Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Irina Turaieva
Polska, Praca | 14 kwietnia 2023
Komentarze 0
Wzór CV w języku polskim pobierz za darmo

Dowiedz się, jak napisać CV dla polskich pracodawców i skorzystaj z gotowego szablonu, aby skutecznie zatrudnić się w Polsce.

Powstał przewodnik po zatrudnieniu dla Ukraińców w Polsce

Dla Ukraińców przebywających obecnie w Polsce i poszukujących pracy powstał specjalny elektroniczny przewodnik Pracuję w Polsce. Projekt został zainicjowany przez Instytut Studiów Strategicznych. Elektroniczna publikacja to kompleksowy przewodnik mający pomóc Ukraińcom na polskim rynku pracy. Przewodnik zawiera 60 stron przydatnych informacji i składa się z 8 działów:

1. Legalizacja pobytu w Polsce.
2. Zatrudnienie w Polsce.
3. Interaktywna baza aktualnych ofert pracy.
4. Opieka medyczna.
5. Świadczenia socjalne dla cudzoziemców.
6. Jak potwierdzić kwalifikacje zawodowe?
7. Konsultacje personalne.
8. Jak rozwijać życie zawodowe w Polsce?

Książka dostępna jest w formacie PDF i posiada dwie wersje językowe (polską i ukraińską). Podręcznik można pobrać na stronie projektu tutaj.

Poniżej dowiesz się jak stworzyć CV, które będzie atrakcyjne dla polskich pracodawców.

Ogólne wymagania dotyczące przygotowania CV

We współczesnym świecie poszukiwanie udanej pracy rozpoczyna się od odpowiednio zaprojektowanego Curriculum Vitae (CV) – rozbudowanego analogu znanego ukraińskiego życiorysu. W większości krajów europejskich dokument ten składa się z 4-5 stron, ale w Polsce jego objętość nie przekracza zwykle 2 stron. Głównym celem CV jest zazwyczaj przekonanie kierownika działu HR, a ostatecznie pracodawcy, że jesteśmy idealnym kandydatem na wybrane stanowisko.

Pisząc CV, powinieneś zrozumieć, że masz tylko kilka minut, aby przyciągnąć uwagę rekrutera (lub menedżera) do swojej kandydatury. Zgodnie z podstawowymi wymaganiami ogólnymi i współczesnymi trendami, udane CV powinno spełniać kilka kanonów, a mianowicie być:

 • uczciwe – wszystkie informacje podane w CV można łatwo zweryfikować;
 • zwięzłe, ale treściwe – rekruter, a potem pracodawca, z pewnością doceni osobę, która potrafi jasno i zwięźle wyrazić swoje myśli;
 • poprawne – błędy w CV są po prostu niedopuszczalne, dlatego jeśli musisz napisać CV w języku polskim, którym najprawdopodobniej nie władasz biegle, powinieneś skorzystać z elektronicznych translatorów, unikając jednak skomplikowanych zwrotów i konstrukcji mowy, tak aby tłumaczenie maszynowe było jak najbardziej dokładne i adekwatne;
 • łatwe do czytania – w tym celu należy podzielić informacje na sekcje, wyróżnić nagłówki, zastosować listy, można podkreślić to, co główne, zastosować ciekawe czcionki lub bloki kolorystyczne, ale ważne jest, aby nie przesadzić;
 • zindywidualizowane – CV nie może być uniwersalne, musi być dostosowane do wymogów każdego konkretnego wakatu, kładąc odpowiedni nacisk na swoje wykształcenie, doświadczenie czy umiejętności.

Jeśli chodzi o język CV. Jeśli składasz CV do polskiej firmy i planujesz pracować u polskiego pracodawcy (native speakera), nie ma sensu pisać o sobie w innych językach. Inna sprawa, czy wakat wymaga znajomości np. języka angielskiego. Taki wymóg może domyślnie obejmować CV w odpowiednim języku. Proponujemy Państwu naukę pisania skutecznego CV w języku polskim. Wcześniej pisaliśmy o tym, gdzie można znaleźć darmowe kursy języka polskiego, zobacz link.

Od czego zacząć CV?

Najlepiej rozpocząć CV od „nagłówka”, w którym znajdą się najważniejsze informacje o kandydacie:

 • Imię i nazwisko (zwróć uwagę na kolejność!) – jest to informacja, która powinna iść pogrubiona w pierwszej linijce. Imię i nazwisko powinno wyglądać tak, jak jest podane w paszporcie.
 • Nazwa stanowiska pracy, o które ubiega się wnioskodawca (Kandydat na stanowisko: …).
 • Dane kontaktowe (telefon, email, linki do profesjonalnych kont w mediach społecznościowych) – należy pamiętać, że adres email powinien wyglądać dość oficjalnie (nie należy zgłaszać emaila typu milashka@…), a zgłoszone strony w mediach społecznościowych powinny zawierać dokładnie takie treści, które przyczynią się do budowania wizerunku Twojej firmy.
 • Zdjęcie jest elementem obowiązkowym, wybierz neutralne zdjęcie portretowe. Powinno ono odpowiadać stanowisku, o które się ubiegasz, nie jest więc konieczne zakładanie garnituru biznesowego, jeśli nie ubiegasz się o fotel managera.

W nagłówku należy dokonać krótkiego (nie więcej niż 50 słów) podsumowania swoich podstawowych danych (do których powrócimy poniżej), wskazując na zawód, poziom wykształcenia i doświadczenie. Dzięki temu pracownik działu HR, który będzie przetwarzał CV, będzie mógł szybko odnieść pierwsze (pozytywne!) wrażenie na kandydacie i wyróżnić go.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz do naszej strony na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Dzięki temu będą Państwo na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i bieżącymi wydarzeniami.

Główne bloki informacyjne CV

Kolejnym blokiem informacyjnym w CV będą dane dotyczące doświadczenia zawodowego. (Często na tym etapie CV dzieli się na dwie kolumny, gdzie w jednej wskazuje się doświadczenie zawodowe i umiejętności, a w drugiej – wykształcenie, znajomość języków obcych, dostępność wszelkich certyfikatów zawodowych i hobby). Sekcja poświęcona doświadczeniu zawodowemu i umiejętnościom nosi nazwę Doświadczenie. Ta część opisuje poprzednie prace w odwrotnym porządku chronologicznym (od ostatniej do pierwszej). Koniecznie podaj okres pracy na tych stanowiskach i podkreśl osiągnięcia, które na nich zdobyłeś.

Wykształcenie – w Polsce zwyczajowo zaczyna się tę rubrykę od szkoły średniej (liceum), po niej następuje informacja o uczelni (licencjat, magisterium), ważne jest podanie wydziału, na którym uzyskało się specjalizację i lata studiów. W tej sekcji lub nawet w osobnej (Szkolenia / Inne doświadczenia / Inne osiągnięcia), którą można umieścić poniżej, można opowiedzieć o udziale w różnych kursach, seminariach i warsztatach, o których wskazane jest wspomnieć przy ubieganiu się o dane stanowisko. Wskazuje się tu również osiągnięcia, które nie zostały uwzględnione w poprzednich działach (zwycięstwa w konkursach, udział w konferencjach, uzyskanie certyfikatów lub dodatkowych dyplomów). Wejdź w link, aby dowiedzieć się więcej o freelancingu i pracy zdalnej w Polsce.

Zobacz też: Szkoły policealne w Polsce

Poniżej tych informacji znajduje się sekcja Umiejętności / Dodatkowe kwalifikacje. Można umieścić tutaj:

 • znajomość języków obcych, pamiętaj o zaznaczeniu stopnia biegłości (jeśli język polski nie jest Twoim językiem ojczystym, również możesz go wpisać);
 • umiejętność pracy z komputerem, pożądane jest również wskazanie poziomu znajomości komputera i programów, z którymi kandydat ma doświadczenie;
 • umiejętność pracy w zespole;
 • umiejętności komunikacyjne;
 • dostępność zezwoleń i licencji, jeśli są wymagane na danym stanowisku (Uprawnienia i licencje);
 • prawo jazdy z otwartymi kategoriami i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów;
 • Zainteresowania – ten blok należy dodać w kolumnie z wykształceniem podstawowym i dodatkowym. Ważne jest wskazanie prawdziwych zainteresowań, ale nie należy wchodzić w szczegóły, informacja powinna być zwięzła.

Jak prawidłowo wypełnić CV?

Elektroniczne CV nie wymaga osobistego podpisu, ale musi kończyć się wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Faktem jest, że bez oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, rekruter nie będzie mógł do Ciebie zadzwonić ani napisać, bo nie będzie miał prawa wykorzystać nawet Twoich danych kontaktowych. Dlatego skopiuj i wklej na końcu swojego CV poniższy tekst:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

W Internecie można znaleźć wiele specjalnych kreatorów do CV, ale żeby zaoszczędzić Twój czas i wysiłek przygotowaliśmy gotowy szablon CV w języku polskim z tłumaczeniem na język ukraiński. Możesz go pobrać na swój komputer lub telefon CV_template.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *