Centrum Dziecięce Children Hub w Warszawie

Tetiana Sharapova
Dzieci, Sponsorowane | 27 stycznia 2023
Komentarze 0
Dziecko wykonujące prace plastyczne w Children Hub w Warszawie. Pl Source: Children Hub

Children Hub to dziecięce centrum Fundacji Future for Ukraine, utworzone w celu wspierania ukraińskich rodzin, które zostały zmuszone do opuszczenia Ukrainy w związku z pełnowymiarową inwazją rosyjską. Nasz zespół osobiście odwiedził hub w ramach Tygodnia Jedności Ukrainy. Rozmawialiśmy z organizatorami projektu, rodzicami i dziećmi, dowiedzieliśmy się wiele o życiu i działalności Children Hub. 

Jak narodził się pomysł stworzenia Children Hub?

Source: Children hub

Od początku wojny do Polski napływały tysiące ukraińskich rodzin z dziećmi, które potrzebowały pomocy i wsparcia. W końcu wiele dzieci borykało się z problemami psychologicznymi i brakiem komunikacji z powodu bariery językowej. Tak powstał pomysł stworzenia przestrzeni dla dzieci, która przypominałaby im o ojczyźnie. Organizatorzy opowiedzieli o tym podczas prezentacji projektu:

Chcieliśmy, żeby to było miejsce o Ukrainie. Nie o nauce, nie o szkole, ale o Ukrainie, gwarantując socjalizację i możliwość zachowania języka ukraińskiego. Dzieci muszą być socjalizowane w Polsce i rozumieć ten kraj, ale jednocześnie nie powinny zapominać, kim są, skąd pochodzą i jakim językiem mówią.

Children Hub uwzględnia również interesy rodziców. Przecież kiedy dzieci są na zajęciach, dorośli będą mieli czas na sprawy osobiste.

Jak Children Hub pomaga ukraińskim dzieciom?

W ośrodku panuje przyjazna atmosfera, która sprzyja harmonijnemu i wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Najmłodsi mogą skorzystać z porad psychologa i logopedy oraz zaspokoić potrzebę porozumiewania się w języku ojczystym. Jak podkreślają organizatorzy projektu:

Nasze zajęcia mają na celu pomoc dzieciom w adaptacji. Dzieci mogą czuć się komfortowo, bo tu zostaną zrozumiane. Czytamy wszystkie opinie, analizujemy je i dopasowujemy się do każdego z dzieci.

Podczas pobytu w ośrodku dzieci uczęszczają na następujące zajęcia:

  1. język angielski;
  2. rysunek;
  3. ejdetyka;
  4. znajomość świata;
  5. terapia sztuką;
  6. neurorytmika;
  7. muzyka;
  8. terapia glinką;
  9. logika.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się po wcześniejszym umówieniu. Rejestracji można dokonać na stronie: https://childrenhub.ffu.foundation/registration-form. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Po wypełnieniu formularz, przedstawiciele fundacji skontaktują się osobiście. Zajęcia odbywają się na trzy zmiany od poniedziałku do piątku według następującego harmonogramu:

  • pierwsza zmiana trwa od 9:30 do 12:15;
  • druga zmiana trwa od 12:30 do 15:15;
  • trzecia zmiana trwa od 15:30 do 17:15.

Children Hub mogą odwiedzać dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Dla każdej grupy tworzony jest indywidualny grafik, a podczas zajęć poświęcana jest uwaga każdemu dziecku.

Wyniki i osiągnięcia działań Children Hub

Children Hub działa w Warszawie od 7 miesięcy. W okresie od czerwca do grudnia:

  • 750 dzieci stało się stałymi gośćmi;
  • 255 dzieci zostało objętych konsultacjami psychologa i logopedy;
  • 50 ukraińskich matek skorzystało z pomocy psychologicznej.

Children Hub mieści się w Warszawie przy ulicy Wspólnej 47/49. Dziś instytucja jest popularna wśród ukraińskich rodzin. Do centrum przyjeżdżają zarówno nowe dzieci, jak i te, które uczęszczały wcześniej na zajęcia.

W instytucji regularnie odbywają się również różne zajęcia i imprezy. Na przykład w listopadzie 2022 roku zaprezentowano zbiór baśni terapeutycznych autorstwa Tatiany Stus. W centrum mają również miejsce różne kursy mistrzowskie dla dzieci i szkolenia dla ich rodziców.

Informacje zwrotne od rodziców na temat działań Children Hub

Author: Tetiana Sharapova

Jedną z najważniejszych rzeczy dla instytucji jest informacja zwrotna od rodziców. I jest ona wyjątkowo pozytywna.

To dla nas bardzo ważne, że tutaj w Warszawie jest takie miejsce, bo daje nam to złudzenie, że jesteśmy u siebie – podzieliła się swoimi wrażeniami Kateryna, jedna z matek. – Kiedy tu przychodzimy, zawsze witają nas uśmiechnięte dziewczyny. Wchodzisz i od razu czujesz się dobrze. Widzę zainteresowanie każdym dzieckiem. Widzę też, jakie dzieci są szczęśliwe. Każde z nich ma różną osobowość, ale nauczyciele znajdują podejście do wszystkich. Jako matka jest to dla mnie bardzo ważne.

Recenzje są również publikowane na stronie internetowej instytucji. Wszystkie są publicznie dostępne, więc każdy może je przeczytać. Organizatorzy są również otwarci na propozycje rodziców.

Przyszłe projekty Children Hub

Tworzenie komfortowej przestrzeni dla dzieci to nie jedyny cel hubu. W ramach działalności organizatorzy planują uruchomienie jeszcze dwóch projektów:

  1. dziecięcy klub piłkarski Children Hub. Otwarcie nastąpi wkrótce, gdy na dworze zrobi się cieplej. Przewiduje się, że zajęcia odbywać się będą w soboty;
  2. Anioł dla domu dziecka. W ramach tej inicjatywy planowane jest wsparcie domu dziecka, w którym obecnie przebywają ukraińskie dzieci, które straciły rodziców.

Organizatorzy są również gotowi do dalszego wspierania ukraińskich rodzin.

Rozumiemy, że stan psychiczny i nasza stabilność psychiczna jest siłą, która poruszy nas po powrocie do domu. Musimy wrócić do domu, do wolnego kraju, silnego i stabilnego psychicznie, aby pomóc odbudować nasze państwo w najlepszych tradycjach Ukrainy, które tutaj rozpoczynamy.

Planuje się rozszerzenie działalności hubu. W przyszłości podobne instytucje pojawią się w Gdańsku i Krakowie. Ponadto planowane jest otwarcie kolejnej takiej placówki w Warszawie.

Jak wspierać działania Children Hub?

Wszystkie zajęcia w hubie są bezpłatne, ale aby mógł on dalej istnieć potrzebuje wsparcia finansowego. Patron Vadym Stolar pokrywa 50% kosztów. Ale Children Hub stale poszukuje też sponsorów, którzy wsparliby jego działalność.

Miesięczne utrzymanie placówki kosztuje 20 tys. euro. Do kosztów tych należą:

  • Artykuły dla dzieci – papier, sztalugi, zabawki rozwojowe itp;
  • Wydatki administracyjne – detergenty, serwetki itp;
  • Druk i internet;
  • Rachunki za usługi komunalne;
  • Czynsz najmu lokalu;
  • Wsparcie prawne i informacyjne.

Zobacz też: Darmowe zasoby online do nauki języka polskiego

Każdy, kto chce wesprzeć działalność Children Hub, może dokonać wpłaty osobistej. Szczegóły dotyczące pomocy finansowej można znaleźć tutaj: https://childrenhub.ffu.foundation/.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *