Jakie prace można znaleźć w Polsce ze znajomością języka ukraińskiego?

Tetiana Sharapova
Praca | 30 stycznia 2023
Komentarze 0
Source: Vista Create

Ostatnio w Polsce znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników ukraińskojęzycznych. Wynika to z faktu, że do Polski przyjechały miliony ukraińskich uchodźców oraz z tego, że w kraju otwiera się coraz więcej ukraińskich firm. Dowiedz się, jaką pracę możesz wykonywać, jeśli znasz język ukraiński.

Jak bardzo wzrosło w Polsce zapotrzebowanie na pracowników ukraińskojęzycznych?

W ciągu ostatniego roku zapotrzebowanie na ukraińskojęzycznych pracowników wzrosło dziesięciokrotnie. Trend ten wynika przede wszystkim z ogromnej liczby ukraińskich firm na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców przeniosło swoją działalność do tego kraju.

W przeszłości otrzymywaliśmy średnio 200-250 zapytań o ukraińskojęzycznych pracowników rocznie – mówi Anna Dzhobolda, dyrektor ds. rekrutacji w Gremi Personal, międzynarodowej agencji zatrudnienia. – Ale przez ostatnie pół roku obserwowaliśmy dziesięciokrotny wzrost zapotrzebowania na takich pracowników, a wraz z początkiem nowego roku dynamika stała się jeszcze większa.

Z reguły to właśnie ukraińskie firmy poszukują ukraińskojęzycznych pracowników. Dotyczy to takich firm jak Nova Poshta, Rozetka czy Haski Management. Ale na tym lista się nie kończy, bo już wkrótce na polski rynek wejdzie wiele ukraińskich firm, w tym Monobank. Dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze większego zapotrzebowania na pracowników ukraińskojęzycznych.

W jakich obszarach wzrosło zapotrzebowanie na pracowników ukraińskojęzycznych?

Ukraińscy przedsiębiorcy coraz częściej rozpoczynają działalność gospodarczą w Polsce. W związku z tym stale poszukują pracowników. Obecnie najczęściej poszukują specjalistów w następujących dziedzinach:

  1. księgowość;
  2. specjaliści od podatków;
  3. pracownicy biurowi;
  4. kierownicy sprzedaży;
  5. specjaliści od handlu.

Często jednak poszukiwani są również pracownicy z innych dziedzin. Najczęściej dodatkowym wymogiem jest znajomość języka polskiego. Jeśli jednak nie planujesz angażować pracownika w komunikację zewnętrzną, wystarczy znajomość tylko ukraińskiego.

Ponadto pożądane jest również rozumienie specyfiki polskiego rynku i znajomość zawiłości polskiego systemu podatkowego. Ale nie zawsze ten wymóg jest obowiązkowy.

Ukraińscy przedsiębiorcy poszukują zarówno Polaków z dobrą znajomością języka ukraińskiego, jak i Ukraińców z dobrą znajomością języka polskiego. Otwarcie ogromnej liczby polskich firm to dobra okazja dla Ukraińców do znalezienia zatrudnienia. Ogromna liczba specjalistów przyjechała do Polski z Ukrainy i nie może znaleźć tu pracy, bo nie zna języka. Obecnie w Polsce działa 25 tys. ukraińskich firm.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak ukraińscy pracownicy wpływają na polską gospodarkę?

Ukraińscy uchodźcy chętnie znajdują pracę w Polsce. Według stanu na grudzień 2022 roku zatrudnionych było około 320 tys. dorosłych uchodźców z Ukrainy. Jest to około 60-70% ogólnej liczby przymusowych migrantów. Jednocześnie wielu Ukraińców mieszkało i pracowało w Polsce jeszcze wcześniej, w szczególności od 2014 roku, kiedy rozpoczęła się inwazja na Donbas.

Ten poziom zatrudnienia jest bardzo wysoki. Dzięki temu, że Ukraińcy są zatrudnieni w Polsce, do budżetu tego kraju wpłynęło 4 mld zł z tytułu podatków. Liczba ta ma wzrosnąć do 6 miliardów w 2023 roku. Można więc powiedzieć, że ogromna liczba ukraińskich uchodźców ma raczej pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Nie można powiedzieć, że Ukraińcy mieszkają w jakimś konkretnym regionie Polski. Ukraińscy uchodźcy są rozmieszczeni równomiernie w całej Polsce, ale największą ich liczbę obserwuje się w dużych miastach, takich jak Warszawa i Kraków. Powodem jest to, że w dużych miastach jest więcej możliwości zatrudnienia.

W jakich branżach najczęściej pracują Ukraińcy w Polsce?

Zdecydowana większość Ukraińców pracuje w sektorze usług, turystyki, produkcji, handlu i gastronomii. Z reguły w tych dziedzinach wymagana jest minimalna lub żadna znajomość języka polskiego.

Zobacz też: Darmowe zasoby online do nauki języka polskiego

Wielu ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Polski, ma wyższe wykształcenie, jednak znaczna część z nich zostawiła swoje dokumenty w domu. To znacznie komplikuje proces znalezienia pracy w dziedzinie, w której się specjalizują. Największym problemem jest brak znajomości języka polskiego.

Ukraińcy, którzy wcześniej studiowali lub mieszkali w Polsce, pracują również na innych stanowiskach. Ich atutem jest to, że znają język polski, bo mieszkają w Polsce od dawna.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *