Które kraje europejskie są gotowe przyjąć teraz ukraińskich uchodźców?

22 listopada 2022
Flaga Unii Europejskiej Source: Vista Create

Dowiedz się, które kraje europejskie są gotowe przyjąć nową falę uchodźców z Ukrainy i jakie są ograniczenia.

Według ONZ na dzień 15 listopada 2022 roku liczba uchodźców z Ukrainy po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji rosyjskiej wyniosła 15 mln 354,1 tys. osób. Jednocześnie liczba tych, którzy po wybuchu wojny wrócili do Ukrainy, zbliża się do granicy 8 mln osób. Ale teraz eksperci przewidują nową falę uchodźców w Europie, ponieważ w wielu ukraińskich miastach infrastruktura krytyczna jest poważnie uszkodzona i wyłączona do tego stopnia, że uniemożliwia ludności przebywanie w nich w sezonie zimowym.

Warto zauważyć, że dziś Ukraińcy szukający schronienia przed wojną poza granicami Ukrainy mają coraz większe trudności ze znalezieniem mieszkania i pracy. Niektóre kraje już poinformowały, że są na granicy swoich możliwości, a niektóre regiony wprowadziły nawet ograniczenia w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców. Od początku wojny Polska przyjęła największy napływ migrantów wojskowych. Według szacunków Straży Granicznej, od 24 lutego granicę ukraińsko-polską przekroczyło 7,724 mln osób. Dlatego Warszawa i Kraków informowały w marcu, że nie są w stanie przyjąć więcej uchodźców, bo tylko w pierwszych dwóch tygodniach po 24 lutego Warszawa przyjęła 200 tysięcy, a Kraków − 100 tysięcy Ukraińców.

Również według portalu The Munich Eye na początku września 12 z 16 landów Niemiec ogłosiło zakończenie przyjmowania nowych uchodźców z powodu przepełnienia kraju migrantami (od początku wojny na pełną skalę Niemcy przyjęły prawie milion Ukraińców). Istniejący kryzys z przesiedleniem i zaopatrzeniem Ukraińców deklaruje również Wielka Brytania. Mimo to wiele krajów europejskich nadal szuka nowych możliwości i przygotowuje się na przyjęcie nowej fali uchodźców z Ukrainy.

Komisja Europejska jest gotowa zrekompensować Europie Wschodniej przyjęcie Ukraińców

Oczywiste jest, że największego napływu Ukraińców w przeddzień chłodów należy spodziewać się przede wszystkim w Europie Wschodniej, której granice są najbliżej Ukrainy. I choć dziś państwa nie notują dużego wzrostu napływu azylantów z Ukrainy, to jednak kolektywna Europa reprezentowana przez Komisję Europejską na początku listopada zadeklarowała gotowość do wsparcia krajów Europy Wschodniej. Dodatkowe 100 mln euro (oprócz już otrzymanych transz) zostanie przeznaczone dla siedmiu państw członkowskich UE, które przyjmują największą liczbę migrantów wojskowych z Ukrainy. Są to:

  • Polska;
  • Słowacja;
  • Czechy;
  • Bułgaria;
  • Estonia;
  • Łotwa;
  • Litwa.

W odpowiedzi na możliwe wyzwania w postaci kolejnej fali migrantów, kraje graniczące z Ukrainą planują wznowić pracę przygranicznych centrów wolontariatu. Na przykład na granicy ukraińsko-polskiej zainstalowano już pierwsze mobilne punkty grzewcze dla uchodźców. Kraje europejskie przygotowują również zasoby mieszkaniowe i opracowują plany pomocy społecznej dla osób przesiedlonych wewnątrz kraju.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak kraje europejskie przygotowują się na nową falę Ukraińców?

Żaden kraj europejski nie zamknął swoich granic dla obywateli Ukrainy. Nawet tam, gdzie wprowadzono ograniczenia, mówią, że są one tymczasowe i szuka się opcji rozwiązania problemów. Na przykład Niemcy przygotowują dodatkowe miejsca do przyjęcia Ukraińców w Berlinie na terenie dawnego lotniska Tegel i planują do końca roku przygotować mieszkania dla co najmniej 10 tys. osób.

Polska przygotowała już około 100 tysięcy miejsc dla nowych migrantów wojskowych, stworzyła interaktywną mapę z punktami pomocy dla Ukraińców i kontynuuje realizację programów socjalnych zarówno dla osób, które przyjechały do kraju wcześniej, jak i dla nowo przybyłych Ukraińców. W jednym z wywiadów polska minister Marlena Maląg powiedziała:

Jesteśmy cały czas gotowi, nasze granice są otwarte i jesteśmy również logistycznie gotowi na przyjęcie uchodźców. Jeśli pojawi się taka potrzeba, to oczywiście obywatele Ukrainy, tak jak to było w lutym i cały czas, znajdą wsparcie i miejsce, i dach nad głową, i pracę.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla Ukraińców w Polsce od The Lutheran World Federation

Jak podaje portal VisitUkraine.today, Słowacja opracowała plan działania, dzięki któremu w razie potrzeby będzie mogła przyjąć w ciągu najbliższych 3 miesięcy nawet 700 tys. Ukraińców. Wicepremier Czech Vít Rakušan powiedział, że kraj ten jest w stanie zapewnić schronienie 500 tys. ukraińskich migrantów. Bułgaria nie ogłasza maksymalnej liczby osób, ale też jest gotowa na przyjęcie migrantów. Teraz zostaną osiedleni nie w hotelach, ale najpierw w jednym tymczasowym ośrodku w mieście Elhovo, a następnie w ciągu miesiąca zostaną przeniesieni do państwowych ośrodków wypoczynkowych, gdzie obecnie trwają kosmetyczne remonty. Rząd Rumunii określił też obiekty, w których będą osiedlani uchodźcy podczas nowej fali. O otwarciu granic dla Ukraińców i przygotowaniach do ich przyjęcia informują też rządy Węgier, Litwy, Estonii i Islandii.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *