Nowa pomoc finansowa dla Ukraińców od PCPM

23 maja 2023
Ojciec i dziecko otrzymali pomoc pcpm dla Ukraińców Source: https://pixabay.com/

PCPM, a także NRC, GFFO i HelpAge zapewniają pomoc finansową ukraińskim uchodźcom. Kto może się zarejestrować? Jakie są warunki otrzymania pomocy finansowej? Jaka kwota zostanie wypłacona? Dowiedz się w naszym artykule.

Kto może otrzymać dopłaty?

Rodziny ukraińskich uchodźców, a także osoby indywidualne mogą otrzymać pomoc finansową od PCPM. Aby otrzymać pomoc finansową, należy spełnić określone kryteria. Obejmują one:

  1. Rodzina nie otrzymała jeszcze pomocy finansowej od innych organizacji humanitarnych.
  2. Przyjazd do Polski w dniu 15 lutego 2023 r. lub później i posiadanie numeru Pesel wydanego po tej dacie.
  3. Ty lub przynajmniej jeden z członków Twojej rodziny należycie do szczególnie wrażliwych kategorii ludności (osoby starsze (60+), osoby z niepełnosprawnościami, samotni rodzice/opiekunowie rodzinni, matki w ciąży lub karmiące piersią, osoby wymagające natychmiastowej interwencji medycznej lub stałego leczenia).

Możliwe jest również otrzymanie pomocy dla osób, które przybyły przed tą datą (po 24 lutego 2022 r.). W tym celu należy spełnić co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  1. Nie otrzymujesz pomocy finansowej od innych organizacji charytatywnych i nie otrzymałeś 6-miesięcznej pomocy finansowej od PCPM.
  2. Nie otrzymujesz miesięcznej pomocy socjalnej z Polski (z wyjątkiem programu 500+ lub innej pomocy do 200 zł).
  3. Należysz do wrażliwej kategorii ludności: osoby w wieku 60+ bez członków rodziny w wieku 18-59 lat, osoby z niepełnosprawnościami z maksymalnie jedną osobą w rodzinie w wieku 18-59 lat oraz osoby z chorobami przewlekłymi wymagającymi stałego leczenia z maksymalnie jedną osobą w rodzinie w wieku 18-59 lat.

Pomoc można otrzymać niezależnie od miejsca zamieszkania.

Na jaką pomoc finansową z PCPM możesz liczyć?

W zależności od tego, kiedy przybyłeś do Polski, otrzymasz różne kwoty pomocy finansowej:

  • Jeśli przyjechałeś po 15 lutego 2023 r., otrzymasz 710 zł dla jednej osoby i 610 zł dla pozostałych członków rodziny. Maksymalna liczba osób w rodzinie, dla których zostanie przyznana pomoc, wynosi 4. Pieniądze będą wypłacane przez 3 miesiące.
  • W przypadku przyjazdu przed 15 lutego 2023 r. – 1000 zł na osobę w rodzinie. Zasiłek będzie wypłacany przez 6 miesięcy.

Uwaga: Ze względu na dużą liczbę wnioskodawców złożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania pomocy finansowej.

Zachęcamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, a także naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl i Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Pomoże to być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować się w celu uzyskania pomocy finansowej, należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/iqjZD67PFcNmkxG39.

Wypełniając go, będziesz musiał odpowiedzieć na szereg pytań, aby wolontariusze mogli ocenić, czy spełniasz kryteria dla osób potrzebujących pomocy finansowej. Wypełnij wszystkie pozycje dokładnie, aby mieć szansę na otrzymanie pieniędzy. Ponadto organizatorzy zdecydowanie zalecają, aby nie przesyłać kwestionariusza więcej niż jeden raz, ponieważ może to doprowadzić do awarii systemu.

Celem tej ankiety jest umożliwienie Fundacji PCPM zrozumienia sytuacji społeczno-ekonomicznej ukraińskich rodzin w celu zapewnienia im odpowiedniej pomocy w ich trudnej sytuacji.

Ponadto, jeśli jesteś zainteresowany wypełnieniem kwestionariusza, ale z różnych powodów nie możesz tego zrobić samodzielnie, zostaw swój numer telefonu w tym formularzu: https://forms.gle/ar2nRZoj128yhy2G9. Następnie powinniśmy skontaktować się z Tobą w celu przekazania dalszych instrukcji.

Pamiętaj, że wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie gwarantuje, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nawet jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, nie oznacza to, że otrzymasz pomoc finansową. Odrzucenie wniosku oznacza, że nie spełniasz określonych kryteriów. Od takiej decyzji nie można się odwołać.

Artykuł jest aktualny na dzień 23 maja 2023 r.

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą otrzymać pomoc finansową TERA

Kim jest organizacja PCPM?

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) jest międzynarodową fundacją pomocową. Została założona w 2006 roku przez Wojciecha Wilka i pomogła tysiącom potrzebujących. Fundacja pomaga obecnie Irakowi, Nepalowi, Bośni, Peru, Ugandzie i Ukrainie.

Od początku rosyjskiej agresji PCPM aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom, zapewniając im schronienie i wszystko, czego potrzebują.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.