Еgzamin po 8 klasie w Polsce w 2023 roku

Komentarze 2
dziewczyna przygotowująca się do egzaminu ósmoklasisty w Polsce w 2023-PL

Uczniowie polskich szkół przygotowują się do egzaminów w trakcie studiów, więc przynajmniej moralnie są na to gotowi. Powoduje to trudności dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski z powodu wojny. Dzieci uczą się języka, zapoznają się z materiałem edukacyjnym, a także przyzwyczajają się do nowej, zupełnie innej metodologii nauczania. W tym artykule mówimy o egzaminie po klasie 8 i cechach, które uczniowie i rodzice muszą znać.

Co to jest egzamin ósmoklasisty

W Polsce «egzamin ósmoklasisty» (polska nazwa to egzamin ósmoklasisty) lub «egzamin maturalny» jest obowiązkowy. Legitymacja potwierdza poziom wiedzy wnioskodawcy przez cały okres kształcenia ogólnego. Nie ma akceptowalnego wyniku progowego, od którego zależy wynik egzaminu. Każdy, kto go napisał, otrzyma certyfikat z odpowiednim wynikiem. Później uczestnik będzie od tego zależał – będzie uczył się w liceum, technikum lub szkole filialnej I lub II stopnia (na przykład w szkole policealnej).

Podstawowymi elementami do montażu są:

Zapraszamy do przyłączenia się do naszego kanału Telegram pod linkiem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także do naszej strony na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Pomoże Ci to zawsze być na bieżąco z głównymi wiadomościami i najważniejszymi wydarzeniami.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty w Polsce?

Musisz przyjść na egzamin na czas. Jeśli się spóźnisz, komisja egzaminacyjna może nie pozwolić ci na zdanie. Trzeba mieć czarny długopis, linijkę i legitymację studencką, co w Polsce nazywa się «legitymacją».

Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej, gdzie są pytania typu zamkniętego (testy) i otwartego. Jakie dokładnie będą zadania – nikt nie wie z góry. Zgodnie z zasadą EIT na Ukrainie wchodzą do szkół w zamkniętych kopertach i otwierają się dopiero w dniu egzaminu. Dodatkowe 5 minut jest przeznaczone na każdą pozycję na sprawdzenie odpowiedzi i przeniesienie ich na kartę.

Korzystanie z telefonu jest niedozwolone. Następnie jest co najmniej 2 nauczycieli. Udzielają instrukcji, doradzają w zadaniach i pomagają w wypełnianiu formularzy. Później specjalni egzaminatorzy sprawdzają pracę.

Istnieją 2 warunki egzaminu:

  • główny (w maju);
  • dodatkowe (w czerwcu).

Harmonogram:

  • 23 maja – Polski (09.00);
  • 24 maja – matematyka (09.00);
  • 25 maja – język obcy (09.00).

Jeśli z ważnego powodu uczeń nie przyszedł na egzamin w głównym semestrze, ma prawo przystąpić do niego później, w dodatkowej sesji. Będzie to 12, 13 i 14 czerwca.

Wyniki zostaną opublikowane 3 lipca, a 6 lipca do szkół zostaną wysłane zaświadczenia – szczegółowe referencje z wynikami uczniów.

Korzyści podczas kompilacji dla uczniów-Ukraińców

Z powodu wojny na Ukrainie wprowadzono pewne ułatwienia dla ukraińskich uczniów, które mogą pomóc im dobrze zdać egzaminy.

Nie ma jeszcze informacji o tegorocznych innowacjach, ale w 2022 roku było to następująco:

  • osobna klasa do egzaminu;
  • umiejętność posługiwania się tłumaczem i słownikiem;
  • wsparcie psychologiczne (obecność psychologa);
  • pomoc nauczyciela;
  • wydłużenie czasu ukończenia studiów (255 min – dla języka polskiego, 170 min – dla matematyki, 170 min – dla języka obcego);
  • oddzielne arkusze egzaminacyjne (instrukcja – w języku ukraińskim).

Przy ocenie egzaminu brany jest pod uwagę nie tylko bezpośredni wynik, ale także wyniki w nauce w innych przedmiotach i udział w życiu społecznym szkoły (konkursy, konkursy, konkursy itp.).

Później, po wynikach egzaminu ósmoklasisty, uczeń może zapisać się do szkoły filialnej, liceum lub szkoły technicznej.

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku

W 2022 roku do egzaminu maturalnego przystąpiło prawie 503 tys. uczniów szkół podstawowych, z czego 6 tys. to Ukraińcy. Najlepsze wyniki uzyskano w języku angielskim (67% punktów) i polskim (60%). Z matematyki uczniowie uzyskali średnio 57% poprawnych odpowiedzi. Większość młodych ludzi tworzyła Niemców o 50%, czyli uzyskała połowę poprawnych odpowiedzi.

Jeśli mówimy osobno o Ukraińcach, eksperci doszli do pewnych wniosków na temat ich sukcesu. Ci, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny, studiowali przez około 3 miesiące i postanowili przystąpić do egzaminu, aby nie tracić czasu, mieli słabe wyniki.

Zobacz też: Darmowe laptopy dla uczniów w Polsce: jak dostać laptopa za darmo od państwa?

Ci ukraińscy uczniowie, którzy zdecydują się nie przystępować do egzaminu ósmoklasisty, ale pozostaną w Polsce, będą zmuszeni ponownie wysłuchać roku szkolnego w 8 klasie. Polski pisało 22%, matematykę 34%, a angielski 44%. Na dzieci wpłynęła nie tylko różnica w prezentacji materiału w porównaniu ze szkołami ukraińskimi. Wojna odegrała znaczącą rolę, ponieważ w taki czy inny sposób wpłynęła psychicznie na każdego Ukraińca.

Dlatego zaleca się, aby uczniowie nie spieszyli się z egzaminami końcowymi. Jeśli przyjedziesz niedawno, powinieneś pozostać w ósmej klasie przez kolejny rok, posłuchać materiału i być lepiej przygotowanym w przyszłym roku. Ponadto odpowiednie Ministerstwo Polski zapewnia, że uczniowie, którzy zdalnie kończą liceum ogólnokształcące na Ukrainie, będą mieli większe szanse na przyjęcie do liceum lub szkoły technicznej. Będą ubiegać się na podstawie ukraińskiego certyfikatu, bez zdania egzaminu ósmoklasisty.

Komentarze 2
Polecane
Najnowsze
Popularne

2 odpowiedzi na “Еgzamin po 8 klasie w Polsce w 2023 roku”

  1. О pisze:

    „bardzo dobrze” poradzili sobie z ukraińskimi dziećmi, które przez półtora roku uczyły się matematyki po polsku i nie znają terminów po ukraińsku, a zadania z matematyki dostawały tylko po ukraińsku.😡

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *