Ukraińscy uchodźcy mogą legalnie przebywać w UE do 2024 roku – Komisja Europejska

Komisja Europejska postanowiła przedłużyć dyrektywę o tymczasowej ochronie ukraińskich uchodźców co najmniej do 2024 roku. Informację tę ogłosiła 10 października Ylva Johansson, europejska komisarz do spraw wewnętrznych.
10 października stało się wiadome, że Ukraińcy będą mogli legalnie przebywać w Unii Europejskiej co najmniej do marca 2024 roku. Oto wszystkie szczegóły związane z tą decyzją.
Dlaczego przedłużono termin pobytu?
Na początku pełnowymiarowej inwazji podjęto decyzję o tymczasowej ochronie ukraińskich uchodźców. Zgodnie z nim Ukraińcy, którzy od 24 lutego 2022 roku przekroczyli granicę z jednym z krajów UE, mogą legalnie mieszkać i pracować na terytorium tego kraju do sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy.
10 października podjęto decyzję o przedłużeniu tej dyrektywy. Wynika to z masowego ostrzału Ukrainy, który miał miejsce tego dnia.
Dyrektywa o tymczasowej ochronie będzie obowiązywać co najmniej do marca 2024 r. Myślę, że to, co widzieliśmy dziś rano, pokazało bardzo wyraźnie: ważne jest, aby nadal przyjmować tych, którzy muszą uciekać do Unii Europejskiej – powiedziała komisarz.
Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.
Ylva Johansson wystosowała również komunikat dla tych Ukraińców, którzy zdecydowali się na powrót do Ukrainy, ale mogą zdecydować się na ponowny wyjazd w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Zgodnie z decyzją, nie będą musieli się ponownie rejestrować. Powinno to znacznie uprościć proces powrotu.
Zdecydowaliśmy, że nie trzeba się ponownie rejestrować po przeprowadzce. Możesz zachować swoją tymczasową ochronę, którą otrzymałeś w państwie członkowskim. Jedyne co trzeba zrobić, to poinformować władze krajowe i lokalne w kraju przyjmującym o powrocie do Ukrainy. Nie musisz jednak zwracać karty rejestracyjnej. Trzeba tylko poinformować, że się wraca. Upraszcza to więc poruszanie się w przypadku konieczności ponownej ucieczki – powiedziała Johansson.
Jak uzyskać ochronę czasową w Polsce?
Aby uzyskać ochronę czasową w Polsce, należy wyrobić PESEL-UKR. Aby to zrobić:
- Przygotuj pakiet niezbędnych dokumentów: dokument potwierdzający tożsamość (paszport, prawo jazdy, paszport zagraniczny), wypełniony kwestionariusz w języku polskim (kwestionariusz wydawany jest w miejscu rejestracji), kolorowe zdjęcie 35×45 mm (wykonane nie dalej niż 6 miesięcy temu);
- Przyjdź do Urzędu Gminy/Miasta w swoim miejscu zamieszkania;
- Złóż odciski palców. Jest to procedura obowiązkowa dla wszystkich.
Numer PESEL wydawany jest na miejscu i bezpłatnie. Jeśli więc ktoś oferuje wykonanie go za pieniądze – w żadnym wypadku nie zgadzaj się. Informacje o tym, czym jest numer PESEL i dlaczego jest potrzebny, znajdziesz tutaj.
Ilu Ukraińców jest obecnie w Unii Europejskiej?
Według stanu na 10 października w krajach UE mieszka i pracuje 4,2 mln Ukraińców. Obecnie Ukraińcy mają prawo do legalnego pobytu, pracy, edukacji i bezpłatnej opieki medycznej.
Według stanu na sierpień 2022 roku w Polsce mieszka około 2 mln Ukraińców. Najwięcej z nich jest zarejestrowanych w następujących miastach:
- Rzeszów – 37% ogólnej liczby mieszkańców.
- Warszawa – 13% ogólnej liczby mieszkańców
- Wrocław – 23% ogólnej liczby mieszkańców.
- Kraków – 23% ogólnej liczby mieszkańców.
- Gdańsk – 34% ogólnej liczby mieszkańców.
- Katowice – 33% ogólnej liczby mieszkańców.
- Lublin – 20% ogólnej liczby mieszkańców.
- Poznań – 16% ogólnej liczby mieszkańców.
- Szczecin – 15% ogólnej liczby mieszkańców.
Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce
Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak dostęp do pracy, wysokość wynagrodzenia, miejsca w szkołach i przedszkolach, dostęp do mieszkań itp. Informacje o minimalnym i średnim wynagrodzeniu w Polsce znajdziesz w tym artykule.