Nie dla wojny – w Czaplinku odbył się 28. Pol’and’Rock Festival (dawny Woodstock)

Tetiana Sharapova
Muzyka | 8 sierpnia 2022
Komentarze 0
Woodstockowy festiwal rockowy w Czaplinku

Od 4 do 6 sierpnia w polskim mieście Czaplinku odbywał się festiwal Pol`and`Rock. Nasza redakcja odwiedziła to wydarzenie osobiście. O tym jak przebiegał festiwal i czy poruszono podczas niego temat Ukrainy przeczytacie w naszej relacji.

Konflikt zbrojny na Ukrainie – głównym tematem

Co roku w Polsce odbywa się Pol`and`Rock lub, jak się go również nazywa, polski festiwal rockowy Woodstock. Przyciąga ludzi z całego świata, ponieważ festiwal jest całkowicie darmowy. W tym roku tematem przewodnim festiwalu był konflikt na Ukrainie.

Podczas niemal każdego przedstawienia w taki czy inny sposób pojawiał się temat wojny. Jedni mówili słowa wsparcia, inni podkreślali, że bardzo ważna jest teraz pomoc Ukraińcom. Koncerty odbywały się na Dużej i Małej scenie, sporadycznie pojawiali się też muzycy uliczni.

Przed koncertami na scenie Minora odbywały się spotkania z polskimi gwiazdami. Każdy mógł przyjść i posłuchać, a nawet zadać pytania. A wahały się one od „Co jest najtrudniejsze w pracy” do „Jaki jest najlepszy sposób na śmierć?”. A radio Pol`and`Rock pracowało obok Dużej Sceny.

Nie zabrakło również wykładów na temat wojny na Ukrainie. W pobliżu Małej Sceny można było zobaczyć fundacje, które zajmują się pomocą Ukraińcom. Wśród nich znalazły się Polska Akcja Humanitarna i Dom Otwarty. Te dwie fundacje od początku wojny pomagają ukraińskim uchodźcom.

Rozmowy o sensie życia

Również podczas festiwalu zwrócono uwagę na inne ważne tematy: równe prawa dla ludzi i społeczności LGBT. Od czasu do czasu w miasteczku namiotowym odbywały się demonstracje z udziałem osób LGBT. Również sporadycznie pojawiały się osoby niosące znaki przypominające, że osoby LGBT są zupełnie normalne.

Oprócz tematów wojny na Ukrainie i LGBT, poruszono także kwestie filozoficzne. Czasem ktoś proponował rozmowę o sensie życia. Inni ludzie próbowali dowiedzieć się, czy jest na tym świecie coś, dla czego warto żyć. W innych momentach pojawiały się osoby, które po prostu oferowały przytulenie, albo ktoś szukający towarzysza, z którym mógłby coś zrobić.

Inne ważne tematy

Nie mniej ważne są tematy narkomanii i czystości środowiska. Na przykład na terenie festiwalu obecna była fundacja „Anonimowi Narkomani”, która pomaga ludziom na Ukrainie i w Polsce w walce z narkomanią. Spotkaliśmy też ekoaktywistów, którzy przypomnieli nam, jak ważne jest sprzątanie po sobie.

Kolejki w sklepach

Warto też wspomnieć o sklepach festiwalowych. Wśród ogromnej ilości towarów można było kupić symbole festiwalowe, ubrania, antyki, książki i komiksy. A czasem ceny były tańsze niż w normalnych sklepach. Najpopularniejszymi sklepami były Lidl i Siema Shop. Od rana widać było w nich kolejki.

Braki w organizacji

Małym mankamentem festiwalu była jego organizacja. Organizatorzy w niewielkim stopniu zadbali o to, aby teren nie był zaśmiecony. Na ziemi nie było zbyt wielu koszy na śmieci, więc wszędzie były śmieci. Pojawiły się też problemy z dostawą wody. To trochę zepsuło wrażenie.

Mamy nadzieję, że temat Ukrainy, równości i czystego środowiska będzie nadal poruszany w społeczeństwie. Ponadto festiwale mają na celu zbliżenie ludzi. Dlatego mamy nadzieję, że w tym roku, dzięki Pol`and`Rock, Ukraińcy i Polacy stali się jeszcze bliżsi niż dotychczas.

Obserwujcie nas na telegramie i facebooku, jeżeli w przyszłym roku chcecie pojechać z nami na ten przepiękny fesiwal!

 

Zobacz galerię zdjęć
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.