Ukraiński naród zdobywa nagrodę „M100 Media Award”

7 września 2022

Tegoroczna nagroda „M100 Media Award” została przyznana całemu narodowi ukraińskiemu. Kapituła nagrody podjęła tę decyzję 6 września.

Żaden inny naród na świecie nie pokazał w ostatnich miesiącach z taką pasją wartości wolności. Ukraina heroicznie walczy o swoje wartości i broni ich dzień w dzień – napisała w oświadczeniu Rada Nagrody.

Kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia wręczenia nagród?

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 15 września w Poczdamie, w Niemczech. W imieniu narodu ukraińskiego wręczy ją światowej sławy bokser Włodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.

Od początku rosyjskiej inwazji Włodymyr Kliczko głośno wzywał społeczność międzynarodową do wystąpienia przeciwko niesprawiedliwości tej wojny. Porzucił swoje życie jako odnoszący sukcesy przedsiębiorca i trener w Niemczech na początku rosyjskiej inwazji i od tego czasu walczy o niepodległość, demokrację i wolność w swojej ojczyźnie. Wykorzystuje swoje międzynarodowe kontakty, aby niestrudzenie agitować liderów politycznych i biznesowych na całym świecie do wspierania Ukrainy. Odbierze nagrodę w imieniu swoich współobywateli – napisano w oświadczeniu.

Podczas uroczystości wręczenia nagród swoje przemówienia wygłoszą ambasador USA w Niemczech Amy Gutmann oraz były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Ponadto podczas uroczystości przemówienie polityczne wygłosi również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Żaden naród na świecie nie pokazał wartości wolności i jej kruchej wrażliwości z taką pasją jak Ukraina w ostatnich miesiącach. Prowadziła heroiczną walkę o swoje wartości, jakimi są niepodległość i wolność. I broni ich dzień po dniu, godzina po godzinie pod śmiertelnym ostrzałem. To, co my uważamy za oczywiste, Ukraińcy miesiącami próbowali zachować, ryzykując życiem. Naród, który w najtrudniejszych czasach stał się zjednoczonym narodem i dążył do demokracji w najtrudniejszych czasach. Ich cierpienie nie podlega dyskusji. To wojna przeciwko demokracji, wolności i systemowi wartości. Naród Ukrainy zasługuje na nasz głęboki szacunek, respekt, wsparcie i solidarność. Oni są na wojnie także dla nas – powiedział Komitet Doradczy M100, któremu przewodniczy burmistrz Poczdamu Mike Schubert.

Czym jest nagroda M100 Media Award i komu jest przyznawana?

M100 Media Award przyznawana jest od 2005 roku. Zostaje wręczana za wkład w obronę wolności mediów i wolności słowa, a także za wkład w umacnianie zasad demokracji i wzajemnego zrozumienia w Europie.

W ciągu całego swojego istnienia nagroda była przyznawana wpływowym obywatelom różnych krajów. Swego czasu nagrodę otrzymali Lord Norman Foster, Ingrid Betancourt i Hans-Dietrich Genscher.

To nie pierwszy raz, kiedy Ukraina otrzymuje tę nagrodę. W 2014 roku otrzymały ją dwie ukraińskie dziennikarki śledcze, Natalija Sedletska i Kateryna Kaplyuk. Również w 2014 roku nagrodę otrzymał mer Kijowa Witalij Kliczko. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w czwartek 15 września o godz. 19.00 we wschodnim skrzydle Orangerie Palace Sanssouci.

Jakie inne nagrody zdobyła Ukraina?

„M100 Media Award” to nie pierwsza nagroda, którą Ukraina otrzymała w tym roku. Na przykład w maju 2022 roku Atlantic Council, pozarządowy amerykański think tank zajmujący się stosunkami międzynarodowymi i studiami nad bezpieczeństwem międzynarodowym, przyznał całemu narodowi Ukrainy „Outstanding Leadership Award”. Takie wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy. Cały naród Ukrainy nigdy wcześniej nie został wyróżniony przez Radę Atlantycką.

Dodatkowo Witalij Kliczko w lipcu tego roku otrzymał prestiżową amerykańską nagrodę Arthur Ashe za odwagę. Sam mer Kijowa powiedział jednak, że uważa to wyróżnienie za nagrodę dla wszystkich Ukraińców broniących niepodległości i wolności Ukrainy.

Wcześniej informowaliśmy, że film Ukrainki Stacey Rushchak zostanie pokazany na amerykańskim festiwalu Out On Film. Film będzie można również obejrzeć w internecie.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.