Pomoc finansowa od IRC dla osób z Ukrainy

13 września 2022

IRC (International Rescue Committee) zapewnia pomoc finansową osobom potrzebującym, które opuściły Ukrainę po 24 lutego 2022 roku. W celu konsultacji w sprawie otrzymania pomocy należy zadzwonić pod numer: W celu konsultacji w sprawie otrzymania pomocy należy zadzwonić pod numer: +48667647239 w godzinach od 9:00 do 17:00.  w godzinach od 9:00 do 17:00. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Poznaj warunki, jakie musisz spełnić, aby z niej skorzystać.

Kto kwalifikuje się do otrzymania pomocy finansowej IRC?

Program ten jest przeznaczony dla obywateli, którzy wjechali do Polski z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku. Przekraczanie granicy ukraińsko-polskiej nie jest obowiązkowe, istnieje możliwość wjazdu z innych krajów. Aby skorzystać z pomocy nie musimy posiadać również numeru PESEL ani polskiego konta bankowego. Wystarczy jedynie stempel ukraińskiego przejścia granicznego po 24 lutego. Pracownicy mogą również poprosić o podanie ukraińskiego numeru identyfikacyjnego, ale nie jest to obowiązkowe.

Pierwszeństwo w otrzymaniu tej pomocy mają:

– rodziny z niepełnoletnimi dziećmi,

– osoby niepełnosprawne,

– osoby starsze powyżej 60 roku życia.

Należy zaznaczyć, że program ten jest realizowany zamiast pomocy ONZ. Można więc otrzymać pomoc albo od ONZ, albo od IRC. Osoby, które zgłosiły się po pomoc ONZ, ale jeszcze jej nie otrzymały lub nie uczestniczyły w programie ONZ, mogą zgłosić się do IRC i otrzymać wsparcie finansowe. We wniosku należy jednak potwierdzić, że nie otrzymujemy pomocy od innych organizacji oraz podpisać oświadczenie, że bierze się za to pełną odpowiedzialność.

Wysokość pomocy finansowej od obu organizacji jest taka sama. W przypadku IRC uprawnieni obywatele Ukrainy otrzymają 710 zł miesięcznie przez trzy miesiące na jedną osobę oraz 610 zł na każdego kolejnego członka rodziny (maksymalnie dla czterech osób w rodzinie).

Gdzie można się zarejestrować?

Formularz znajduje się pod adresem https://enketo.redrose.io/cnDF7w0b.

Można również zadzwonić lub wysłać SMS na numer +48667647239 w godzinach od 9:00 do 17:00 za pośrednictwem WHATSAPP, VIBER i TELEGRAM.

Po zarejestrowaniu się w ciągu 2 tygodni otrzymamy SMS-a z informacją o miejscu i czasie, w którym należy przyjść w celu wypełnienia formularza. Niestety, jedyny oddział IRC znajduje się w Warszawie. Na miejscu, wolontariusze pomogą nam wypełnić formularz, a następnie otrzymamy SMS z kodem do wypłaty pieniędzy lub kartę, która zostanie aktywowana w ciągu 48 godzin. Za jej pomocą będziemy mogli płacić w każdym miejscu, gdzie akceptowane są karty VISA.

Na bieżąco śledzimy i informujemy, czy link do formularza jest aktywny. Dołącz do nas na Telegramie  i Instagram.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina

Możliwość komentowania została wyłączona.