Ukraińskim nastolatkom zakazuje się samodzielnych wyjazdów za granicę

Tysiące dzieci w wieku od 16 do 18 lat znalazło się bez opieki rodziców poza granicami Ukrainy, uciekając przed wojną. Jednak obecnie większość krajów europejskich zabrania dzieciom podróżowania w pojedynkę, dopóki nie osiągną pełnoletności. W związku z tym Ukraina opracowała projekt ustawy o zmianach w kodeksie cywilnym Ukrainy w sprawie ochrony praw dzieci podczas tymczasowych podróży poza Ukrainę (nr 9480), który będzie regulował te kwestie.
Jak będzie działać projekt ustawy nr 9480 i czego można się spodziewać?
Dzięki wspólnym wysiłkom grupy parlamentarzystów, Ukraina opracowała projekt ustawy nr 9480 o zmianach w kodeksie cywilnym Ukrainy w sprawie ochrony praw dzieci podczas tymczasowego opuszczania kraju. Ma ona na celu uregulowanie wszystkich kwestii związanych z nastolatkami podróżującymi za granicę. Zgodnie z nią, nastolatki w wieku od 16 do 18 lat będą mogły przekroczyć granicę:
- W towarzystwie jednego z rodziców i za zgodą drugiego.
- W towarzystwie upoważnionej osoby.
- W przypadku sieroty lub dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej, za zgodą organu opieki i kurateli, która zostanie udzielona zgodnie z procedurą ustanowioną przez Gabinet Ministrów.
Począwszy od 18 roku życia, możliwe będzie samodzielne przekraczanie granicy, bez towarzystwa rodziców lub osoby upoważnionej. Pomoże to uniknąć sytuacji, w których służby socjalne zabierają młodych Ukraińców do specjalnych instytucji.
Kanada uruchamia nowy program wsparcia dla Ukraińców
Jeśli wysłałeś swoje dziecko za granicę z dziadkiem i zostało ono odebrane przez służby socjalne, skontaktuj się z konsulatem Ukrainy. Ta instytucja będzie w stanie ci pomóc, ponieważ konsulaty są oficjalnymi przedstawicielami Ukrainy w innych krajach.
Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku oraz naszej strony na Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.