Zimowa pomoc finansowa od IRC dla Ukraińców

2 grudnia 2022

Zaktualizowane! Jeśli otrzymałeś już pomoc od IRC, możesz kwalifikować się do zimowej pomocy od tej organizacji. Pomoc ta dotyczy wyłącznie osób, które otrzymały pieniądze z IRC.

Pamiętaj, że nie musisz wypełniać nowego formularza, aby uzyskać to wsparcie. W końcu ci, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału, otrzymają SMS-a od organizacji. W nim każdemu potencjalnemu uczestnikowi zostanie przesłany indywidualny link, za pomocą którego można zgłosić chęć udziału oraz instrukcje dotyczące dalszych działań. Nie możesz udostępnić linku, w przeciwnym razie Twoje zgłoszenie nie zostanie rozpatrzone.

Łączna kwota jednorazowej pomocy wynosi nie więcej niż 3000 zł. Czyli średnio 1000 zł na osobę. Nawet jeśli w Twojej rodzinie jest więcej niż 3 osoby, otrzymasz nie więcej niż 3000 zł.

Obecnie nie jest możliwe złożenie nowego wniosku o pomoc z IRC. Jeśli nie otrzymałeś żadnej płatności lub zgłosiłeś się po pomoc, a ona nie nadeszła, zadzwoń pod numer +48667647239 w godzinach od 9:00 do 17:00. Możesz także zadzwonić pod ten numer, aby uzyskać poradę dotyczącą pomocy.

W jakich miastach można uzyskać pomoc?

Obecnie pomoc finansowa dostępna jest w trzech województwach w Polsce: mazowieckim, podlaskim i śląskim.

Wśród miast, w których można uzyskać pomoc w województwie mazowieckim:

 • Warszawa;
 • Radom;
 • Płock;
 • Otwock;
 • Wołomin;

Wśród miast, w których można uzyskać pomoc w województwie podlaskim:

 • Suwałki;
 • Białystok;
 • Łomża;
 • Wysokie Mazowieckie;
 • Moniecki;

Wśród miast, w których można uzyskać pomoc w województwie śląskim:

 • Częstochowa;
 • Bitom;
 • Chorzów;
 • Gliwice;
 • Tychy;

Pełną listę miast dla każdego województwa można zobaczyć po wypełnieniu formularza. Jeśli Twojego miasta nie ma na liście, wybierz to, które jest najbliżej.

Kto jest uprawniony do pomocy finansowej z IRC?

Program przeznaczony jest dla obywateli, którzy wjechali do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku, niekoniecznie przez granicę ukraińsko-polską, ewentualnie także z innych krajów. Posiadanie PESEL-u czy konta bankowego nie jest obowiązkowe. Tylko stempel ukraińskiego przejścia granicznego w dniu lub po 24 lutego. Możesz również zostać poproszony o podanie ukraińskiego numeru identyfikacyjnego, ale nie jest to obowiązkowe. Pierwszeństwo w otrzymaniu tej pomocy mają rodziny z małoletnimi dziećmi, osoby niepełnosprawne lub osoby starsze powyżej 50 roku życia. Należy zaznaczyć, że program ten jest realizowany zamiast pomocy ONZ. Można więc otrzymać pomoc zarówno od ONZ, jak i od IRC. Jeśli zarejestrowałeś się na pomoc ONZ, ale jeszcze jej nie otrzymałeś lub nie brałeś udziału w programie ONZ, możesz wziąć udział w programie pomocowym IRC i otrzymać pomoc pieniężną. Zostaniesz jednak poproszony o potwierdzenie na formularzu zgłoszeniowym, że nie otrzymujesz pomocy od innych organizacji oraz o podpisanie się, abyś wziął za to odpowiedzialność. Wysokość pomocy finansowej w tych dwóch organizacjach (ONZ i IRC) jest taka sama. I tak, z ZKDP obywatele kwalifikujący się do pomocy będą mogli otrzymać 710 zł na jedną osobę miesięcznie przez trzy miesiące, a na każdego kolejnego członka rodziny 610 zł, ale dla maksymalnie czterech osób w rodzinie. Należy zaznaczyć, że nie jest wymagane, aby wszyscy członkowie rodziny stawili się po odbiór tej pomocy, wystarczy jeden przedstawiciel rodziny z dokumentami wszystkich członków rodziny wymienionych w zgłoszeniu do pomocy.

Gdzie zarejestrować się w celu uzyskania pomocy finansowej?

Link do formularza zgłoszeniowego znajduje się na stronie https://enketo.redrose.io/TTxJzE7L

Można również zadzwonić lub wysłać SMS na numer +48667647239 w godzinach od 9:00 do 17:00 za pośrednictwem WHATSAPP, VIBER i TELEGRAM.

Zobacz też: Pomoc finansowa od Save The Children

Po zarejestrowaniu się, w ciągu 2 tygodni otrzymasz powiadomienie sms lub viber z godziną i miejscem, gdzie musisz przybyć, aby wypełnić formularz. Niestety, obecnie istnieje tylko oddział w Warszawie. Po wypełnieniu formularza z pomocą wolontariuszy otrzymasz SMS z kodem do otrzymania pieniędzy lub otrzymasz kartę, która zostanie aktywowana w ciągu 48 godzin i będziesz mógł za jej pomocą płacić w każdym miejscu akceptującym karty VISA lub wypłacać pieniądze z bankomatów. Otrzymasz również książeczkę instruktażową, w której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat karty.

Na bieżąco śledzimy i informujemy, czy link do formularza jest aktywny. Dołącz do nas na Telegramie  i Instagram.

Irina

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *