Ukraińcy w Polsce zaproszeni do udziału w wystąpieniu Joe Bidena

Irina Turaieva
Polska, Ukraina, Warszawa | 17 lutego 2023
Komentarze 0
Source: Vista Create

Joe Biden już za kilka dni przyjeżdża do Polski. W harmonogramie prezydenta USA znajduje się między innymi przemówienie do Ukraińców w Polsce. Dowiedz się, jak dostać się na przemówienie Joe Bidena!

Joe Biden już wkrótce odwiedzi Polskę

Joe Biden planuje w najbliższych dniach odwiedzić Polskę. Poinformował o tym na początku lutego Marcin Przydacz, szef Wydziału Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. Natomiast rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre ujawniła informację, że robocza wizyta prezydenta USA zaplanowana jest na 20-20 lutego 2023 roku. Międzynarodowe media spekulują, że daty te nie zostały wybrane przypadkowo, gdyż przypada w nich rocznica inwazji Rosji na Ukrainę.

Wizyta Joe Bidena jest kolejnym wydarzeniem wśród serii spotkań, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni intensywnie odbywają się w przestrzeni międzynarodowej w ramach działań na rzecz pomocy Ukrainie i wzmocnienia sytuacji bezpieczeństwa w całej Europie. Komentując więc zbliżającą się wizytę amerykańskiego prezydenta, polski prezydent Andrzej Duda powiedział:

To będzie czas spotkań związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski. Zależy nam na tym, aby wzmocnić bezpieczeństwo Polski i aby szczyt NATO doprowadził do dobrych decyzji dla wschodniej flanki, w szczególności do wzmocnienia infrastruktury.

W ramach spotkania dotyczącego bezpieczeństwa odbędą się również konsultacje z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, z którym omówione zostaną kwestie związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Ponadto mówi się o możliwym spotkaniu Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim podczas jego wizyty w Polsce, które mogłoby się odbyć w Warszawie lub Rzeszowie. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych konkretnych szczegółów dotyczących wizyty ukraińskiego prezydenta w Polsce, gdyż strona polska ze względów bezpieczeństwa nie komentuje tego wydarzenia.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Biden przemówi do Ukraińców w Polsce

Oprócz spotkań ze ścisłym kierownictwem Polski, Joe Biden będzie miał okazję zwrócić się do obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Polsce jako osoby wewnętrznie przesiedlone. Wiadomo, że od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej ponad 9 milionów Ukraińców przekroczyło polską granicę z Ukrainy. A przepływ Ukraińców przekraczających granicę ukraińsko-polską jest nie do zatrzymania.

Prezydent USA przemówi do Ukraińców w Polsce we wtorek 21 lutego 2023 roku o godzinie 17:30 w Warszawie. Miejscem wystąpienia są ogrody Zamku Królewskiego – Arkady Kubickiego. Ambasada USA w Polsce zaprasza Ukraińców do udziału w tym znaczącym wydarzeniu i przyjścia, aby wysłuchać przemówienia Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidena.

Informujemy, że wejście na miejsce wystąpienia prezydenta USA będzie otwarte 21 lutego o godzinie 14:00. O konkretnych lokalizacjach punktów wejścia na wydarzenie będzie można dowiedzieć się w poniedziałek, 20 lutego, na stronie internetowej Ambasady USA w Rzeczypospolitej Polskiej. Tam też zostaną opublikowane informacje dla dziennikarzy, którzy będą chcieli uzyskać akredytację na relacjonowanie przemówienia prezydenta USA do Ukraińców.

Jak dostać się na przemówienie Joe Bidena do Ukraińców w Polsce?

Wszyscy Ukraińcy, którzy przebywają obecnie w Polsce, są zaproszeni do udziału w przemówieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Joe Bidena, więc wydarzenie jest otwarte dla wszystkich obywateli Ukrainy. Aby wziąć udział w wydarzeniu wszyscy goście będą musieli przejść kontrolę bezpieczeństwa. W związku z tym, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji lub problemów podczas kontroli, prosimy nie wnosić:

  • dużych toreb;
  • plecaków;
  • plakatów;
  • flag
  • parasoli.

Organizatorzy ostrzegają, że osoby, które wniosą którykolwiek z tych przedmiotów, nie zostaną dopuszczone do udziału w imprezie. Uczestnikom zaleca się również jak najcieplejszy strój, biorąc pod uwagę, że impreza odbędzie się na świeżym powietrzu. Każdy, kto chce wziąć udział w wydarzeniu, powinien wcześniej zarejestrować się pod tym linkiem. Podczas rejestracji wystarczy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail.

Świat potrzebuje nowego globalnego mechanizmu bezpieczeństwa

Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę, Ameryka, podobnie jak Polska, zajęła jednoznaczne stanowisko wspierające Ukraińców, dostarczając broń do obrony i transze pieniężne na wsparcie gospodarki, a także pracując nad zjednoczeniem partnerów wokół potrzeb Ukrainy. Stany Zjednoczone są przekonane, że muszą pomóc Ukrainie przywrócić integralność terytorialną i pokonać Rosję. Takie było przesłanie ekspertów, którzy 15 lutego rozmawiali z amerykańskimi senatorami. Podkreślili oni, że Stany Zjednoczone powinny włączyć się w tworzenie nowego mechanizmu globalnego bezpieczeństwa, który uniemożliwi dalsze prowadzenie tak przerażających wojen, jak ta, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

Jak zauważa Fiona Hill, Senior Fellow w Brookings Institution:

Żaden z mechanizmów i praktyk Stanów Zjednoczonych i Europy stworzonych w celu zachowania pokoju po II wojnie światowej i w czasie zimnej wojny nie był zbyt skuteczny w zapobieganiu zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 roku czy jej próbom zajęcia Kijowa i reszty Ukrainy w 2022 roku.

Zobacz też: W których krajach Ukraińcy otrzymują największą pomoc finansową?

Dlatego jej zdaniem, które podziela większość amerykańskich ekspertów, Europa potrzebuje dziś nowego, długoterminowego systemu bezpieczeństwa regionalnego, który będzie w stanie przeciwstawić się dążeniom Rosji do zagarnięcia ukraińskich terytoriów i stworzyć precedens dla intensyfikacji skutecznych porozumień międzynarodowych. Jednocześnie analitycy podkreślają, że powinien to być taki system bezpieczeństwa europejskiego, który będzie akceptowany przez wszystkich Europejczyków i nie będzie całkowicie zależny od potęgi militarnej i gospodarczej Stanów Zjednoczonych.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *