Jak przewieźć ciało zmarłego z Polski na Ukrainę: warunki i ceny

Tetiana Sharapova
Sponsorowane | 21 czerwca 2023
Komentarze 0
Mężczyzna i kobieta na pogrzebie dzięki Funeralia

Śmierć bliskiej osoby jest ciężką stratą dla całej rodziny. Trudno to zrozumieć, a ból nie znika przez całe życie. Ukraińcy często spotykają się ze stratą bliskiej osoby w Polsce. W takich przypadkach wiele osób chce pochować swojego krewnego w ojczyźnie, na Ukrainie. Wtedy sprawą zajmują się specjaliści z międzynarodowego zakładu pogrzebowego «Funeralia».

Funeralia często otrzymują pytania dotyczące transportu zmarłej osoby z Polski na Ukrainę. Ludzie najczęściej pytają o to ile kosztuje transport ciała z Polski na Ukrainę, co zrobić, gdy Ukrainiec umrze w Polsce, ile kosztuje kremacja w Polsce i nie tylko. Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielił szef domu pogrzebowego Funeralia, Oleg Milinsky. Ponadto wyjaśnił, od czego zależą ceny za transport zmarłego, ile to kosztuje i jak można utrzymać ciało w dobrym stanie nawet przez kilka miesięcy. Więcej na ten temat w poniższym wywiadzie.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl, до, naszej strony na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl, а oraz naszej strony na Instagramie pod adresem https://www.instagram.com/ukrainian_in_poland_pl. Це, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Przewozicie zmarłych z zagranicy, szczególnie z Polski. Ile ciał wróciło na Ukrainę?

Oleg Milinsky: Każdego roku nasza firma przeprowadza łącznie 1500 transportów ukraińskich ciał. Z Polski, na przykład, w zeszłym roku przewieźliśmy na Ukrainę około 600 zmarłych rodaków. Nie wszystkie ciała wracają na Ukrainę, ponieważ nie jest to tania usługa. Przed wojną na pełną skalę Ukraińcy, którzy wyjeżdżali za granicę, to byli głównie ci, którzy tam pracowali. Byli więc zabezpieczeni finansowo. Podczas wojny na pełną skalę wielu przesiedleńców wewnętrznych i uchodźców zaczęło przebywać za granicą. To znaczy ludzie, którzy uciekli przed walkami i zostali z niczym.

Jaki jest koszt transportu ciała z Polski i od czego zależy?

Oleh Milinsky: Cena transportu zwłok zależy od miejsca zgonu w Polsce oraz miasta lub miejscowości na Ukrainie, do której ma zostać dostarczona trumna z ciałem.
Średnio koszt transportu osoby zmarłej z Polski na Ukrainę mieści się w przedziale 1400 – 1900 euro.
Na ostateczny koszt transportu osoby zmarłej mają wpływ usługi dodatkowe, takie jak balsamowanie ciała, makijaż, specjalne życzenia i wymagania dotyczące ubioru, trumny itp.
Kłamstwem byłoby podawanie w artykule nawet przybliżonej ceny, deklarowanie jej jako najtańszej.
Jeśli bliscy osoby zmarłej w Polsce chcą poznać ostateczną, realną cenę, radzę zawsze zadzwonić i zapytać, bo nawet 100 euro różnicy to dla ukraińskich rodzin duża suma.

Co obejmuje kwota usług świadczonych na rzecz krewnych osoby zmarłej za granicą?

Oleg Milinsky: Jeśli ciało zmarłego zostanie przetransportowane z Polski na Ukrainę przez nasz zakład pogrzebowy Funeralia, rodzina otrzyma je do domu w pięknej trumnie, z ubraniem i wszystkimi dokumentami. Pozostaje tylko zamówić pochówek i krzyż na grób.
Ale to już efekt końcowy – ciało bliskiej osoby jest w domu, zmarły wraca do domu rodziców.

Czy trudno jest zorganizować międzynarodowy transport zwłok z Polski?

Oleg Miliński: W Polsce jest 3000 zakładów pogrzebowych, a tylko 30 z nich, może nawet mniej, specjalizuje się w międzynarodowym transporcie zwłok. Oznacza to dużo papierkowej roboty – w teczce jest 30 stron różnych dokumentów, które wydają się pokrywać z poprzednimi – imiona, nazwiska, daty i inne dane. Nikt nie zapłaci za transport zmarłych Ukraińców – ani państwo ukraińskie, ani państwo polskie, które przyjęło uchodźców. Jest to odpowiedzialność rodziny.

To rodzina decyduje o transporcie ciała, kremacji i prochów oraz płaci za usługi.

Wybierz więc godnych zaufania profesjonalistów.

Co zrobić, jeśli rodzina zmarłego w Polsce nie ma pieniędzy?

Oleg Miliński: Byłoby dobrze, gdyby w Polsce obowiązywały takie zasady, jak na przykład w Niemczech. Lokalny ośrodek pomocy społecznej lub, powiedzmy, miasto, mogłoby zapłacić za minimalne usługi, takie jak kremacja, i dostarczyć urnę rodzinie lub domowi pogrzebowemu.

Niemcy robią tak – jeśli nie masz pieniędzy i potwierdzisz to w urzędzie, skremują ciało i dadzą ci urnę za darmo. Następnie organizujesz transport za granicę na własny koszt. Byłoby to dobre i tanie rozwiązanie, ale miasto pokryłoby koszty.

Ale rzeczywistość jest jaka jest – nasi rodacy czasami nie mają pieniędzy.

Osobiście staram się pomagać.

Czy otrzymujesz wiele próśb o zorganizowanie transportu ciała za darmo?

Oleg Milinsky: Tak, czasami ktoś o to prosi. Robimy to kilka razy w roku.

W jakich przypadkach zgodziłeś się na bezpłatny transport ciała lub urny?

Oleg Milinsky: Na prośbę kogoś, na kim nam zależy. Na przykład, jeśli dzwoni przyjaciel lub dziecko, możemy to rozwiązać. Często robimy to po kosztach, jeśli sytuacja jest krytyczna. Na przykład, przyjaciel lub kolega dzwoni i mówi:

Oleg, słuchaj, zmarł mężczyzna. Ma mamę, która ma 88 lat. Mówi, że ma zebrane 900 dolarów.

Więc bierzemy to i robimy. Są różne sytuacje. Muszę pomóc.

Czy trudno jest zorganizować międzynarodowy transport zwłok z Polski?

Oleg Miliński: W Polsce jest 3000 zakładów pogrzebowych, a tylko 30 z nich, może nawet mniej, specjalizuje się w międzynarodowym transporcie zwłok. Oznacza to mnóstwo papierkowej roboty – w teczce jest 30 stron różnych dokumentów, które wydają się pokrywać z poprzednimi – imiona, nazwiska, daty i inne dane. Nikt nie zapłaci za transport zmarłych Ukraińców – ani państwo ukraińskie, ani państwo polskie, które przyjęło uchodźców. Odpowiedzialność za to ponosi rodzina.

Do rodziny należy decyzja o transporcie ciała, kremacji i transporcie prochów oraz o opłaceniu wybranych usług.

Wybierz godnych zaufania profesjonalistów.

Jak ciało jest przygotowywane do transportu z Polski? Przecież na Ukrainie trwają obecnie działania wojenne, co oznacza duże ryzyko i długą podróż z trumną.

Oleg Miliński: Nie jest to możliwe we wszystkich krajach, ale w Polsce możemy wykonać procedurę zwaną balsamacją. Gwarantuje ona, że ciało będzie w dobrym stanie przez kilka miesięcy.

Nie jest to procedura obowiązkowa, ale zawsze ją zalecamy. Bardzo lubię, gdy ciało jest zabalsamowane, ponieważ wtedy, bez względu na to, ile czasu zajęło przygotowanie do transportu, ciało nadal przybywa w dobrym lub nawet bardzo dobrym stanie.

Zobacz też: Dofinansowanie 700 złotych z UNHCR – odpowiadamy na najważniejsze pytania

Wreszcie, jakie są Twoje osobiste wskazówki dotyczące wyboru zakładu pogrzebowego, który zabierze ciało zmarłego z Polski?

Z jednej strony moja rada może wydawać się stronnicza, ponieważ czytelnik z pewnością pomyśli, że muszę wybrać mój zakład pogrzebowy, Funeralia. To nieprawda, zawsze powinien być wybór. Ale przez lata opracowałem osobistą listę wskazówek i oto ona.

  • Wiarygodny zakład pogrzebowy musi mieć wysokiej jakości stronę internetową w TOP Google
  • Musi być aktywny na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Linkedin itp.
  • Powinno być wiele zaleceń
  • Biuro powinno działać na całym świecie – nie tylko w Polsce
  • Mam wieloletnie doświadczenie i dużo pracuję każdego dnia.
  • Płatność powinna być dokonywana oficjalnie zgodnie z fakturą, a nie na czyjąś kieszeń lub kartę

W rzeczywistości te 6 punktów jest tym, o co chodzi w Funeraliach.

Gdziekolwiek jesteśmy, wracamy do naszej ojczyzny.

Co powiedziałbyś o swoich konkurentach?

Nie zamierzam nic mówić. Każdy wykonuje swoją pracę. Niektórych znam, o innych nigdy nie słyszałem. Osobiście nigdy nie powiem złego słowa klientom o moich kolegach.

Wszystkie moje myśli skupiają się na pomaganiu mojej pogrążonej w żałobie rodzinie, więc dlaczego miałbym myśleć o kimś innym?

Specjaliści międzynarodowego zakładu pogrzebowego Funeralia wykonują następujące zadania:

  1. Dowiadują się i informują o lokalizacji ciała zmarłego w Polsce;
  2. Kontaktują się z policją i prokuraturą w Polsce;
  3. Dowiedzą się wszystkich szczegółów na temat medycyny sądowej;
  4. Przygotowanie pełnego pakietu dokumentów dotyczących śmierci w Polsce;
  5. Uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o zgonie w Polsce;
  6. W Polsce sporządza się państwowy akt zgonu;
  7. Uzyskanie niezbędnych zezwoleń od policji i SES;
  8. Otrzymują zgodę prokuratury na przewiezienie ciała na Ukrainę;
  9. Tłumaczą oni niezbędne dokumenty na język ukraiński;
  10. Uzyskanie zgody konsularnej na repatriację ciała zmarłego do Polski;
  11. Odprawa celna i zaplombowanie trumny z ciałem zmarłego;
  12. Jeśli to możliwe, zabierają rzeczy osobiste zmarłego i przynoszą je do domu wraz z ciałem.

Możesz zapoznać się z usługami pogrzebowymi świadczonymi przez Funeralia na stronach na Facebooku i Instagramie lub na stronie internetowej lub tutaj  https://funeralia.net.pl/. Setki wdzięcznych Ukraińców już zostawiło tam swoje opinie.

Z poważaniem, Oleg Milinsky

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *