W Polsce rośnie liczba chorych na COVID-19. Czy pojawią się nowe ograniczenia?

25 lipca 2022

W ostatnich dniach obserwowane jest znaczące zwiększenie liczby chorych koronawirusem. Minister Zdrowia opowiedział, czy należy spodziewać się wzrostu ograniczeń covidowych. 

Bieżąca sytuacja

Polski minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że obecnie następuje gwałtowny wzrost liczby pacjentów z COVID-19. Według jego szacunków szczyt letniej fali przypada na połowę sierpnia.

Teraz obserwujemy zwiększone obciążenie łóżek z pacjentami z COV, ale chcę powiedzieć, że ta fala, w porównaniu z poprzednimi, potwierdza, że częstość występowania COVID-19 spada. W ciągu ostatnich 3 dni odnotowaliśmy około 3000 przypadków dziennie, czyli wzrost o około 60-70% z tygodnia na tydzień. Dynamika jest wystarczająco szybka. Według naszych szacunków szczyt fali letniej nastąpi około połowy sierpnia, wtedy liczba zakażeń może sięgnąć 8-10 tys. przy liczbie hospitalizacji na poziomie ok. 3 tys. – stwierdził minister.

Czwarta dawka szczepionki

Niedzielski dodał również, że osoby w wieku od 60 do 79 lat mogą już otrzymać czwartą dawkę szczepionki.

Od piątku (22 lipca) dozwolona jest czwarta dawka szczepionki Covid-19 dla osób w wieku od 60 do 79 lat oraz dodatkowe szczepienie dla osób z obniżoną odpornością w wieku 12 lat i starszych.

Czy będą nowe ograniczenia?

W szpitalach i aptekach istnieje obowiązek noszenia masek. Najprawdopodobniej resort nie wprowadzi nowych ograniczeń. Będą tylko rekomendacje.

Wcześniej premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że należy spodziewać się powrotu restrykcji dotyczących koronawirusa.

Denys Savchenko

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.