Drugi program grantowy fundacji wspierającej kobiety z Ukrainy trwa

19 listopada 2022
Source: Vista Create

Polski fundusz wsparcia dla kobiet z Ukrainy zaprasza do składania wniosków do drugiego programu grantowego. Siostrzeństwo polsko-ukraińskie jest gotowe finansować najlepsze inicjatywy mające na celu pomoc ukraińskim kobietom w Polsce.

Kulczyk Foundation i Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie kontynuują przyjmowanie wniosków do drugiego programu grantowego Cześć Dziewczyny! W ramach pierwszego programu dotacje otrzymało 11 organizacji zajmujących się różnymi formami pomocy ukraińskim kobietom i dzieciom, które przedostały się do Polski w wyniku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej. Łączna kwota wypłat dotacji wyniosła prawie 1 mln zł.

Inicjatywa Kulczyk Foundation oraz działalność Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego ma na celu poprawę życia obywateli Ukrainy, a przede wszystkim kobiet i dzieci, którzy opuścili swoje domy w związku z wybuchem aktywnych działań wojennych i obecnie próbują przystosować się do życia w Polsce. Aby pomóc przymusowym migrantom, którzy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, próbując przystosować swoje życie do nowych realiów w obcym kraju, 25 polskich i ukraińskich kobiet zjednoczyło się w jeden zespół − Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie.  Organizacja powstała 4 kwietnia 2022 roku z inicjatywy szefowej Kulczyk Foundation Dominiki Kulczyk, do której dołączyły m.in. Agnieszka Holland, reżyserka i prezydent Europejskiej Akademii Filmowej, Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, oraz Oksana Zabużko, pisarka. Głównym celem jest pomoc w potrzebach tych, którzy znaleźli swój tymczasowy (lub stały) dom w Polsce, także tych, którzy chcą wrócić do Ukrainy i włączyć się w jej odbudowę. Dlatego aktywistki utworzyły fundusz powierniczy, z którego środki przeznaczane są na długoterminową pomoc dla ukraińskich kobiet i ich rodzin dotkniętych wojną.

Zapraszamy do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebook pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Projekty realizowane przez Kulczyk Foundation i Cześć Dziewczyny!

Wśród projektów już zrealizowanych przez Kulczyk Foundation i Cześć Dziewczyny są m.in.:

  • ustawienie ogromnego namiotu przed Punktem Przyjęcia Obywateli Ukrainy w Hrubieszowie, który obsługuje przybyszów i gości zza wschodniej granicy – tutaj osoby przybywające z Ukrainy mogą liczyć na podstawową pomoc: miejsce do spania, wyżywienie czy opiekę medyczną, a dzieci mogą bawić się w specjalnie przygotowanym kąciku.
  • obóz letni dla dzieci z Ukrainy, które z powodu wojny musiały opuścić swoją ojczyznę − podczas obozu dzieci zwiedzały teatry i muzea, a także miały okazję wziąć udział w lekcjach tańca, śpiewu i rysunku, dołączyć do mistrzowskich kursów dziennikarskich, kreatywnych zajęć z fizyki, historii i języka polskiego.
  • seminaria, w których wzięło udział ponad 1000 osób − oferowano im spotkania z psychologiem, zajęcia kulinarne dla dorosłych i dzieci, lekcje języka polskiego, konsultacje wspierające kompetencje kobiet na rynku pracy, warsztaty kreatywne (malarstwo, kolaż, haft), zajęcia integracyjne i informacyjne.

Kto może wziąć udział w drugim programie grantowym Cześć Dziewczyny!

Drugi program grantowy od Kulczyk Foundation i Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego nie jest spersonalizowany, jak np. pomoc dla Ukraińców wypłacana przez Diakonie Katastrophenhilfe. Skierowany jest do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorstw społecznych, samorządów i uczelni wyższych, które zamierzają realizować projekty przynoszące korzyści obywatelom Ukrainy – kobietom i dzieciom. Do udziału w programie można zgłaszać plany działań związane z następującymi rodzajami pomocy dla Ukraińców:

  • walka z bezrobociem i aktywizacja zawodowa;
  • wsparcie dla adaptacji społecznej;
  • wsparcie psychologiczne;
  • świadczenie pomocy humanitarnej;
  • wspieranie inicjatyw edukacyjnych, naukowych i kulturalnych;
  • poprawa infrastruktury społecznej.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą zdobyć niezbędne rzeczy dzięki serwisowi Lalafo

Główne kryteria wyboru, według których oceniane będą projekty, to ich nastawienie na rzeczywiste zmiany i poprawę sytuacji kobiet i dzieci (w szczególności tych dotkniętych wojną i uchodźców), zaangażowanie w projekt osób pochodzenia ukraińskiego oraz troska o skuteczność i efektywność inicjatyw. Łączna maksymalna wartość dotacji drugiego programu wynosi 950 tys. zł. Minimalna kwota, o jaką może ubiegać się wnioskodawca to 25 tys. zł, a maksymalna − 75 tys. zł.

Jak zgłosić się do udziału w programie grantowym Cześć Dziewczyny!

Aby wziąć udział w programie grantowym Cześć Dziewczyny! należy wypełnić odpowiedni wniosek i przesłać go na adres mailowy projektu: granty@kulczykfoundation.org.pl. Wniosek musi być wypełniony w języku polskim i przesłany na powyższy adres do 30 listopada 2022 roku do godziny 17:00. Warunkiem przyjęcia formularza zgłoszeniowego do rozpatrzenia jest kompletne i poprawne wypełnienie wszystkich sekcji. Ogłoszenie laureatów programu i informacje o grantach będą zamieszczane na stronach internetowych Kulczyk Foundation i ruchu Cześć Dziewczyny! do 31 stycznia 2023 roku.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *