Rejestracja samochodów z Ukrainy w Polsce
Co powinni zrobić ukraińscy zmotoryzowani w Polsce po przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej? Kiedy należy zarejestrować swój pojazd i co jest do tego potrzebne?
Uciekając przed wojną, wielu Ukraińców przekracza granicę ukraińsko-polską samochodem i dalej porusza się po terytorium Polski własnym pojazdem. Warto więc zapoznać się z aktualnymi zasadami rejestracji samochodów z zagranicznymi tablicami, aby nie znaleźć się w nieprzyjemnej sytuacji i nie narazić się na kary.
Spis treści
Ogólne zasady pobytu samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi w Polsce
Obecnie nie ma specjalnych zasad dotyczących pobytu ukraińskich samochodów na terytorium Polski. Dlatego samochody obywateli Ukrainy są traktowane jako pojazdy w ruchu międzynarodowym na podstawie Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 roku, podpisanej zarówno przez Polskę, jak i Ukrainę. W ramach umowy pojazdem w ruchu międzynarodowym na terytorium Polski jest pojazd, który:
- należy do osoby fizycznej lub prawnej mającej stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju;
- jest czasowo wywieziony do Polski;
- nie jest zarejestrowany w Polsce.
Wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie. Zmiany w 2024 roku
Uchodźcy z Ukrainy spełniają wszystkie te trzy wymogi, więc bezpośrednio po przyjeździe do Polski nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych kroków w celu legalizacji pojazdu w kraju. O ile oczywiście auto nie spełnia wymogów do jazdy na Ukrainie, takich jak rejestracja samochodu i ważny przegląd techniczny.
Czy muszę zmieniać lub tłumaczyć paszport techniczny?
Według prawników portalu prawnego dla uchodźców z Ukrainy ukraina.interwencjaprawna.pl, kierowca ukraińskiego pojazdu musi mieć dowód rejestracyjny samochodu wydany w Ukrainie. Zgodnie z konwencją dokument ten, aby był uznawany w innych krajach, musi być napisany alfabetem łacińskim. Niektóre ukraińskie certyfikaty są jednak pisane cyrylicą, co może powodować problemy z ich rozpoznaniem. Jednocześnie, zdaniem prawników, dowód rejestracyjny pojazdu, nawet w cyrylicy, jest prawnie wystarczający, aby prowadzić ukraiński pojazd w Polsce.
Ponadto na podstawie ustawy o przepisach szczególnych w dziedzinie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy (art. 15) obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, są zwolnieni z obowiązku posiadania paszportu technicznego lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu do 31 grudnia 2022 r. Więcej informacji na temat Zielonej Karty i obowiązkowego ubezpieczenia ukraińskich samochodów w Polsce można znaleźć w naszym poprzednim artykule.
Kiedy i gdzie zarejestrować ukraiński samochód w Polsce?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, konieczność rejestracji samochodu z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi powstaje, gdy właściciel auta przebywa w Polsce dłużej niż 6 miesięcy. Planując długoterminowy pobyt w Polsce (powyżej 6 miesięcy), należy zarejestrować samochód z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi w ciągu sześciu miesięcy od momentu przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej. Wniosek o rejestrację pojazdu z Ukrainy w Polsce wraz z pakietem niezbędnych dokumentów składa się do starosty w miejscu zamieszkania.
Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji?
Aby zarejestrować ukraiński samochód w Polsce, oprócz wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu i paszportu właściciela, należy przygotować następujący pakiet dokumentów:
- certyfikat zgodności – krajowy lub europejski dokument wydany przez producenta samochodu, potwierdzający zgodność pojazdu z parametrami technicznymi, wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska;
- polisa ubezpieczeniowa OC (TPL) – potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;
- dowód zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) – jego wysokość ustalana jest w zależności od tego, czy pojazd jest nowy czy używany;
- potwierdzenie dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego – ważny aktualny dokument o zaliczonym badaniu technicznym dopuszczającym pojazd do ruchu drogowego;
- dokument potwierdzający własność pojazdu (oryginał dokumentu potwierdzającego zakup, umowa darowizny, faktura VAT);
- świadectwo rejestracji w kraju zamieszkania;
- tablicę rejestracyjną;
- kartę pojazdu (paszport techniczny), jeśli jest dostępna.
Zobacz też: Bla bla car: jak to działa w Polsce?
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku ukraińskim muszą być przetłumaczone na język polski. Tłumaczenia dostarczane są wraz z dokumentami i wnioskiem o rejestrację samochodu.
Należy pamiętać, że po zarejestrowaniu pojazdu w Polsce musi on przechodzić regularne badania techniczne. Nowe samochody przechodzą pierwszy przegląd techniczny w ciągu trzech lat od daty rejestracji, a drugi – w ciągu dwóch lat. W przypadku samochodów starszych niż pięć lat obowiązkowy jest coroczny przegląd techniczny. Wejdź w link i dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę kupując samochód w Polsce.