Ochrona czasowa dla Ukraińców zostanie przedłużona do 2025 r.

Tetiana Sharapova
Polska, Ukraina | 18 września 2023
Komentarze 0
Uchodźcy z Ukrainy siedzą na ziemi z dobytkiem w pobliżu granicy.-PL Source: Vista Create

Tymczasowa ochrona dla Ukraińców przebywających obecnie w Polsce i innych krajach UE może zostać przedłużona do 2025 roku. Oświadczenie to złożyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas corocznego przemówienia w Parlamencie Europejskim. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Propozycja przedłużenia tymczasowej ochrony dla Ukraińców w UE do 2025 r.

W ubiegłą środę, 13 września, Ursula von der Leyen wygłosiła doroczne przemówienie w Parlamencie Europejskim. Jej główne punkty dotyczyły zmian klimatycznych, wsparcia dla europejskiego przemysłu, równości płci i rozszerzenia Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poruszyła również kwestię Ukrainy, a w szczególności przedłużenia tymczasowej ochrony w UE dla ukraińskich uchodźców.

Jak powiedziała Ursula von der Leyen w swoim przemówieniu:

Zapewniliśmy im (ukraińskim uchodźcom – red.) dostęp do mieszkań, opieki zdrowotnej, pracy i wielu innych rzeczy. To była odpowiedź Europy na to historyczne wyzwanie. Dlatego z przyjemnością ogłaszam, że Komisja Europejska zaproponuje przedłużenie naszej tymczasowej ochrony dla Ukraińców w Unii Europejskiej. Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane.

Decyzja o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla Ukraińców została podjęta już w 2022 roku. Wówczas Ursula von der Leyen powiedziała, że ukraińscy uchodźcy będą mogli przebywać w UE co najmniej do 4 marca 2024 roku. Jeśli nowa decyzja o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla Ukraińców zostanie przyjęta, będą oni mogli pozostać w Europie do 2025 roku.

W swoim przemówieniu przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła również, że Unia Europejska będzie nadal wspierać Ukrainę i udzielać jej wsparcia. Będzie ono trwało tak długo, jak będzie to konieczne. Obejmuje to wsparcie finansowe dla Ukrainy.

Obecnie tymczasowa ochrona dla Ukraińców wygasa 4 marca 2024 roku. W związku z tym w najbliższej przyszłości mogą pojawić się informacje o przedłużeniu tego statusu.

Czy Unia Europejska będzie w stanie przedłużyć tymczasową ochronę dla Ukraińców w przyszłości?

Obecnie w Unii Europejskiej przebywa co najmniej 4 miliony Ukraińców, którzy korzystają z tymczasowej ochrony. Większość Ukraińców przebywa w Niemczech, Polsce i Czechach. Jednak status ten nie może być przedłużany w nieskończoność. W końcu dyrektywa w sprawie ochrony czasowej przyjęta w Jugosławii ma wyraźny limit trzech lat. W związku z tym status ochrony tymczasowej może zostać przedłużony maksymalnie o kolejny rok.

Ze względu na fakt, że w przyszłości nie będzie możliwe przedłużenie statusu tymczasowej ochrony, Komisja Europejska już teraz omawia plan dla ukraińskich uchodźców na najbliższe dziesięć lat. W szczególności Lodewijk Ascher, doradca ds. Ukrainy, zaproponował przedłużenie tymczasowej ochrony dla Ukraińców na ten okres. Okres ten powinien obejmować wojnę i powojenną odbudowę.

Eksperci podkreślają, że wojna nie zakończy się w najbliższej przyszłości, a odbudowa nie potrwa jeden dzień. Dlatego wielu przesiedleńców wewnętrznych już teraz próbuje zintegrować się ze społeczeństwem europejskim: nauczyć się języka, znaleźć mieszkanie i pracę. Przedłużenie statusu tymczasowej ochrony może znacznie ułatwić ten proces. Anulowanie tego statusu oznacza utratę wielu praw i możliwości dla ukraińskich uchodźców. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Obecnie jest również prawdopodobne, że każdy kraj w Unii Europejskiej podejmie własną decyzję w sprawie statusu ukraińskich uchodźców. Nie gwarantuje to jednak pozytywnych rezultatów, ponieważ należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym

  • Niedobór mieszkań.
  • Niedobór nauczycieli.
  • Obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób Unia Europejska podejmie dalsze działania. Nie ma jednak wątpliwości, że ukraińscy uchodźcy nadal będą mogli liczyć na azyl w UE.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *