Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE odbędzie się w Polsce we wrześniu

Komentarze 0
Baner reklamowy Polskiego Kongresu Odbudowy Ukrainy-PL

Odbudowa zniszczeń po rosyjskiej inwazji na pełną skalę jest kwestią, którą przedstawiciele Ukrainy i społeczności międzynarodowej zaczynają się obecnie zajmować. Polska aktywnie uczestniczy w procesie negocjacji i jest ważnym partnerem w odbudowie infrastruktury. W ramach tej współpracy Polska będzie gospodarzem Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Organizatorem wydarzenia jest Grupa MTP. Ukrainian in Poland jest oficjalnym partnerem medialnym wydarzenia.

Odbędzie się Kongres na rzecz Odbudowy Ukrainy:

21-22 września 2023 r. w Poznaniu, Polska.

Scena główna

Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE będzie podzielony na kilka stref, w których 1000 uczestników będzie mogło wziąć udział w 40 debatach. Ponadto odbędą się panele dyskusyjne i seminaria, podczas których polskie i ukraińskie organizacje rządowe, przedsiębiorcy i naukowcy będą dyskutować o ekonomicznych i prawnych aspektach odbudowy Ukrainy.

Na scenie głównej odbędzie się debata na temat strategicznej współpracy gospodarczej Ukrainy i Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprosiła do udziału w dyskusji Jadwigę Emilewicz, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Ponadto odbędzie się Freeside Chat z udziałem polityk i jej ukraińskiego odpowiednika. Moderatorem będzie Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Podczas tej dyskusji postarają się ustalić, czy Polska będzie miała specjalny status i zaangażowanie na rzecz Ukrainy podczas odbudowy. Debatę zorganizuje.


Również Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematem będą „Scenariusze zakończenia wojny i odbudowy Ukrainy”. Będą dyskutować o możliwości odbudowy w kontekście trwającej wojny, zastanowią się nad wpływem walk na odbudowę infrastruktury i logistyki oraz nad gotowością Polski do udzielenia wsparcia.

Klub Jagielloński organizuje dyskusję na temat kapitału na odbudowę. Oczywiście odbudowa na dużą skalę wymaga dużych pieniędzy, których powojenna ukraińska gospodarka nie będzie w stanie zgromadzić. Ale czy społeczność międzynarodowa jest gotowa na inwestycje na dużą skalę? Na jakich warunkach Ukraina będzie w stanie je przyjąć?

Scena „Budowa”

Polskie firmy budowlane są zainteresowane rynkiem ukraińskim, ponieważ jest to współpraca korzystna dla obu stron. Na tym etapie omówione zostaną ryzyka i potencjał, zasoby techniczne i inne aspekty polskiej branży budowlanej. Na scenie wystąpią przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Forum Praktyki Budowlanej na Ukrainie oraz inni eksperci. Oprócz debaty odbędzie się prezentacja na temat projektowania architektonicznego i inżynieryjnego, wiedzy budowlanej, uznawania i stosowania europejskich standardów w budownictwie.

Etap ekonomiczny

W strefie gospodarczej Kongresu odbędzie się debata z udziałem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która od ponad 30 lat rozwija relacje gospodarcze i kulturalne między oboma krajami. Będą dyskutować o braku kapitału ludzkiego do odbudowy, a także o ogólnym kryzysie demograficznym na Ukrainie spowodowanym wojną. Porozmawiają również o problemach związanych z eksportem ukraińskich produktów rolnych przez Polskę, a także o ogólnej współpracy logistycznej i infrastrukturalnej między Polską a Ukrainą.

Zobacz też: Oferujemy wzór CV do skutecznego ubiegania się o pracę w Polsce

Odbędzie się również dyskusja na temat suwerenności energetycznej Ukrainy – nowych źródeł energii. Podczas wojny wojska rosyjskie zniszczyły i uszkodziły wiele źródeł energii. Na Kongresie Odbudowy Ukrainy zostaną omówione nowe sposoby zaopatrzenia kraju, przyjazne dla środowiska metody wytwarzania energii elektrycznej oraz równowaga między energią ekologiczną a jądrową.

Poniższe dyskusje będą koncentrować się na ukraińskiej przedsiębiorczości, produkcji rolnej i konkurencji między ukraińskim i polskim sektorem rolnym, a także na innych kwestiach gospodarczych.

Samorządność i przedsiębiorczość

Odbędą się konsultacje dla polskich firm, które chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy: opowiedzą o programach wsparcia, odpowiedzą na pytania i skomentują problemy, z jakimi borykają się te już działające na Ukrainie. Lokalne władze ukraińskie i polskie opowiedzą о samorządności .

Do udziału w dyskusjach i prezentacjach zaproszeni zostaną przedstawiciele Rady Gmin i Regionów Europy, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa – Północny Wschód i Ukraina, Izby Przemysłowo-Handlowej, Związku Miast Ukrainy, Zjednoczonych Klastrów Ukrainy, Funduszu Odbudowy Ukrainy Komisji Europejskiej, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i innych.

Ogólnie rzecz biorąc, COMMON FUTURE Ukraine Recovery Congress obejmie obszary budownictwa, przemysłu, inwestycji, energii, transportu, cyberbezpieczeństwa i ICT.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *