Kongres na rzecz odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE 2023 rozpocznie się za kilka dni: uczestnicy i program

Sofiia Verhulesovа
Polska, Poznań, Ukraina | 18 września 2023
Komentarze 0
Miasto Poznań podczas kongresu-PL

Za kilka dni Poznań będzie miejscem kluczowych dyskusji na temat powojennej odbudowy Ukrainy. Szacuje się, że na naprawę szkód wyrządzonych przez wojnę potrzeba co najmniej 900 miliardów dolarów. W jaki sposób Polska może przyczynić się do tego procesu? Jakie są obecne potrzeby zidentyfikowane przez ukraiński rząd i administrację? Czy już teraz można podejmować decyzje, które ułatwią polskim przedsiębiorcom procesy inwestycyjne na Ukrainie? To tylko niektóre z kluczowych zagadnień, które zostaną poruszone podczas debat w ramach «Kongresu Budowanie wspólnej przyszłości dla Ukrainy». Międzynarodowe Targi Poznańskie będą miejscem zacieśniania polsko-ukraińskich więzi biznesowych.

Kto weźmie udział w Kongresie

Kongres Odbudowy Ukrainy skupi się na rozwoju gospodarczym, odbudowie infrastruktury i przedsiębiorczości. Wśród uczestników znajdą się kompetentni przedstawiciele zarówno ukraińskich, jak i polskich organizacji, związków, stowarzyszeń i władz. Wśród nich:

Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. Komentując w wywiadzie Kongres COMMON FUTURE, Piechota podkreślił jego znaczenie:

…To okazja, by pokazać Zachodowi, że Polska jest i będzie naturalnym centrum odbudowy Ukrainy.

21 września Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie miała swoją scenę, na której odbędą się dyskusje na następujące tematy: „Polska jako hub dla odbudowy Ukrainy – wyzwania dla logistyki, infrastruktury i transportu”, „Polska jako hub dla odbudowy Ukrainy – finansowanie inwestycji”, „Kapitał ludzki dla odbudowy Ukrainy – wyzwania rynkowe”, „Odrodzenie ukraińskiej przedsiębiorczości – współpraca samorządów z sektorem MŚP” i inne.

Konfederacja Budowniczych Ukrainy, która jest reprezentowana w każdym z regionów Ukrainy, będzie reprezentowana przez dyrektora generalnego stowarzyszenia Ołeksandra Czerwoaka i prezesa zarządu Ołeksandra Rotowa. Konfederacja Budowniczych Ukrainy reprezentuje kraj w Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego;

Związek Miast Polskich zorganizuje Forum Solidarności, które obejmie prezentację projektu Mosty Zaufania 2.0, dyskusję na temat Droga Ukrainy do członkostwa w UE – oczekiwania ukraińskich samorządów i instrumenty finansowe i inne;

Klub Jagielloński, zrzeszający młodych działaczy obywatelskich i politycznych, przeprowadzi także kilka dyskusji, w tym: „Jaka jest realistyczna droga Kijowa do UE?”, „Czy Polska może liczyć na szczególne zaangażowanie Ukrainy w proces odbudowy?”, „Czy Polska jest gotowa instytucjonalnie odbudować Ukrainę?”, „Scenariusze zakończenia wojny i odbudowy Ukrainy”, „Czy UE i USA zainwestują poważne pieniądze w odbudowę Ukrainy?” i inne;

Polski Związek Pracodawców Budownictwa w ramach Kongresu angażuje się w zapewnienie odbudowy ukraińskich miast dotkniętych wojną. W ramach organizacji odbędzie się dyskusja na temat „Projektowanie architektoniczne i inżynieryjne, ekspertyzy budowlane, uznawanie i stosowanie norm europejskich w budownictwie”, „Kompetencje i potencjał polskiego przemysłu budowlanego – instrumenty wsparcia finansowego, zasoby materiałowe i techniczne”, „Krajowe i międzynarodowe szanse i zagrożenia dla udziału polskich firm budowlanych w odbudowie Ukrainy”, a także Forum Praktycznych Doświadczeń Ukraińskiego Przemysłu Budowlanego – Doświadczenia Polskich Firm Budowlanych.

Program Kongresu Odbudowy Ukrainy WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ

Oprócz wyżej wymienionych dyskusji, w programie znajdzie się wiele debat i sesji plenarnych.
Kongres rozpocznie się 21 września ceremonią otwarcia na scenie głównej. Następnie odbędzie się debata „Strategiczne Partnerstwo Gospodarcze między Polską a Ukrainą”, organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Później Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza przeprowadzi sesję „Szanse i zagrożenia dla polskich firm w zakresie udziału w odbudowie Ukrainy”. Przestrzeń zostanie podzielona na 4 etapy, w których wyżej wymienieni uczestnicy będą prowadzić dyskusje na tematy ważne dla odbudowy. Pod koniec dnia każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w networkingu.

Następnego dnia, 22 września, pierwszym wydarzeniem Kongresu będzie Power speech (otwarcie dyskusji). Następnie odbędzie się FIRESIDE CHAT „Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy – rozmowa z przedstawicielem rządów Polski i Ukrainy” z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Później, podobnie jak poprzedniego dnia, na czterech scenach odbędą się dyskusje, studia przypadków, fora, przestrzeń dla samorządów oraz format pytań i odpowiedzi.

 

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *