Kiedy Ukraińcy będą mogli korzystać z przyjęć konsularnych za granicą w 2023?

Komentarze 0
Paszport zagraniczny, który można przedłużyć w recepcji konsularnej na miejscu. Pl Source: Vista Create

Podobnie jak w 2022 roku, w 2023 Ukraińcy również będą mogli korzystać z przyjęć konsularnych w Szczecinie, Bydgoszczy i Olsztynie. O tym, kiedy się one odbędą, rozmawiamy w naszym artykule.

Jakie sprawy można załatwić podczas przyjęcia konsularnego na miejscu?

Nie każdy region Polski ma konsulat ukraiński. Dlatego też od czasu do czasu organizowane są przyjęcia konsularne na miejscu. Podczas nich można rozwiązać następujące kwestie:

  1. Przedłużenie ważności paszportu zagranicznego (nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności paszportu);
  2. Wpisanie informacji o dziecku do jednego z paszportów rodziców;
  3. Wydawanie dokumentów tożsamości;
  4. Wpis do rejestru konsularnego;
  5. Rozstrzygnięcie kwestii związanych z rejestracją obywatelstwa ukraińskiego dla dzieci urodzonych poza Ukrainą.
  6. Uzyskanie dokumentów formalnych, takich jak paszporty i dokumenty tożsamości.

Co ważne, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. W końcu bez umówienia się nie dojdzie do spotkania.

Należy również pamiętać, że konsulat może przedłużyć okres ważności paszportu zagranicznego, ale nie może wydać nowego. Aby wyrobić nowy paszport, należy skontaktować się z serwisem dokumentów DP. Konsulat nie zajmuje się również kwestiami legalizacji na terytorium Polski.

Gdzie i kiedy odbędą się przyjęcia konsularne w 2023 roku?

Pierwsze wyjazdowe przyjęcia konsularne odbędą się już w lutym-marcu 2023 roku. Odbędą się one według następującego harmonogramu:

  • Bydgoszcz: Garbary 2. 21-22 lutego. Konsulat można odwiedzać od 10:00 do 16:00. W tym celu wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu +48 52 567 07 86.
  • Szczecin: Marii Skłodowskiej-Curie 4. 2 marca – od 8:30 do 16:00, 3 marca – od 8:30 do 14:30 Na wizytę również wymagana jest wcześniejsza rejestracja, ale będzie ona miała miejsce od 20 do 24 lutego, nie wcześniej. W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod numer +48914211618. Telefony będą przyjmowane w godzinach od 9:00 do 15:00.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się wizytacja konsulatu w Olsztynie. Ale rozkład będzie znany 2-4 tygodnie przed planowanym terminem. Ponadto planowane są również wyjazdowe przyjęcia konsularne w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie 2023 roku, ale dokładne terminy i warunki przyjęcia obywateli będą znane w przeddzień tych wwizyt. Wszelkie informacje będą podawane na oficjalnym profilu konsulatu na Facebooku.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kiedy możliwy jest odbiór dokumentów w placówkach konsularnych poza miejscem zamieszkania?

Jeżeli złożyłeś wcześniej wniosek o wydanie i przedłużenie terminu ważności niektórych dokumentów, będziesz mógł je odebrać podczas najbliższych przyjęć konsularnych.

Aby odebrać wystawione dokumenty, należy wypełnić specjalny formularz. Jest dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/1ea9yFcjTfcV8pJEA. W formularzu należy określić:

  1. Twój adres email;
  2. Twój polski numer telefonu;
  3. Miasto, w którym chcesz otrzymać dokumenty: Bydgoszcz lub Szczecin;
  4. Które dokumenty chcesz odebrać;
  5. Datę złożenia wniosku o przetwarzanie dokumentów;
  6. Nazwisko, imię, patronimię i obywatelstwo;
  7. Swoją datę urodzenia.

Rejestracja na odbiór wypełnionych dokumentów trwa do 17 lutego w Bydgoszczy i do 26 lutego w Szczecinie. Informujemy, że wystawione dokumenty można odebrać:

  • w Bydgoszczy w dniach 21-22 lutego w godzinach 11:00-13:00;
  • w Szczecinie w dniach 2-3 marca w godzinach 11:00-13:00.

Wstępna rejestracja jest obowiązkowa. Przyjęcia konsularne wyjazdów prowadzone są przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku. Więc jeśli mieszkasz w powyższych miastach lub w pobliżu, możesz umówić się na wizytę w konsulacie.

W jakich przypadkach można odmówić przyjęcia konsularnego?

Podczas rejestracji do recepcji konsularnej bardzo ważne jest prawidłowe wypełnienie wszystkich danych. W końcu zdarzają się przypadki, w których mogą nam odmówić przyjęcia. Takie przypadki obejmują:

  1. Niespójność między osobą, która przybyła do konsulatu, a informacjami podanymi w formularzu. Czyli osoba, która zapisała się na wizytę musi przyjść do konsulatu. Nie można zarejestrować innej osoby na własne nazwisko.
  2. W przypadku wybrania kilku dat dla jednego aktu konsularnego. Takie aplikacje będą usuwane przez administrację.
  3. Jeśli podczas rejestracji podasz swój pseudonim zamiast prawdziwych danych.
  4. Jeśli rejestracja jest dokonywana na adres e-mail, którego domena to ru lub yandex.

Zobacz też: Karta Dużej Rodziny dla Ukraińców w Polsce: czy jest dostępna dla uchodźców z Ukrainy i jakie korzyści zapewnia?

Dlatego uważnie monitoruj poprawność wypełniania danych. W przeciwnym razie będziesz musiał poczekać na następne przyjęcia konsularne.

Jakie dokumenty są wymagane do odbioru konsularnego?

Aby ubiegać się o dokumenty, należy wypełnić odpowiednie wnioski. Różnią się one w zależności od tego, jakie dokumenty są potrzebne. Ich pełną listę można znaleźć na stronie Konsulatu Ukrainy w Gdańsku. Są to między innymi wnioski o:

  1. Zagraniczny paszport dzieci do 16 lat;
  2. Paszport zagraniczny dla osób powyżej 16 roku życia;
  3. O dopuszczeniu do tymczasowego zameldowania konsularnego;
  4. Świadectwa pełnomocnictw;
  5. O wyrażeniu zgody na wyjazd dziecka za granicę;
  6. O nabyciu obywatelstwa ukraińskiego przez urodzenie;
  7. O braku małżeństwa itp.

Tak więc, w zależności od potrzeby, należy przygotować różne dokumenty.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *