Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: Ukraina pozostaje głównym tematem

18 stycznia 2023
Logo World Economic Forum. Pl source: flickr.com

Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Proponujemy dowiedzieć się, na czym polega jego specyfika, jakie tematy będą poruszane i co może zmienić tegoroczne forum dla Ukrainy.

W Davos rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne

16 stycznia 2023 roku w Davos (Szwajcaria) rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), które potrwa do 20 stycznia. Coroczne Forum Ekonomiczne w Davos to międzynarodowa konferencja, która gromadzi przedstawicieli rządu, instytucji i firm przemysłowych w celu omówienia i rozwiązania współczesnych problemów polityki gospodarczej i rozwoju. Problemy te obejmują działania mające na celu wzmocnienie stosunków międzynarodowych, zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego i stworzenie nowych rynków. Forum pozwala uczestnikom rozwiązywać problemy i wykorzystywać nowe możliwości rozwoju gospodarczego i wzmacniania stosunków międzynarodowych.

Ostatni raz impreza odbyła się na żywo w 2020 roku. W 2021 roku, ze względu na wysokość pandemii COVID-19 na świecie, wydarzenie odbyło się online, a w 2022 roku forum (po raz pierwszy w historii) zostało przeniesione z zimy na lato. Tegoroczne forum jest więc szczególnie oczekiwane i wyjątkowe. I nie chodzi tylko o powrót do zwykłego czasu i formatu.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Davos odbędzie się bez Rosjan i Chińczyków

Specyfika tegorocznego Forum Ekonomicznego w Davos jest w dużej mierze związana z pełnoskalową wojną, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku. I wciąż otwarte pozostaje pytanie, kiedy skończy się wojna w Ukrainie. Ze względu na agresywną politykę Rosji, jej przedstawiciele nie zostali zaproszeni na forum gospodarcze. Podczas gdy do udziału w tegorocznej imprezie zgłosiła się rekordowa liczba szefów państw i rządów (52), zaplanowano udział 2700 przedstawicieli ze 130 krajów, w tym około 116 miliarderów z całego świata (o 40% więcej niż 10 lat temu), wśród których nie ma ani jednego Rosjanina.

Jak zauważa autorytatywna międzynarodowa agencja Bloomberg:

Jeszcze nie tak dawno rosyjscy miliarderzy byli nieodłączną częścią Davos… W tym roku jest ich zero. Wojna w Ukrainie i ostracyzm Rosji przez Zachód skutecznie wyrzuciły oligarchów z corocznego spotkania kapitalistycznych elit.

Warto zauważyć, że poprzednie Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii, które odbyło się pod koniec maja 2022 roku, również odbyło się bez udziału rosyjskich urzędników i biznesmenów (po raz pierwszy od 1991 roku, od upadku ZSRR).

W tym roku wśród uczestników forum nie było przedstawicieli elit biznesowych z Chin. Jednak ich brak spowodowany jest kolejną falą koronawirusów, które przeżywa ten kraj, a także spadkiem giełdy, który spowodował znaczne zmniejszenie majątku najbogatszych ludzi w Chinach.

Z kolei Ukraina jest reprezentowana na forum przez delegację wysokiego szczebla. W programie imprezy przewidziano wystąpienia szefa NJSC Naftogaz Ukrainy Ołeksija Czernyszowa (17 stycznia), pierwszego wicepremiera i ministra gospodarki Julii Svyrydenko (17-18 stycznia), a także szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka (19 stycznia), który przedstawi «formułę pokoju». Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w wydarzeniu na odległość. Swój udział w forum zapowiedział również Witalij Kliczko, mer Kijowa i przewodniczący Związku Miast Ukrainy, który będzie rozmawiał z europejskimi politykami i przedstawicielami wielkiego światowego biznesu o pomocy w odbudowie i modernizacji ukraińskich miast.

Główne tematy forum ekonomicznego w Davos

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się pod hasłem «Współpraca w podzielonym świecie». Jak tłumaczą organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego:

Dziś świat znajduje się w krytycznym punkcie zwrotnym. Pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie wstrząsnęły i tak już kruchym systemem globalnym… Po raz pierwszy od lat 70. świat stoi w obliczu niepewnej nierównowagi, w której wzrost i inflacja zmierzają w przeciwnych kierunkach. Towarzyszy temu rosnąca fragmentacja geoekonomiczna, słabość sektora finansowego, w tym zawyżone ceny aktywów i wysoki poziom zadłużenia, oraz kryzys klimatyczny wymykający się spod kontroli.

Wszystko to zwiększa ryzyko, że następne dziesięć lat może stać się «dekadą niepewności i niestabilności». W związku z tym na forum zostaną omówione rozwiązania takich zagadnień jak:

  • kryzys klimatyczny;
  • kryzys energetyczny i żywnościowy;
  • walka z inflacją i niskim wzrostem gospodarczym;
  • konsekwencje pandemii koronawirusów i światowy kryzys kosztów utrzymania;
  • eliminacja słabości społecznych;
  • przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom geopolitycznym;
  • wojna na Ukrainie i jej konsekwencje gospodarcze na dużą skalę.

Można się spodziewać, że tegoroczne sesje będą dotyczyły nie tylko walki z problemami środowiskowymi i  kwestii równości rasowej, społecznej i płciowej, ale przede wszystkim wojny, która toczy się obecnie w centrum Europy i doprowadziła do pogłębienia kryzysu w wielu dziedzinach, a przede wszystkim w gospodarce światowej. Nie na darmo w opublikowanym niedawno dorocznym przeglądzie ryzyka WEF za główne i bezpośrednie wyzwanie dla światowej gospodarki uznano globalny kryzys kosztów utrzymania spowodowany pandemią koronawirusa oraz pełnowymiarową inwazję Rosji na Ukrainę.

Ukraina w centrum uwagi społeczności międzynarodowej na forum w Davos

Można się spodziewać, że podobnie jak podczas poprzedniego forum w maju 2022 roku, wiele uwagi społeczności międzynarodowej podczas tegorocznej imprezy również będzie poświęcone Ukrainie House Davos. Tym razem, oprócz internetowego wywiadu Wołodymyra Zełenskiego, w programie imprezy zapowiedziano otwarcie dwóch wystaw poświęconych wyzwolonemu Chersoniowi i zbrodniom wojennym Rosji (w otwarciu drugiej wystawy weźmie udział osobiście Prezydent RP Andrzej Duda).

Zobacz też: Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc prawną w Polsce?

Politycy i ekonomiści z całego świata będą rozmawiać o tym, jak pomóc Ukrainie w czasie wojny i w jej powojennym odrodzeniu. Nie należy oczekiwać, że Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zaowocuje konkretną pomocą finansową dla Ukrainy lub jakimikolwiek zobowiązaniami gwarancyjnymi. Ale ta platforma jest bardzo ważna dla Ukrainy, ponieważ przygotowuje scenę dla przyszłych szczytów, podczas których będą podejmowane realne decyzje. A w najbliższych dniach przywódcy światowych elit politycznych i biznesowych mogą uzgodnić kroki, które należy podjąć w przewidywalnej przyszłości.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *