Kiedy skończy się wojna w Ukrainie?

Irina Turaieva
Ukraina | 4 października 2022
Komentarze 0
Plakat z tekstem Ratujmy Ukrainę

Dowiedz się, co o końcu wojny w Ukrainie mówią politycy i eksperci wojskowi, a także kiedy i w jakich warunkach może ona nastąpić.

Każdy Ukrainiec, i nie tylko, chciałby znać odpowiedź na pytanie, kiedy Ukraina zostanie całkowicie wyzwolona od okupantów i kiedy do kraju zawita pokój, bo wojna rosyjsko-ukraińska w jakimś stopniu dotknęła cały świat. Szczerze mówiąc, nie ma jednej dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Zebraliśmy jednak opinie przywódców politycznych i ekspertów wojskowych, którzy na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia dokonują pewnych przewidywań, które mogą pomóc w dokładniejszym zrozumieniu tego, co się dzieje, a także kiedy i jak ta wojna może się zakończyć.

Doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak

Mychajło Podolak jest przekonany, że w najbliższym czasie możliwe jest wyzwolenie ziem ukraińskich od rosyjskich okupantów i zakończenie wojny. Ale żeby to zrobić, Ukraina potrzebuje jak najwięcej nowoczesnej broni zachodniej – zarówno broni ofensywnej do odzyskania terytoriów opanowanych przez rosyjskich okupantów, jak i najnowszych systemów obrony powietrznej do ochrony ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej. Ponadto, zdaniem doradcy Kancelarii Prezydenta, wyzwolenie Ługańska lub Doniecka może stać się znaczącym i zwrotnym punktem w tej wojnie.

To ostatecznie zdemoralizuje wszystko, co jest w Federacji Rosyjskiej. To wszystko całkowicie się zawali. A potem, po upadku Ługańska czy Doniecka, za trzy do trzech i pół miesiąca wojna zakończy się ostatecznie na w pełni wyzwolonych terytoriach Ukrainy w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach z 1991 roku.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

Podobną wersję wyraża minister obrony Ukrainy. W wywiadzie dla „RBC-Ukraina” Reznikow powiedział, że nie podejmuje się przewidywać terminu zakończenia wojny, ale jego zdaniem nie powinna ona trwać długo:

Jestem przekonany, że jeszcze kilka sukcesów na froncie jako takich, nawet nieznacznych, ale zwycięstw, a wojska rosyjskie uciekną, proszę mi wierzyć. Bo dzisiaj niszczymy ich łańcuchy logistyczne, magazyny i tak dalej. Wtedy pojawi się pytanie: gdzie pójdą? A morale… będzie jak lawina, jedna linia obrony się zachwieje i się skruszy.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksiy Danilov

Sekretarz NSDC wyraził swoją wizję wojny i jej trwania w wywiadzie dla LB, gdzie powiedział:

Jestem bardzo ostrożny, wiesz, w tej kwestii. Mówię, że raz – to będzie trudna wojna; dwa – zwycięstwo będzie nasze; trzy – nie będzie to szybkie zwycięstwo, ale na pewno nie będą to lata i lata, i lata, jak teraz mówicie.

Według niego trzeba tak zakończyć wojnę, aby po zwycięstwie Ukrainy agresor nie miał już chęci i możliwości „ugryzienia kogoś”.

Oczywiście wszyscy Ukraińcy muszą pracować na przyszłe zwycięstwo, ale chcemy przypomnieć, jak nie przekazywać pieniędzy oszustom, wpłacając na zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukraińcom – dowiedz się tutaj!

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny

Rozważając kwestię wojny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy uważa, że nawet wyzwolenie Krymu nie będzie oznaczało całkowitego zakończenia wojny. Opinię tę wyraził w artykule opublikowanym przez Ukrinform. Jeśli chodzi o aktywne działania wojenne, Załużny podaje ich miesiące, choć podkreśla, że nie będą one ograniczone do 2022 roku. Jego zdaniem jedynym sposobem na radykalną zmianę sytuacji strategicznej w 2023 roku jest przeprowadzenie kilku następujących po sobie lub jednoczesnych kontrataków, w tym zdobycie Krymu.

Federacja Rosyjska traci bazę dla Floty Czarnomorskiej, sieć lotnisk, znaczną ilość zasobów materialnych oraz najprawdopodobniej znaczną ilość personelu i sprzętu. Jednocześnie nic nie jest w stanie znacząco zapobiec bolesnemu, ale całkiem realnemu przeniesieniu Floty Czarnomorskiej do bazy morskiej w Noworosyjsku na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego, a obecność wojskowa agresora w regionie zostanie zachowana wraz z groźbą uderzeń rakietowych.

W tym kontekście generał podkreśla konieczność zapewnienia Ukrainie broni i rakiet dalekiego zasięgu, które mogłyby zostać użyte do obrony, a w razie potrzeby do zniszczenia logistyki wojskowej.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział w wywiadzie podczas ogólnokrajowego programu, że wojna w Ukrainie nie potrwa długo. Nie mając szczególnych złudzeń co do przyspieszonego przystąpienia Ukrainy do NATO, uważa jednak, że zimą wojna w dużej mierze „uspokoi się”, po czym rozpocznie się jej pierwszy etap, który zapewni powrót do granic administracyjnych Ukrainy z 1991 roku.

Już niedługo będzie po wszystkim… Gdzieś pod koniec maja mówiłem, jak będzie działał algorytm. Ja wprost powiedziałem wtedy, że czerwiec będzie zły, że trochę stracimy. W lipcu nastąpi stagnacja warunkowa, w sierpniu rozpoczniemy ruchy zmierzające do przywrócenia terytoriów, co będzie jasne dla wszystkich.

Jednocześnie Budanow podkreślił, że nie boi się snuć prognoz i wyraził pewność, że jest bardzo prawdopodobne, iż do końca wiosny 2023 r. siły zbrojne wejdą na Krym.

Opieram się na faktach, które znam. Wierzę, że będzie to nie latem, ale do końca wiosny. Może trochę wcześniej. Można popełniać błędy w dniach, ale nie w algorytmach.

Ukraiński ekspert wojskowy Oleg Żdanow

Zdaniem ukraińskiego eksperta wojskowego Olega Żdanowa, według najbardziej pesymistycznych szacunków, walki w Ukrainie mogą zakończyć się latem 2023 roku.

Broni przybywa bardzo powoli. Staramy się prowadzić działania kontrnatarcia, ale nie możemy przeprowadzić kontrnatarcia, bo brakuje nam broni. To, co jest nam dostarczane, nie jest ilością potrzebną do stworzenia nowej armii, która przeprowadziłaby operację kontratakującą i byłaby w stanie wyprzeć wroga z powrotem do granic z 1991 roku.

Dlatego, zdaniem eksperta, ze względu na powolne dostawy zachodniej broni:

Wszystko to może przeciągnąć się na wiosnę i lato przyszłego roku. Bardzo trudno jest atakować, znacznie trudniej niż prowadzić operację obronną.

Mimo to podkreśla, że w przypadku szybkiego znalezienia broni, siły zbrojne mają perspektywę dotarcia do granic z 1991 roku wczesną wiosną przyszłego roku. Rozważa też inny scenariusz, który zauważa jako „nierealny”:

Czyli jeśli coś się stanie z Putinem i nastąpi zmiana reżimu politycznego w Rosji, zmiana przywództwa. Wtedy jest szansa, że wojna może zakończyć się w ciągu kilku tygodni, armia zostanie zdemoralizowana, a nowe przywództwo będzie mogło zarządzić zawieszenie broni.

Były ambasador Ukrainy w USA Valeriy Chaly

Były ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych i znany ekspert od polityki zagranicznej Valeriy Chaly uważa, że sam Putin przyspiesza wszystkie procesy, a jego scenariusz długotrwałej wojny nie sprawdzi się. W wywiadzie dla kanału YouTube „Jest pytanie” Chaly wyraził opinię, że groźby Putina tylko przybliżają nieunikniony koniec, bo Zachód coraz ostrzej reaguje na jego działania. A nowe uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy na tymczasowo okupowany Krym pomogą przywódcy Kremla w końcu zrozumieć swoją beznadziejną sytuację. Również były ambasador nie ma wątpliwości, że wojna nie będzie trwała latami.

Dobra wiadomość! Wszystkie prognozy kolegów, także na Zachodzie, że wojna może trwać u nas latami, ten scenariusz się nie sprawdzi, wojny przez lata nie będzie. Putin przyspiesza procesy, więc główną decyzję zobaczymy w przyszłym roku. To Putin zadbał o to, aby ta „przyjemność” dla całego świata nie została przedłużona na tak długi czas.

Zachodni partnerzy Ukrainy

Były dowódca armii Stanów Zjednoczonych w Europie, generał Ben Hodges, nawiązując do udanej kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych w obwodzie charkowskim i wysoce precyzyjnych uderzeń na rosyjskie bazy zaopatrzeniowe w obwodzie chersońskim, zasugerował, że Ukraina zwycięży w ciągu najbliższego roku.

Ukraińcy już uratowali swój kraj. Teraz okoliczności są takie, że Ukraina może przywrócić pełną suwerenność, w tym Krymu, jak sądzę, w ciągu najbliższego roku,

Były przedstawiciel Departamentu Stanu USA w Ukrainie Kurt Volker, odpowiadając na pytania dziennikarzy Radia Liberty, zasugerował, że jest zbyt wcześnie, by mówić o możliwym przebiegu wydarzeń:

Rosja powinna wrócić na swoje terytorium, jeśli tak się stanie, może nastanie pokój. Ale nie sądzę, żebyśmy byli teraz blisko tego.

Obawy przed przedłużającą się wojną wyraża również brytyjska ambasador Melinda Simmons, która w wywiadzie dla „RBC-Ukraina” powiedziała, że:

Zawsze uważaliśmy, i jest to w protokole, że największym ryzykiem było to, że stanie się to długą wojną na wyniszczenie. I oto jesteśmy.

Estoński pułkownik Kaupo Rosin, szef Cyber Command, też nie jest zbyt optymistyczny. Podając prognozę, jak długo może trwać wojna w Ukrainie, zauważa, że mimo pewnych sukcesów zademonstrowanych przez armię ukraińską, wielkie zwycięstwa są jeszcze przed nami, a wyzwolenie całego terytorium Ukrainy może potrwać kilka lat.

Jestem optymistą, że Ukraińcom uda się zepchnąć rosyjskich okupantów z zachodniego brzegu Dniepru, ale potem linia frontu będzie bardzo, bardzo długa. Potem będzie zła pogoda i najprawdopodobniej żadna ze stron nie będzie w stanie zrobić znaczącego postępu. Aby wypchnąć rosyjskich okupantów z terytorium Ukrainy, potrzeba czasu i pomocy Zachodu. (…) To może potrwać miesiące i lata.

Eksperci American Institute for the Study of War ISW

Zdaniem ekspertów amerykańskiego Institute for Study of War, nikt nie mógł sobie nawet wyobrazić, jak błyskawiczne będzie tempo ukraińskich obrońców podczas kontrofensywy. Ich zdaniem szybka kontrofensywa wojsk ukraińskich w rejonie Charkowa stała się punktem zwrotnym wojny. I tak w raporcie ISW za 10 września eksperci zauważają, że Siły Zbrojne Ukrainy zdołały w ciągu zaledwie kilku dni wyzwolić więcej ukraińskich terytoriów, niż okupanci zdołali zdobyć w ciągu kilku miesięcy.

Siły ukraińskie w ciągu ostatnich pięciu dni od 6 września zajęły ponad 3 tys. kilometrów kwadratowych terytorium – więcej niż siły rosyjskie zdobyły we wszystkich swoich operacjach od kwietnia.

Zobacz też: Zasady przewozu rzeczy osobistych przez granicę Polski i Ukrainy

Niemniej jednak analitycy ISW zauważają, że mimo udanej kontrofensywy nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia wojny. Według amerykańskich ekspertów, aby kontynuować kontrofensywę, Siły Zbrojne Ukrainy będą potrzebowały nowego szkolenia, podczas którego okupanci będą mogli przywrócić pewną linię obrony i spowolnić wyzwolenie wszystkich ukraińskich ziem. Dlatego wojna prawdopodobnie przeciągnie się do 2023 r. Ale mimo to Ukraina już odwróciła losy wojny na swoją korzyść, więc wraz z nowymi ofensywami armii ukraińskiej wojska rosyjskie będą coraz bardziej tracić zdolność do odpowiedniego zwalczania i odpowiadania na ataki.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *