Czy dojdzie do masowej ekstradycji ukraińskich mężczyzn z zagranicy?

Sofiia Verhulesovа
Polska | 11 września 2023
Komentarze 0
Ukraiński szewron na mundurze ukraińskiego żołnierza-PL Source: Vista Create

W ostatnich dniach w ukraińskim środowisku parlamentarnym zrobiło się głośno o opiniach na temat odpowiedzialności karnej obywateli Ukrainy zobowiązanych do służby wojskowej, którzy kupili fałszywe zaświadczenia o niezdolności do służby wojskowej lub w inny sposób nielegalnie wyjechali za granicę. Czy Ukraina rzeczywiście planuje masowy powrót poborowych?   

Polska rozpoczęła proces ekstradycji obywateli Ukrainy – o co chodzi?

Polska rozpoczęła proces ekstradycji na Ukrainę osób, które pomagały Ukraińcom podlegającym obowiązkowi służby wojskowej wyjechać za granicę. Informuje o tym polskie wydanie Rzeczpospolitej. Służba Graniczna Ukrainy zidentyfikowała co najmniej 220 takich grup przestępczych, donosi Ukrinform. Według posła Davida Arakhamii, w przyszłości planują oni sami zawracać uciekinierów:

W rzeczywistości w każdym kraju na świecie (może z wyjątkiem Rosji) nasze organy ścigania mogą wystąpić o ekstradycję takich osób i sprowadzić je na Ukrainę, aby stanęły przed wymiarem sprawiedliwości.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Czy ekstradycja zbiegów jest naprawdę możliwa?

Współpraca między organami ścigania jest rzeczywiście możliwa, w szczególności dzięki umowie między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską o współpracy prawnej i stosunkach prawnych. Może to być korzystne dla Ukrainy, ponieważ Siły Zbrojne Ukrainy muszą być stale rekrutowane. Aby jednak mechanizm prawny zadziałał, konieczne jest wszczęcie odrębnego postępowania karnego przeciwko każdemu z przestępców, a także umieszczenie ich na międzynarodowej liście poszukiwanych. Aby to zrobić, konieczne jest zebranie dowodów, na przykład, aby udowodnić, że wnioski wojskowej komisji lekarskiej zostały sfałszowane. Podkreśla to prawnik Serhii Savynskyi.

Poseł Fedir Venislavskyi powiedział:

W rzeczywistości, z prawnego punktu widzenia, nie istnieją procedury masowej ekstradycji obywateli. Odpowiedzialność karna ma charakter indywidualny. W związku z tym w każdym przypadku konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów potwierdzających ukrywanie się danej osoby przed organami prowadzącymi postępowanie przygotowawcze oraz sądem i dopiero wówczas można wszcząć procedurę ekstradycyjną. Biorąc jednak pod uwagę europejskie normy prawne regulujące kwestie sądownictwa i organów ścigania, można to zakwestionować w sądzie w Polsce, Bułgarii lub Rumunii, a ostateczną decyzję podejmie sąd. Oczywiście jest to bardzo skomplikowana procedura. Zastanowimy się, jak uczynić ją bardziej elastyczną.

Ważne jest, aby zrozumieć, że tylko mężczyźni w wieku wojskowym, którzy nielegalnie przekroczyli granicę lub posłużyli się fałszywymi zaświadczeniami, tj. naruszyli prawo, podróżując do innego kraju, mogą zostać poddani ekstradycji. W związku z tym Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przypomina, że misje dyplomatyczne nie mają uprawnień do deportowania Ukraińców w celu mobilizacji do Sił Zbrojnych Ukrainy.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *