Ukraińcy będą mogli kupić samochód w Polsce w ramach uproszczonej procedury

Yulya Dragan
Kierowcy, Transport | 2 listopada 2022
Komentarze 0
Samochód kupiony na kredyt w Polsce Źródło z nieba

Obywatele Ukrainy, którzy są oficjalnie zatrudnieni lub mają własną firmę w Polsce, mogą zaciągać zobowiązania wobec instytucji finansowych i leasingowych. W szczególności umożliwia to leasing, wynajem lub zakup samochodu w Polsce na kredyt.

Jak wynająć lub kupić samochód w Polsce?

Aby wynająć lub kupić pojazd na kredyt, należy podać numer PESEL. Jeśli go nie masz, kredytodawcy lub leasingodawcy mogą poprosić o dokumenty księgowe lub wyciągi bankowe. Wpływ na decyzję może mieć również historia kredytowa w BIK.

Obywatele Ukrainy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w Polsce lub są oficjalnie zatrudnieni, mogą wynająć, wziąć w leasing lub kupić samochód na kredyt. Aby zachęcić Ukraińców do kupowania kolejnych samochodów, uproszczono dla nich warunki i procedurę zakupu. W tym roku rynek samochodowy w Polsce przeżywa kryzys – sprzedaż spadła, a dealerzy mają mniej zamówień. Czy jednak Ukraińcy mogą uratować sytuację? Tak, wśród obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce jest zapotrzebowanie na nowe samochody. Według najnowszych danych Ukraińcy, którzy planują zakup samochodu, najczęściej wybierają leasing (70%). Dlatego polski rynek odpowiedział na ich potrzeby.

Jak osoby z Ukrainy mogą kupić w Polsce samochód na kredyt?

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja emigrantów, którzy przybyli do Polski z powodu wojny. Ale tu z pomocą przychodzi Biuro Informacji Kredytowej, które niedawno wprowadziło usługę, dzięki której polskie banki, firmy leasingowe czy wypożyczalnie samochodów mogą sprawdzić historię kredytową wnioskodawcy w ukraińskim odpowiedniku (BIK). Może to ułatwić zakup samochodu osobie, która niedawno przyjechała do Polski. Serwis będzie obejmował dostęp do informacji o 25 mln ukraińskich kredytobiorców z 71 banków i ponad 150 instytucji finansowych działających w Ukrainie. Jeśli mówimy o kredycie samochodowym dla Ukraińców pracujących w Polsce, to w tym segmencie rynku po kredyt najczęściej sięgają Ukraińcy, w których 80% dochodu stanowi umowa o pracę, 12% – własna działalność gospodarcza. Średni dochód netto deklarowany we wniosku kredytowym to 5000 zł.

Kredyt dla obcokrajowca – jakie jest oprocentowanie?

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce nie różni się znacząco pod względem warunków od kredytu dla Polaków. Bank może jednak zaproponować mniej atrakcyjne oprocentowanie, jeśli posiadasz tylko kartę do pobytu czasowego i ograniczoną zdolność kredytową.

Banki najczęściej akceptują wnioski od obcokrajowców składane w odpowiedzi na standardową ofertę kredytu gotówkowego. Dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytowego i porównać dostępne oferty kredytowe w oparciu o Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową.

Konkretnych ofert można też szukać w sieci, używając takich fraz jak:

 • ING pożyczka dla obcokrajowca;
 • PKO BP kredyt hipoteczny dla obcokrajowca;
 • Kredyt w Santander dla obcokrajowca;
 • Pożyczka millenium dla obcokrajowca;
 • Alior Bank kredyt dla obcokrajowca.

Kredyt czy pożyczka w banku dla Ukraińców?

Pożyczki dla obcokrajowców są atrakcyjną alternatywą dla kredytu gotówkowego. Wśród ich ofert może Cię zainteresować pożyczka dla bezpaństwowców. Taka oferta dostępna jest w wielu firmach pożyczkowych, ale czasem, aby ją otrzymać, trzeba poprosić o pożyczkę indywidualną. Oczywiście, najłatwiej będzie uzyskać pożyczkę dla Ukraińców online, którzy mają kartę stałego pobytu i wiarygodne źródło dochodu. Przypominamy również, że w Polsce Ukraińcy mogą uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Kredyt dla Ukraińców – niezbędne dokumenty

Liczba dokumentów, które muszą przedstawić Ukraińcy, ubiegając się o kredyt gotówkowy w polskim banku, jest większa niż ta wymagana jeżeli chodzi o Polaków. Wynika to z faktu, że polskie instytucje bankowe muszą bardzo dokładnie sprawdzić klienta z zagranicy, aby mieć pewność, że spłaci on swoje zobowiązania w terminie określonym w umowie.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jakie dokumenty powinna dostarczyć osoba ubiegająca się o pożyczkę w Polsce?

 • Paszport wewnętrzny lub zagraniczny (w zależności od wymagań danego banku);
 • karta stałego lub czasowego pobytu (karta czasowego pobytu, gdy cudzoziemcowi nie udało się jeszcze uzyskać karty stałego pobytu);
 • umowa o pracę / umowa zlecenie / o dzieło / zaświadczenie od pracodawcy o legalnym zatrudnieniu cudzoziemca w Polsce;
 • zaświadczenie potwierdzające pobyt cudzoziemca w Polsce;
 • raport kredytowy z kraju pochodzenia (Ukraina);
 • wniosek kredytowy.

Ważne jest, że aby wynająć, wyleasingować lub kupić samochód na kredyt, Ukraińcy w Polsce muszą mieć zarejestrowane dochody.

Jak Ukraińcy mogą wziąć samochód w leasing?

Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy właściwie jest leasing samochodu. Jest to sposób na jego zakup lub eksploatację, który jest skrzyżowaniem wynajmy i kredytu. To znaczy, że będziesz musiał płacić miesięczne raty za samochód (tak jak przy wynajmie), ale po zakończeniu okresu leasingu samochód może stać się własnością leasingobiorcy. Polskie przepisy nie zabraniają korzystania z leasingu obcokrajowcom, ponieważ odpowiedzialność bierze na siebie leasingodawca. W praktyce znacznie większe szanse na skorzystanie z leasingu ma cudzoziemiec, który posiada zezwolenie na pobyt w Polsce, pozwolenie na pracę oraz stabilne dochody. Bardzo często obcokrajowców interesuje pytanie: czy leasing lub kredyt jest możliwy dla posiadaczy kart Polaka? Z punktu widzenia legislacji pojęcia te nie są bezpośrednio powiązane. Nie ma zasad, według których posiadaczom kart przysługują jakiekolwiek preferencje. Istnieje jednak pośredni, ale dość istotny związek: na podstawie Karty Polaka można ubiegać się o zezwolenie na pobyt, a następnie o obywatelstwo, co oznacza dostęp do kredytu czy leasingu. Dla osób fizycznych bardziej optymalny będzie leasing finansowy, jeśli chcemy zatrzymać samochód lub go zwrócić.

Zobacz też: Aktualne promocje Intercity: jak tanio kupić bilety w 2023 roku

Leasing lub kredyt na zakup samochodu w Polsce jest więc wygodny i opłacalny, zwłaszcza że państwo idzie na ustępstwa wobec ukraińskich uchodźców i chętnie wspiera ich w uzyskaniu własnego auta.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *