Pomoc Caritas dla Ukraińców w czasie wojny

Komentarze 0
Chłopiec z Ukrainy Chłopiec z Ukrainy prosi Caritas Polska o pomoc-PL Source: Vista Create

W czasie wojny wielu Ukraińców straciło źródło utrzymania lub zaczynało życie od zera za granicą. Od pierwszego dnia wojny znaczącą pomoc Ukrainie niosą organizacje charytatywne, w tym Caritas. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, co to za instytucja, jaką pomoc świadczy Ukraińcom w Polsce!

Caritas w Katowicach zaprasza Ukraińców na spotkanie informacyjne «Otrzymanie pomocy finansowej»

Katowicki oddział Caritas zaprasza uchodźców z Ukrainy na spotkanie informacyjne «Otrzymanie pomocy finansowej». Spotkanie jest otwarte dla Ukraińców, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po raz pierwszy po 15 lutego 2023 r. i otrzymali Pesel UKR po tej dacie.

Spotkanie odbędzie się 18 października o godz. 10:00 w Centrum Migranta i Uchodźcy Caritas Archidiecezji Katowickiej przy

Katowice, ul. Jordana 18, IV piętro, sala 407.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Oprócz imienia, nazwiska (wpisanego wyłącznie po łacinie, tak jak w paszporcie lub Peselu) i polskiego numeru telefonu, należy podać informacje o spełnianiu kryteriów wrażliwości, w tym potwierdzić, że:

 • nigdy nie otrzymałeś pomocy finansowej na podstawowe potrzeby rodziny od żadnej organizacji humanitarnej w Polsce;
 • należy do rodzin lub osób znajdujących się w trudnej sytuacji, które mają trudności z zaspokojeniem podstawowych potrzeb i dostępem do rynku pracy.

Link do formularza rejestracyjnego na spotkanie «Otrzymywanie pomocy finansowej» znajduje się tutaj.

Organizacja charytatywna Caritas na świecie i w Polsce

Caritas (łac. caritas – miłosierdzie, ofiarna miłość) to katolicka organizacja charytatywna działająca na całym świecie, w tym w Polsce i na Ukrainie. Organizacja została założona 9 grudnia 1897 roku przez księdza Lorenza Wertmanna w Niemczech. Caritas Internationalis jest międzynarodową konfederacją 154 narodowych katolickich organizacji charytatywnych działających w 198 krajach i regionach świata. Celem organizacji jest zapewnienie praktycznej służby społecznej i pomocy humanitarnej wszystkim ludziom w potrzebie, niezależnie od narodowości, pochodzenia etnicznego, statusu społecznego czy innych cech. Caritas Internationalis jest finansowana ze składek organizacji członkowskich i prywatnych darowizn.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Caritas w Polsce jest polską instytucją Kościoła katolickiego i największą polską organizacją publiczną i charytatywną. Caritas Polska została reaktywowana 10 października 1990 roku. Polską misją Caritas jest nie tylko miłosierdzie wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ubogich, chorych, bezdomnych), ale także pomoc charytatywna i oddziaływanie poprzez działania edukacyjne na rzecz zmian w społeczeństwie polskim i nie tylko.

Pomoc Caritas Polska dla Ukraińców w czasie wojny

W ciągu 12 miesięcy wojny rosyjsko-ukraińskiej około 2 mln obywateli Ukrainy otrzymało od Caritas różne formy pomocy, w tym pomoc finansową. Pomoc Caritas Polska dla Ukraińców na całym świecie wynosi 597 mln zł, czyli prawie 126 mln euro. W Polsce pomocą ukraińskim migrantom i uchodźcom zajmują się 32 ośrodki Caritas:

Polskie ośrodki Caritas udzieliły już wsparcia ponad 180 tys. Ukraińców. W tym samym czasie 31 tys. wolontariuszy pomagało ukraińskim uchodźcom w całej Polsce, w tym 1300 wolontariuszy udzielało pomocy na granicy. Dzięki Caritas Polska około 4 tys. ukraińskich dzieci mogło wyjechać na bezpłatne wakacje, a tyle samo miało możliwość bezpłatnego uczestnictwa w wycieczkach szkolnych.

Dziś organizacja charytatywna nadal udziela pomocy na granicach, w ośrodkach pomocy, gdzie uchodźcy otrzymują żywność, napoje, termosy, koce, śpiwory itp. Caritas współpracuje ze służbami straży granicznej i Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego. Kompleksowym wsparciem objętych jest 200 ukraińskich dzieci z rodzin zastępczych. Pod opieką Caritas znajduje się około 1600 dzieci. Kwota pomocy finansowej udzielonej przez polską Caritas ukraińskim uchodźcom mieszkającym w Polsce wyniosła w czasie wojny 337 mln zł.

Pomoc polskiej Caritas na Ukrainie

Polska organizacja charytatywna Caritas Polska pomaga również ofiarom wojny, które pozostały na Ukrainie. W ciągu ponad 12 miesięcy wojny Caritas udzieliła na Ukrainie pomocy o wartości ponad 260 mln zł. Dzięki organizacji:

 • transport humanitarny, żywność i artykuły pierwszej potrzeby (na Ukrainę wysłano ponad 83 tys. paczek zawierających żywność i środki higieniczne o wartości ponad 29 mln zł);
 • 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej otrzymuje comiesięczną pomoc finansową w ramach programu „Rodzina Rodzinie”, a w 2023 r. w programie weźmie udział kolejnych 500 rodzin (ok. 1500 osób) z diecezji charkowskiej i zaporoskiej, które najbardziej ucierpiały podczas wojny;
 • Caritas Polska wraz z Caritas-SPES stworzyły program pomocy rodzinom, które pozostały na Ukrainie, projekt przewiduje pomoc finansową w wysokości 2 400 UAH na osobę (program można wesprzeć przekazując darowiznę za pośrednictwem stron Caritas);

Którzy Ukraińcy mogą otrzymać pomoc od Caritas Polska?

Organizacja charytatywna Caritas Polska przede wszystkim udziela pomocy grupom zagrożonym:

Zobacz też: Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

 • matkom samotnie wychowującym dzieci do lat 7;
 • rodziny wielodzietne;
 • kobiety w ciąży;
 • osoby, które niedawno przybyły do Polski i nie otrzymały żadnej pomocy od Caritas.

Jak uzyskać pomoc od Caritas w Polsce?

Aby otrzymać pomoc od Caritas Polska, należy zgłosić się do oddziału organizacji znajdującego się w mieście pobytu i zarejestrować się. W zależności od sytuacji osoby lub rodziny w Polsce, pracownicy Caritas zaoferują niezbędną pomoc w ramach programów, które są aktywne w momencie rejestracji oraz tych, które pojawią się w przyszłości. Wolontariusze Caritas w Polsce regularnie udzielają pomocy w następujących obszarach:

 • pomoc pieniężna i materialna
 • gorące posiłki
 • pomoc psychologiczna i poradnictwo;
 • pomoc w organizowaniu codziennych czynności;
 • kontakty z władzami publicznymi;
 • wynajem mieszkania;
 • przygotowanie pism i wniosków;
 • tłumaczenia z języka polskiego;
 • pokój dziecięcy;
 • organizowanie i prowadzenie warsztatów.

Centra Caritas w Polsce

Centra Caritas w Warszawie

Adres: Okopowa 55, 01-043 Warszawa Tel.: +48223348500

Towarowa 25A, 00-869 Warszawa Tel.: +48660424014

Strona internetowa: https://caritas.pl/

 Centra Caritas we Wrocławiu

Adres: Katedralna 7, 50-329 Wrocław Tel.: +48668021033

Słowiańska 17, 50-235 Wrocław Tel.: +48713271305

Strona internetowa: http://wroclaw.caritas.pl/

Centra Caritas w Poznaniu

Adres: Rynek Wildecki 4a, 61-546 Poznań

Tel.: +48605333825

Strona internetowa: https://caritaspoznan.pl/

Centra Caritas w Krakowie

Adres: Michała Ossowskiego 5, 30-656 Kraków

Tel.: +48126370712

Strona internetowa: https://krakowcaritas.pl/

Centra Caritas w Gdańsku

Adres: Jesionowa 6A, 80-261 Gdańsk Tel.: +48583454718

Aleja Niepodległości 778, 81-805 Sopot Tel.: +48585557878

Strona internetowa: https://www.caritas.gda.pl/

Centra Caritas w Łodzi

Adres: Gdańska 111, 90-507 Łódź Tel.: +48426399581

Wólczańska 108, 90-522 Łódź Tel.: +48426375350

Strona internetowa: https://www.caritas.lodz.pl/

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.