Jak zdobyć dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w Polsce

Komentarze 0
Source: Vista Create

Mieszkańcy Polski mogą wziąć udział w programie „Ciepłe mieszkanie”, który obejmuje montaż i wymianę źródeł ciepła. Jak wziąć udział w programie? Kto może liczyć na dodatkowe finansowanie? Jaką kwotę można otrzymać za wymianę źródeł ciepła? Dowiedz się z naszego materiału.

Czym jest program „Ciepłe mieszkanie”

Program „Ciepłe Mieszkanie” to specjalny program zastępujący źródła ciepła w mieszkaniu w apartamentowcu. Jest to stosunkowo nowy program, ponieważ pierwsze aplikacje rozpoczęto w 2022 roku. Wcześniej, w 2018 roku, w Polsce ruszył program „Czyste Powietrze”. Ten program jest więc kontynuacją poprzedniego.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza. Realizuje się to poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Program obejmuje:

 • Montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
 • Montaż kotła na pelety drzewne w najwyższym standardzie;
 • Instalacja ogrzewania elektrycznego;
 • Instalacja pompy ciepła;
 • Wymiana okien i drzwi;
 • Wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • Instalacja systemu centralnego ogrzewania;
 • Podłączenie pomieszczenia do wspólnego wydajnego źródła ciepła.
 • Likwidacja i wymiana wszystkich źródeł ciepła na paliwa stałe na takie, które spełniają europejską normę EN 303-5.

Oficjalne przyjmowanie zgłoszeń do udziału w programie rozpoczęło się 21 lipca 2022 roku. Niemniej jednak każda gmina sama decyduje, kiedy rozpocząć program. Program „Ciepłe mieszkanie” będzie realizowany do 31 grudnia 2026 roku.

Warto również zaznaczyć, że kwota dofinansowania obejmuje również zakup nowego źródła ciepła oraz demontaż starych źródeł. Ponadto uczestnicy programu otrzymają również wszelką dokumentację związaną z wykonywaną pracą. Jak zauważają organizatorzy programu:

Program kierujemy do osób mieszkających w budynkach wielomieszkaniowych bez instalacji centralnego ogrzewania, korzystających z indywidualnego źródła ciepła na paliwo stałe.

W ramach programu przeznaczono 1,4 mln zł, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli zmienić źródła ciepła w swoich domach na bardziej ekologiczne. Organizatorzy programu mają nadzieję, że w ten sposób uda się poprawić jakość powietrza w Polsce, a właściciele domów wymienią w swoich domach nieekologiczne źródła zaopatrzenia w ciepło.

Kto może otrzymać dodatkowe dofinansowanie w ramach programu „Ciepłe mieszkanie”.

Niemal każdy mieszkaniec Polski może wziąć udział w programie „Ciepłe mieszkanie”. Dodatkowe finansowanie zostanie udzielone następującym kategoriom osób:

 1. Osoby fizyczne będące właścicielami mieszkania (lub mieszkań) w apartamentowcu;
 2. Osoby posiadające ograniczone prawo rzeczowe do lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym (jest to najem, hipoteka itp.);

Co ważne, aby wziąć udział w programie należy posiadać nieefektywne źródło ciepła, które nie spełnia wymagań co najmniej 5 klasy europejskiej normy EN 303-5. To właśnie te źródła ciepła zostaną wymienione na urządzenie spełniające wymagania tego programu.

Warto zaznaczyć, że program ten nie jest pierwszym programem wspierającym właścicieli lub najemców mieszkań w Polsce. W kraju tym można również uzyskać pomoc finansową na wynajem domu. Mogą go otrzymać zarówno obywatele Polski, jak i cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium tego kraju.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz Facebooka pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Ciebie najlepsze wiadomości i najtrafniejsze wskazówki.

Jaka jest minimalna i maksymalna kwota dofinansowania w ramach programu

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od zarobków. Ale w sumie na wymianę źródeł ciepła można dostać 37,5 tys. zł. Pomoc dzieli się na trzy kategorie:

 1. Jeśli dochód wnioskodawcy nie przekroczy 120 000 zł rocznie, otrzyma 15 000 zł dofinansowania.
 2. Jeżeli dochód jednej osoby w rodzinie nie przekracza 1673 zł miesięcznie, a dochód osoby samotnie mieszkającej wynosi 2343 zł miesięcznie – do 25 000 zł dofinansowania.
 3. Jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 zł miesięcznie, a dochód osoby samotnie utrzymującej się wynosi 1260 zł miesięcznie – do 37,5 tys. zł.

Zatem im niższe zarobki danej osoby, tym wyższą kwotę dodatkowego finansowania może otrzymać. Dodatkowo, jeśli właściciel domu mieszka w gminie, która znajduje się na liście gmin o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, może liczyć na jeszcze większe dofinansowanie. Ale ta kwota będzie również zależała od jego dochodów.

Jak uzyskać dodatkowe finansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł energii

Jak już wspomniano, każda gmina sama decyduje, kiedy rozpocząć przyjmowanie wniosków o udział w programie. Pierwszy etap przyjmowania wniosków zakończył się 31 grudnia 2022 roku. Kolejna faza powinna rozpocząć się do 31 grudnia 2023 r. Wszystko zależy od dostępności środków na sfinansowanie wymiany źródeł ciepła.

Zobacz też: Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce?

Aby śledzić, kiedy wnioski będą przyjmowane w Twojej gminie, musisz skorzystać z tej strony: https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie/. Tutaj znajdziesz również informacje o regulaminie programu oraz inne informacje organizacyjne dotyczące programu. Na tej stronie znajdziesz również informacje o rozpoczęciu przyjmowania nowych wniosków, jakie dokumenty są do tego potrzebne oraz informacje o gminach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących programu należy pisać na adres e-mail cieplemieszkanie@nfosigw.gov.pl.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *