Jakie samochody kupują Ukraińcy i gdzie nabyć auto w Polsce?

Tetiana Sharapova
Polska, Transport | 9 stycznia 2023
Komentarze 0
Zakup samochodu w Polsce. Pl Source: Vista Create

Wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski, myśli o kupnie tutaj samochodu. Może być taniej, a wybór aut na polskim rynku z kolei jest dużo większy niż na ukraińskim. Dowiedz się, jakie samochody wybierają Ukraińcy i na jakich stronach można je kupić.

Jakie są najpopularniejsze marki samochodów wśród Ukraińców w Polsce?

Największy popyt na samochody obserwowany był w okresie od marca do lipca, gdyż wówczas odbywały się bezpłatne odprawy celne samochodów. W tym czasie Ukraińcy kupili 95,8 samochodów. Wśród nich były zarówno używane, jak i nowe.

Po zniesieniu bezpłatnych odpraw celnych popyt na samochody znacznie spadł. Jednak Ukraińcy nadal kupowali auta w Polsce. Do najpopularniejszych marek należą:

 1. Volkswagen Passat z 2005 r. – 1472 USD;
 2. Renault Scenic 2006 – 1267 USD;
 3. Opel Zafira 2006 – 1433 USD;
 4. Volkswagen Golf 2003 – 1146 USD;
 5. BMW serii 3 z 2003 r. – 1703 USD;
 6. Audi A4 z 2004 r. – 1783 USD;
 7. Skoda Octavia 2006 – 1690 USD;
 8. Renault Megane 2006 – 1363 USD;
 9. Opel Astra 2006 – 1344 USD;
 10. Ford Focus 2007 – 1398 USD;

Podane ceny są średnią wartością celną samochodu. Oczywiście na tym lista eksportowanych marek samochodów się nie kończy, ale to właśnie te modele Ukraińcy eksportowali najczęściej.

Ukraińcy kupują samochody w Polsce, ponieważ:

 • Polska leży blisko Ukrainy, co ułatwia proces logistyczny. Ze względu na bliskość granic dostawa samochodu z Polski jest tańsza i łatwiejsza.
 • W Polsce istnieje możliwość zakupu samochodów z różnych krajów Unii Europejskiej, więc wybór jest dość szeroki.
 • Komunikacja ze sprzedającymi jest dość łatwa.

W czasie, gdy Ukraińcy mieli możliwość zerowej odprawy celnej, Polska stała się niemal największym dostawcą samochodów na Ukrainę.

Na jakich stronach internetowych można kupić samochody w Polsce?

Najczęściej Ukraińcy kupowali samochody używane. Są one tańsze, więc nie trzeba się martwić, że zakup pochłonie ogromną ilość pieniędzy. W Polsce z reguły na tych stronach kupuje się tego typu auta:

 • www.olx.pl to jeden z najpopularniejszych serwisów do kupna i sprzedaży rzeczy używanych.
 • www.gratka.pl to kolejna popularna platforma w Polsce. Strona trochę przypomina OLX, ale ma mniej kategorii.
 • www.otomoto.pl – serwis specjalizujący się w sprzedaży samochodów i części samochodowych.
 • www.samochody.pl to kolejna strona, która specjalizuje się wyłącznie w samochodach. Już na stronie głównej zobaczysz filtr, za pomocą którego możesz znaleźć potrzebny model;
 • www.automarket.pl – na stronie głównej tego serwisu zobaczysz również specjalny filtr, który ułatwi odnalezienie potrzebnej Ci marki.
 • www.autotrader.pl – na stronie portalu od razu możesz odfiltrować, jaki samochód potrzebujesz. Interfejs jest bardzo przejrzysty, mimo że jest w języku polskim.
 • www.allegro.pl to jedna z najpopularniejszych platform do kupna i sprzedaży w Polsce. Tutaj znajdziesz ogromny wybór samochodów, zarówno nowych, jak i używanych.

Oczywiście lista platform, na których można kupić samochód, nie ogranicza się do tych witryn. Ale te wymienione powyżej są bardzo popularne wśród polskich mieszkańców. Pamiętaj, że po zakupie auta będziesz miał 30 dni na jego rejestrację, inaczej będziesz musiał zapłacić mandat.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód w Polsce?

Jeśli zdecydowałeś, że koniecznie musisz kupić samochód i wolisz używane pojazdy, zwróć uwagę na następujące punkty:

 1. Historia pojazdu. Zapytaj właściciela o wszystkie szczegóły dotyczące samochodu. Nie wahaj się zadawać pytań, ponieważ im więcej masz informacji, tym mniej problemów będziesz mieć w przyszłości.
 2. Zwróć uwagę na stan lakieru samochodu. Jeśli samochód ma grubą warstwę lakieru, może to oznaczać, że samochód brał udział w wypadku.
 3. Skorzystaj z okazji i wybierz się na przejażdżkę.
 4. Sprawdź stan silnika i przebieg samochodu (najlepiej – nie więcej niż 20 tysięcy kilometrów rocznie);
 5. Ponadto, jeśli to możliwe, udaj się na stację obsługi samochodu. Tam będą mogli przeprowadzić niezbędną diagnostykę.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny 2% w Polsce: program „Pierwsze mieszkanie” rozszerzony

Jeśli wolisz nowy samochód, zwróć uwagę na następujące punkty:

 1. Kompletność samochodu, dostępność karty gwarancyjnej oraz wszystkich niezbędnych dokumentów i licencji;
 2. Rok produkcji samochodu. Jeśli jego rok produkcji nie pokrywa się z bieżącym, to odpowiednio jego cena jest niższa niż cena samochodu z bieżącego roku produkcji.
 3. Sprawdź paszport techniczny samochodu, który powinien zawierać dwie daty: datę rejestracji i rok produkcji. Ponadto w paszporcie technicznym należy podać numer identyfikacyjny (VIN).
 4. Jeśli samochód ma wyposażenie innych producentów, sprawdź obecność wszystkich kart gwarancyjnych na urządzeniu.

Pamiętaj też, że obecnie Ukraińcy mają prawo kupić samochód w trybie uproszczonym. W tym celu musisz posiadać zezwolenie na pobyt w Polsce i być oficjalnie zatrudniony.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *