie oferuje aktywny spacer z psami, a w Mławie można wesprzeć zbiórkę pieniędzy biorąc udział w turnieju bowlingowym. Wydarzenia organizowane w Twoim regionie znajdziesz na stronie WOŚP tutaj.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *