Ukraińcy za granicą muszą zadeklarować otrzymaną pomoc finansową

21 lutego 2023
Source: Vista Create

Od początku wojny wielu Ukraińców, którzy wyjechali za granicę, otrzymało pomoc finansową od różnych organizacji charytatywnych. Dowiedz się, czy zgodnie z prawem ukraińskim pomoc ta wymaga zadeklarowania i czy środki te podlegają opodatkowaniu.

Pomoc finansowa od organizacji charytatywnych dla Ukraińców za granicą jako dochód zagraniczny

Od początku pełnowymiarowej ofensywy rosyjskiej miliony obywateli Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, uciekły z kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Rządy i różne organizacje międzynarodowe starały się wspierać przymusowych migrantów wojennych za granicą, udzielając Ukraińcom wsparcia humanitarnego, finansowego, psychologicznego. Na przykład wielu Ukraińców za granicą, w tym w Polsce, mogło uczestniczyć w programie pomocy finansowej ONZ, otrzymywać płatności od organizacji humanitarnej Save The Children, korzystać z funduszy charytatywnych The Lutheran World Federation itp.

Otrzymując pomoc pieniężną i materialną od obcych państw i ich funduszy państwowych, zagranicznych kampanii i organizacji, Ukraińcy, którzy obecnie przebywają za granicą, ale pozostają obywatelami i rezydentami podatkowymi Ukrainy, są zaniepokojeni tym, jak te środki na cele charytatywne wyglądają w kontekście ukraińskiego ustawodawstwa podatkowego. Faktem jest, że zgodnie z ukraińskimi przepisami podatkowymi taka pomoc finansowa jest uznawana za dochód zagraniczny, a zatem otrzymanie tych środków musi być zgłoszone organom podatkowym. Czy zatem obywatele muszą deklarować na Ukrainie pomoc finansową otrzymaną za granicą i czy muszą płacić od niej podatki? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Ombudsman Ukrainy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Czy Ukraińcy za granicą muszą deklarować otrzymaną pomoc finansową?

Zgodnie z wyjaśnieniem Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowanym na Twitterze 30 stycznia 2023 roku, obywatele Ukrainy, którzy wyjechali za granicę w związku z wojną i otrzymali pomoc finansową od różnych międzynarodowych instytucji charytatywnych, muszą faktycznie zgłosić państwu otrzymane od zagranicznych instytucji płatności finansowe. Według Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy:

Obywatele Ukrainy, którzy skorzystali z prawa do tymczasowej ochrony w innych krajach świata, są zobowiązani do zadeklarowania jako dochód zagraniczny pomocy otrzymanej od obcych państw, ich funduszy państwowych, zagranicznych kampanii i organizacji.

Jest to zgodne z klauzulą 179.3 Kodeksu Podatkowego Ukrainy, która mówi, że podatnicy na Ukrainie, w tym osoby, które przeniosły się za granicę, muszą złożyć roczne oświadczenie o majątku i dochodach.

Czy pomoc finansowa deklarowana przez Ukraińców podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Podatkowego Ukrainy, podatnicy są zobowiązani do składania rocznych deklaracji o stanie majątkowym, jego zmianach i dochodach. Celem tych deklaracji jest obliczenie i odprowadzenie odpowiednich podatków. Opodatkowanie nie dotyczy jednak wszystkich przypadków.

Obecne ustawodawstwo ukraińskie przewiduje, że pomoc finansowa otrzymywana przez Ukraińców od państw obcych i ich funduszy państwowych jest obecnie wyłączona z dochodów podlegających obowiązkowemu opodatkowaniu państwowemu. Po prostu środki otrzymane od obcych państw, ich funduszy państwowych, zagranicznych kampanii i organizacji w formie charytatywnych płatności finansowych nie podlegają opodatkowaniu. Ten rodzaj dochodów zagranicznych nie podlega ani opodatkowaniu, ani obowiązkowi wojskowemu. Należy przypomnieć, że zasada ta dotyczy tylko tych obywateli Ukrainy i członków ich rodzin pierwszego stopnia pokrewieństwa (), którzy ucierpieli w wyniku zbrojnej agresji Rosji i skorzystali z prawa do tymczasowej ochrony za granicą.

Jak Ukraińcy mogą złożyć zeznanie podatkowe na Ukrainie będąc za granicą?

W celu zadeklarowania dochodów otrzymanych w formie charytatywnych płatności finansowych od państw obcych i ich funduszy państwowych, Ukraińcy, którzy obecnie przebywają za granicą, nie muszą wracać na Ukrainę i zgłaszać się do organów podatkowych. Obywatele Ukrainy, niezależnie od kraju zamieszkania, mają możliwość złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną. Można to zrobić za pomocą osobistego konta elektronicznego na stronie internetowej państwa. Aby zadeklarować dochody otrzymane w formie charytatywnych wpłat finansowych od państw obcych i ich funduszy państwowych, należy”

  • zalogować się do osobistej Elektronicznej Szafy Podatnika;
  • przejść do sekcji „WE dla obywateli”;
  • wybrać zakładkę „Zeznanie podatkowe o stanie majątkowym i dochodach”;
  • wypełnić i złożyć deklarację.

Zobacz też: Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc prawną w Polsce?

Wszystkie kwoty płatności otrzymanych przez obywatela Ukrainy jako pomoc finansowa od organizacji międzynarodowych muszą być wpisane niezależnie, a następnie odliczone od całości dochodu.

Dla przypomnienia, zgodnie z Kodeksem podatkowym Ukrainy, deklaracje podatkowe obywatele składają raz w roku za podstawowy okres sprawozdawczy.  Dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych okres ten jest równy rokowi kalendarzowemu, który trwa do 1 maja roku następującego po roku sprawozdawczym. W związku z tym osoby fizyczne muszą złożyć zeznanie podatkowe za rok 2022 do 1 maja 2023 r.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *