Ukraińscy studenci mogą bezpłatnie zdobyć umiejętności z zakresu biznesu i robotyki

20 października 2022

Rozpoczęła się rekrutacja uczestników do projektu Skills above Borders, mającego pomóc ukraińskim studentom w Polsce w adaptacji do lokalnego środowiska naukowego oraz zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności w nowoczesnych, obiecujących dziedzinach. Dowiedz się, jak wziąć udział w projekcie!

Na początku października ruszył projekt Skills above Borders ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki skierowany do studentów i młodych naukowców, którzy wyemigrowali z Ukrainy do Polski i obecnie szukają możliwości realizacji swojego potencjału edukacyjnego i naukowego. Projekt realizowany jest w ośrodkach akademickich, szkolnych i biznesowych w całej Polsce. Inicjatywa ma na celu otwarcie nowych możliwości dla młodych utalentowanych Ukraińców i przyspieszenie ich integracji z polskim środowiskiem akademickim poprzez dostarczenie kompetencji w zakresie „zawodów przyszłości”. Projekt jest całkowicie bezpłatny dla uczestników, ponieważ jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki RP.

Program oferuje uczestnikom kilka profili zawodowych:

 • kompetencje psychospołeczne;
 • warsztaty z robotyki;
 • programowanie;
 • Druk 3D.

Ponadto projekt zapewnia indywidualny mentoring i spersonalizowane podejście do uczestników programu. Wcześniej pisaliśmy o edukacji pozaformalnej w Polsce, więcej informacji można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Struktura projektu edukacyjno-mentoringowego

Projekt „Umiejętności ponad granicami” składa się z dwóch odrębnych etapów. W pierwszej fazie uczestnicy otrzymują dostęp do 24 unikalnych filmów szkoleniowych z zakresu umiejętności społecznych, dydaktyki biznesu i robotyki. Te filmy zostały nagrane przez najlepszych profesjonalnych trenerów w Polsce. Filmy będą publikowane na stronie projektu na Facebooku, gdzie będą mogły być oglądane przez wszystkich zainteresowanych. Warto dodać, że pierwsze filmiki są już dostępne do obejrzenia.

Drugi etap rozpocznie się po otrzymaniu odpowiedniej liczby zgłoszeń od osób chcących wziąć udział w projekcie. Na podstawie wypełnionych ankiet potencjalnych uczestników organizatorzy wybiorą 20 najbardziej ambitnych i kreatywnych. I to im zostanie zaproponowany udział w drugiej części projektu, w ramach której odbędzie się m.in. pogłębiony program szkoleniowy i mentoringowy:

 • szkolenia z zakresu umiejętności miękkich (kursy mistrzowskie z zakresu umiejętności komunikacji interpersonalnej);
 • kursy mistrzowskie z zakresu umiejętności biznesowych;
 • warsztaty z robotyki;
 • 3-miesięczny mentoring z polskim naukowcem;
 • staże w grupach ukraińskojęzycznych w szkołach;
 • udział w projektach studenckich dotyczących zmian klimatu na podstawie obserwacji satelitarnych;
 • jednodniowe praktyki w firmach wykorzystujących robotykę, takich jak MitsubIshi Electric, Astor Robotic Center czy Sygnis SA.

Korzyści z udziału w projekcie Skills above Borders

Udział w projekcie może być dla ukraińskich studentów doskonałym początkiem ich rozwoju zawodowego i naukowego. Planowane zajęcia pozwolą przecież nie tylko na zdobycie umiejętności miękkich, ale także pomogą znacznie poszerzyć zakres ich kompetencji i zdobyć bezcenne doświadczenie. Warto zaznaczyć, że podczas warsztatów z robotyki uczestnicy projektu otrzymają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także podręczniki do warsztatów sprzętowych oraz sprzęt do ćwiczeń (zestawy szkoleniowe z robotyki). Praktyki w ukraińsko- lub rosyjskojęzycznych grupach w szkołach pozwolą kadetom na doskonalenie i szlifowanie swoich umiejętności, a także przyczynią się do realizacji misji edukacyjnej, rozwijając talenty wśród młodych uchodźców z Ukrainy.

Z kolei zaangażowanie w projekty studenckie dotyczące zmian klimatycznych otworzy możliwość znalezienia wspólnych odpowiedzi na istniejące współczesne wyzwania. Studenci z klubów przy Polskiej Agencji Kosmicznej będą uczyć swoich ukraińskich rówieśników, jak pozyskiwać dane z konstelacji europejskich satelitów Sentinel. Podczas tych sesji ukraińscy studenci dowiedzą się, jak wyszukiwać obszary szczególnie zagrożone suszą lub pożarem, sprawdzać stan roślinności i ryzyko zniknięcia rzek z powodu wydobycia. Poprzez wspólne wnioskowanie, w tym na podstawie porównania terytorium Polski i Ukrainy, studenci ukraińscy nie tylko zdobędą umiejętności komunikacyjne z polskim środowiskiem akademickim, ale także wniosą istotny wkład do swojego CV, co uczyni ich życiorys bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym na polskim rynku pracy. Aby zgłosić się do projektu, należy wypełnić formularz rejestracyjny. Dostęp do filmów szkoleniowych oraz kontakt z organizatorami projektu w celu uzyskania dodatkowych informacji można uzyskać na stronie projektu na Facebooku.

Jeśli chcesz połączyć studia z pracą, proponujemy Ci dowiedzieć się tutaj o freelancingu i pracy zdalnej w Polsce.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *