Które kraje ponownie przyznają Ukraińcom status ochrony czasowej w 2023 roku?

Tetiana Sharapova
Inne, Polska, Świat, Ukraina | 2 października 2023
Komentarze 0
Kobieta pomaga uchodźcom, daje ciepłe ubrania dziewczynce-PL Source: Vista Create

Od początku wojny kilka milionów Ukraińców wyjechało z Ukrainy do innych krajów. Jednak nie wszystkim udało się zintegrować w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego chcielibyśmy poinformować, że w 2023 r. nadal istnieje możliwość ponownego ubiegania się o ochronę czasową w innym kraju. Poniżej znajduje się lista krajów, do których możesz się przenieść, nawet jeśli przyznano Ci już ochronę tymczasową w innym kraju.

Powtarzająca się tymczasowa ochrona dla Ukraińców w krajach strefy Schengen

Niektórzy Ukraińcy chcą zmienić kraj ochrony czasowej. Powodów może być wiele: brak pracy, niemożność zabezpieczenia swojego pobytu lub jakikolwiek inny powód. W takim przypadku pojawia się pytanie: czy można zmienić kraj ochrony czasowej? Odpowiedź brzmi: tak, można. Jednak począwszy od 2023 r. nie wszystkie kraje będą udzielać tymczasowej ochrony osobom, które już ją otrzymały w innym kraju. Powiemy Ci, w których krajach strefy Schengen możesz uzyskać ochronę tymczasową po przyznaniu jej w innym kraju.

Ponowna tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Rumunii

Według strony internetowej dopomoha.ro, Rumunia będzie nadal przyjmować Ukraińców w 2023 roku. Nie ma znaczenia, czy ukraiński uchodźca był chroniony w innym kraju, czy nie. Obecnie można uzyskać tymczasową ochronę w Rumunii і przebywać w ramach ochrony tymczasowej do 4 marca 2023 roku.

Ukraińscy uchodźcy w Rumunii mogą liczyć na:

  • Pomoc w zakresie żywności, odzieży i transportu.
  • Pomoc w zakresie zakwaterowania.
  • Opieka medyczna.
  • Pomoc w poszukiwaniu pracy.
  • Pomoc w edukacji.
  • Pomoc w nauce języków obcych.
  • Pomoc prawna.

Jednocześnie jest całkiem możliwe, że w Rumunii istnieją również organizacje charytatywne, które zapewniają pomoc finansową. Musisz jednak dowiedzieć się o tym bezpośrednio w kraju.

Ponowna tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Portugalii

Portugalia również nadal przyjmuje ukraińskich uchodźców, nawet jeśli przyznano im już tymczasową ochronę w innych krajach. W tym kraju ochrona tymczasowa jest przyznawana na okres jednego roku, ale może być przedłużana dwukrotnie, za każdym razem na okres sześciu miesięcy. Tymczasowa ochrona w Portugalii jest dostępna dla:

  • Obywatele Ukrainy.
  • Obywatele korzystający z ochrony międzynarodowej na terytorium Ukrainy.
  • Krewni obywateli Ukrainy i/lub osoby korzystające z ochrony międzynarodowej na Ukrainie.
  • Cudzoziemcy lub bezpaństwowcy mieszkający na Ukrainie.

Aby uzyskać tymczasową ochronę w Portugalii, należy przedstawić dokument tożsamości i złożyć wniosek do odpowiednich władz. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie.

Uwaga! Aby uzyskać tymczasową ochronę w Portugalii, musisz mieć dowód, że zrzekłeś się ochrony w innym kraju.

Ponowna tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Hiszpanii

Możliwe jest również uzyskanie tymczasowej ochrony w tym kraju. Należy jednak zauważyć, że w Hiszpanii nie będzie można wybrać miejsca zamieszkania. W związku z tym możesz zostać przydzielony do prowincji w dowolnym miejscu w kraju. Powinieneś być na to przygotowany.

Osoby, które uzyskały tymczasową ochronę w Hiszpanii mają prawo do:

  • Pobyt i przemieszczanie się na terenie kraju.
  • Pozwolenie na pracę.
  • Pomoc społeczna.

Warto również zauważyć, że według statystyk Ukraińcom dość trudno jest znaleźć pracę w Hiszpanii. Dlatego należy wziąć to pod uwagę. Więcej o tymczasowej ochronie w Hiszpanii można przeczytać na tej stronie.

Ponowna tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Chorwacji

Jeśli jesteś zainteresowany Chorwacją jako krajem ochrony tymczasowej, możesz przeprowadzić się do Chorwacji. Możliwe jest uzyskanie azylu w Chorwacji, jeśli przyznano Ci już ochronę tymczasową w innym kraju.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Zobacz też: Zjednoczeni dla Ukrainy – jak skorzystać z możliwości pobytu w USA?

Osoby, którym udzielono tymczasowej ochrony w Chorwacji, mają prawo do

  1. Pracować bez uzyskania dodatkowej zgody.
  2. Otrzymywanie opieki medycznej.
  3. Informacje prawne dotyczące praw i obowiązków.
  4. Zdobywanie wykształcenia.
  5. Praca bez uzyskania dodatkowego zezwolenia.

Więcej informacji na temat tymczasowej ochrony w Chorwacji można znaleźć na tej stronie internetowej.

Przedłużenie tymczasowej ochrony dla Ukraińców w Niemczech

Obecnie Niemcy są krajem o największej liczbie ukraińskich uchodźców. Mimo to nadal zapewniają tymczasową ochronę, nawet jeśli została ona już przyznana w innym kraju. Na przykład, jeśli udzielono Ci już ochrony czasowej w Polsce.

Warto zauważyć, że podobnie jak w Hiszpanii, nie będziesz mógł wybrać miejsca zamieszkania. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz więzi rodzinne w Niemczech. W takim przypadku możesz mieszkać z rodziną.

Więcej informacji na temat tymczasowej ochrony w Niemczech można znaleźć na tej stronie.

Ponowna tymczasowa ochrona dla Ukraińców w Holandii

Holandia nie jest zbyt popularna wśród ukraińskich uchodźców. Możliwe jest jednak uzyskanie tam tymczasowej ochrony, nawet jeśli miało się ją w innym kraju.

Jak podano na stronie internetowej, ukraińscy uchodźcy mogą uzyskać tymczasową ochronę w Holandii, jeśli mieli ją już w innym kraju. Wymaga to jednak zakończenia tymczasowej ochrony w innym kraju. Ponadto osoby, które uciekły z terytorium Federacji Rosyjskiej, nie mogą ubiegać się o tymczasową ochronę w Holandii.

Obecnie można ubiegać się o azyl w Holandii do 4 marca 2024 roku. Możliwe jest jednak, że zostanie on przedłużony o kolejny rok – do 4 marca 2025 r.

Które kraje strefy Schengen nie przyznają ochrony czasowej?

Istnieje również wiele krajów, które nie udzielają powtarzającej się ochrony tymczasowej. Poniżej znajduje się ich lista.

Polska

Polska jest drugim krajem z największą liczbą ukraińskich uchodźców. Kraj ten nadal udziela tymczasowej ochrony. Jeśli jednak miałeś ją w innym kraju, nie będziesz mógł ubiegać się o ochronę w Polsce. Zasady te obowiązują od początku 2023 roku.

Warto zauważyć, że nawet jeśli przyjechałeś do Polski i nie otrzymałeś tutaj ochrony czasowej, możesz pozostać w kraju. Jedyną rzeczą jest to, że nie będziesz miał takich samych korzyści jak ci, którzy mają Pesel Ukr.

Republika Czeska

W Republice Czeskiej nie chodzi tylko o to, że nie można ponownie uzyskać ochrony tymczasowej. Możesz nie otrzymać tymczasowej ochrony, jeśli posiadasz wizę do Kanady, Wielkiej Brytanii lub USA. Nie ma znaczenia, czy ubiegałeś się o tę wizę, gdy byłeś już w Czechach, czy też przyjechałeś do Czech z tą wizą. Dlatego jeśli chcesz ubiegać się o tymczasową ochronę w Czechach, możesz to zrobić tylko wtedy, gdy nie ubiegałeś się o podobne zezwolenie na pobyt w innych krajach.

Norwegia

Norwegia jest członkiem strefy Schengen, choć nie należy do Unii Europejskiej. Ukraińcy mogą uzyskać tymczasową ochronę w tym kraju, ale tylko raz. Ale jeśli masz tymczasową ochronę w innym kraju, otrzymasz odmowę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie.

Szwajcaria

Nie jest również możliwe uzyskanie tymczasowej ochrony w Szwajcarii, jeśli została ona już przyznana w innym kraju. Jednak w przypadku Szwajcarii istnieje jeden wyjątek: tymczasowa ochrona może zostać przyznana ponownie, jeśli pochodzisz z kraju, który jest przeciążony ukraińskimi uchodźcami. Na przykład z Polski lub Niemiec. Dlatego Szwajcaria może być uważana za kraj relokacji, ale najlepiej skonsultować się z prawnikiem z wyprzedzeniem.

Jak zmienić kraj ochrony czasowej

Jeśli zdecydujesz się na zmianę kraju ochrony tymczasowej, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie, czy masz możliwość przeniesienia się do tego kraju. Wymagania mogą się różnić w zależności od okoliczności. Przed przeprowadzką należy również podjąć następujące kroki:

  1. Skontaktuj się z władzami migracyjnymi kraju, do którego planujesz się przeprowadzić i dowiedz się, czy jest to możliwe.
  2. Odmówić tymczasowej ochrony w kraju, w którym obecnie przebywasz i otrzymać pisemne potwierdzenie tej odmowy.
  3. Rozwiązać wszystkie umowy zawarte w kraju tymczasowej ochrony: zamknąć rachunki bankowe, umowy najmu, umowy o pracę itp. Oto jak Ukraińcy mogą odmówić ochrony czasowej przy wyjeździe z Polski.

W niektórych krajach ochrona tymczasowa jest automatycznie anulowana. Na przykład w Polsce dzieje się to po 30 dniach nieobecności w kraju, a w Niemczech po sześciu miesiącach. Zależy to również od kraju, do którego planujesz się przeprowadzić. Jeśli są to Stany Zjednoczone, Kanada lub Wielka Brytania, nie musisz rezygnować z tymczasowej ochrony, zostanie ona automatycznie anulowana po pewnym czasie. W takim przypadku należy jednak wypowiedzieć wszystkie umowy, aby uniknąć problemów. Jeśli jest to kraj należący do strefy Schengen, musisz odmówić tymczasowej ochrony.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *