Ukraina pomoże Polsce w sektorze energetycznym

13 września 2022

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina pomoże Polsce w sektorze energetycznym. Samo państwo polskie wyraziło taką prośbę. Pierwszym miastem, któremu zostanie udzielona pomoc będzie Rzeszów.

9 września Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina pomoże Polsce w sektorze energetycznym. Strona ukraińska już nad tym pracuje.

Co poprzedziło wniosek?

W piątek, 9 września, do Kijowa przybył polski premier Mateusz Morawiecki. To właśnie podczas swojej wizyty poprosił Ukrainę o pomoc dla Polski w sektorze energetycznym. Jeszcze tego samego dnia prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu powiedział, że Polska potrzebuje pomocy, w szczególności przy eksporcie energii elektrycznej.

Oczywiście, zapewnimy ją. Zawsze będziemy pomagać naszym polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia – zaznaczył w swoim wystąpieniu prezydent.

Dodał również, że Ukraina nie może odrzucić tej prośby, ponieważ Polska aktywnie pomaga Ukraińcom od pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej. W szczególności to właśnie Polska przyjęła największą liczbę uchodźców.

Jak będzie udzielana pomoc?

Przede wszystkim ukraiński prezydent poinformował, że przebudowa linii przesyłowej z elektrowni jądrowej Chmielnicki do Rzeszowa powinna zakończyć się do 8 grudnia. Rzeszów będzie pierwszym miastem, które otrzyma pomoc od Ukrainy, gdyż najwcześniej otrzymał tytuł miasta ratownika.

Poleciłem przyspieszyć przebudowę linii energetycznej z EJ Chmielnicki do polskiego miasta Rzeszów – pierwszego miasta-ratownika. Dziękuję, Rzeszów. Przypomnę, że ten specjalny tytuł Rzeszów otrzymał wiosną za niezwykle znaczącą pomoc dla Ukrainy. Musimy zakończyć tę przebudowę do 8 grudnia i zapewnić Polsce niezbędną ilość energii elektrycznej – zaznaczył Zełenski.

Jak jeszcze Ukraina zamierza pomóc Polsce?

Dostawy energii elektrycznej to nie jedyna rzecz, w której Ukraina pomoże Polsce. Tym samym Prezydent Ukrainy polecił Gabinetowi Ministrów pilne opracowanie możliwości dostarczenia do Polski 100 tys. ton węgla. Planują to zrobić jak najszybciej.

Zapasy węgla w naszych składach to prawie 2 mln ton, czyli 2,5 raza więcej niż w tym dniu w ubiegłym roku. Dlatego jesteśmy gotowi użyczyć ramienia wsparcia naszym polskim przyjaciołom – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Planuje się, że Ukraińcy będą eksportować węgiel do Polski we wrześniu, bo jest na niego krytyczne zapotrzebowanie.

Niedawno pisaliśmy o tym, że w tym roku wszyscy Ukraińcy otrzymali nagrodę M100 Media Award. Nagroda ta przyznawana jest za ochronę wolności mediów i wolności słowa. To pierwszy raz w historii Ukrainy, kiedy cały naród otrzymał tę nagrodę. Wcześniej otrzymali ją Witalij Kliczko oraz dwie dziennikarki śledcze Natalka Sedletska i Kateryna Kapliuk.

Ponadto niedawno pojawiła się informacja, że Polska wprowadza nowe zasady uzyskiwania wiz krajowych. Według nich, nie wszyscy obywatele Ukrainy będą mogli je otrzymać. Tym samym Ukraińcy, którzy pracują w transporcie międzynarodowym lub są członkami załogi samolotu, będą mogli uzyskać wizę krajową bezpośrednio w Polsce. Wizę na nowych zasadach można otrzymać do 31 grudnia 2022 roku.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *