Jak zapisać dziecko do polskiej szkoły?

Yana Zakharchuk
Dzieci | 30 maja 2023
Komentarze 0
Ukraińskie dzieci w polskiej szkole Source: Vista Create

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży, które przybyły do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Zapoznaj się z systemem edukacji w Polsce, prawami ukraińskich uczniów, zasadami zapisu do klasy 1 i przeniesienia dziecka do polskiej szkoły w naszym materiale.

Polski system edukacji

Polski system edukacji składa się z następujących etapów:

 • edukacja przedszkolna: żłobki (0-3 lata) i przedszkola (3-6 lat);
 • szkoła podstawowa: szkoła średnia – I etap (klasy 1-3), II etap (klasy 4-8);
 • wykształcenie średnie: liceum ogólnokształcące, technikum itp. (3-4 lata nauki);
 • Wykształcenie wyższe: licencjat (3 lata studiów), magister (5-6 lat studiów), uzyskanie stopnia doktora (2-4 lata studiów).

Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, a także do Instagrama pod linkiem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Jak zapisać dziecko do 1 klasy polskiej szkoły?

Aby zapisać dziecko z Ukrainy do 1 klasy polskiej szkoły trzeba:

 1. Skontaktować się z wybraną szkołą, która znajduje się w Twoim miejscu zamieszkania w Polsce (możesz wybrać szkołę, klikając link).
 2. Złożyć wniosek o przyjęcie (zapisz się elektronicznie w języku polskim lub w sekretariacie szkoły, mając przy sobie dokumenty własne i dziecka, paszport i numer PESEL).

Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły. Szkoła podstawowa w miejscu zamieszkania w Polsce musi przyjąć dziecko. Szkoły podstawowe w innych powiatach mogą przyjąć dziecko tylko wtedy, gdy są wolne miejsca.

Ważne! Dzieci z problemami i trudnościami w uczeniu się (dysgrafia, dysleksja itp.) są zapisywane do szkół specjalnych. Aby znaleźć wolne miejsca w takich szkołach, należy zwrócić się o pomoc do administracji lokalnej (urząd gminy).

Jak przenieść dziecko z ukraińskiej do polskiej szkoły?

Aby przenieść dziecko do szkoły w Polsce, należy:

 • zebrać dokumentację ocen ze szkoły ukraińskiej (świadectwo, karta świadectw z poprzedniego roku szkolnego, jeśli jest to jedyny rok – SC n-kopia dziennika elektronicznego z ocenami);
 • jeśli nie jest możliwe dostarczenie niezbędnej dokumentacji – złożyć oświadczenie o całkowitej liczbie ukończonych zajęć w Ukrainie, poziomie wydajności dziecka, wskazać nazwę instytucji, w której dziecko studiowało na Ukrainie;
 • skontaktuj się z wybraną przez siebie szkołą, która znajduje się w Twoim miejscu zamieszkania w Polsce (możesz wybrać szkołę, klikając link);
 • Jeśli wwybranej placówce edukacyjnej i miejscu zamieszkania nie ma wolnych miejsc, należy skontaktować się z administracją lokalną (Urząd gminy), która doradzi szkołę, w której są wolne miejsca;
 • pzłożyć wniosek o przyjęcie (wypełniony w języku polskim elektronicznie lub w sekretariacie szkoły, mieć przy sobie dokumenty swoje i dziecka, paszport i numer PESEL);
 • jeśli dziecko ma poważne choroby przewlekłe lub miało zwolnienie z kultury fizycznej w Ukrainie, konieczne jest dostarczenie aktualnego zaświadczenia z lekaża (ukraińskiego lub polskiego).

Ważne! Nie ma potrzeby tłumaczenia dokumentów na język polski.

Oddziały przygotowawcze w polskich szkołach i liceach

Składając dokumenty do polskiej szkoły lub liceum z niedostateczną znajomością języka polskiego przez dziecko, dyrektor szkoły może zalecić zapisanie ucznia do klasy niższej niż ta, w której studiował na Ukrainie. Zwłaszcza, jeśli jest to 8 klasa kończąca szkołę średnią w polskiej szkole średniej, uczniowie przystępują do egzaminów końcowych (polski, matematyka, angielski).

Dla uczniów, którzy przyjechali z Ukrainy do Polski po 24 lutego 2022 r., w niektórych szkołach utworzono oddziały przygotowawcze, zajęcia dla ukraińskich uczniów nieznających języka polskiego. Wśród przedmiotów nauczanych na takich wydziałach najwięcej godzin jest w języku polskim. Wykłady z matematyki, kultury fizycznej, rysunku, pracy, informatyki, języków obcych prowadzą polscy nauczyciele. W takich działach ukraiński nauczyciel-asystent jest obecny na wszystkich lekcjach, który tłumaczy, jeśli to konieczne, pewne informacje na temat przedmiotów i pomaga ukraińskim uczniom dostosować się do polskiej szkoły. Po roku udanej nauki w takim dziale (lub mniej, jeśli student ma wystarczającą ilość poziom znajomości języka polskiego) uczniowie są podzieleni na klasy języka polskiego według wieku.

Zobacz też: Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Prawa dziecka w polskiej szkole

Co przysługuje Twojemu dzieckuuczącemu się w szkole w Polsce:

 1. Bezpłatna i obowiązkowa edukacja dla wszystkich dzieci w wieku 7-18 lat przebywających w Polsce.
 2. Nie mogą odmówić przyjęcia do szkoły (np. z powodu braku znajomości języka polskiego)!
 3. Ukraińskie dzieci, które nie znają języka polskiego, mają prawo do bezpłatnych dodatkowych lekcji języka polskiego organizowanych przez szkołę.
 4. W niektórych szkołach organizowane są oddziały przygotowawcze, w których edukacja odbywa się tylko dla dzieci ukraińskich, ale w języku polskim.
 5. Ukraińscy studenci mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć korekcyjnych z różnych przedmiotów.
 6. W szkołach udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i ich rodziców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.
 7. Państwo wypłaca pomoc finansową w ramach programu Dobry Start na początku każdego roku akademickiego w celu przygotowania dziecka do roku szkolnego.
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.