Ukraińcy za darmo będą szkoleni i zatrudniani w branży IT

16 października 2022
Ukraiński student bierze udział w kursie informatycznym w Polsce

Amazon Web Services (AWS) uruchamia projekt bezpłatnych szkoleń dla obywateli Ukrainy, którzy chcą zdobyć nowy zawód w dziedzinie IT. Uczestnicy kursów otrzymają szeroką pomoc w szkoleniach, stażach i zatrudnieniu po ich zakończeniu.

W środę, 12 października, na konferencji prasowej w Warszawie ogłoszono uruchomienie nowego, bezpłatnego programu rozwoju pracowników z Ukrainy. Program nosi nazwę IT Skills 4U i jest wspólnym projektem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Amazon Web Services (AWS). Inicjatywa ma pomóc obywatelom Ukrainy w zdobyciu nowych umiejętności zawodowych i rozpoczęciu kariery w dziedzinie technologii informacyjnych. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy, projektu Diia.Digital Education, a także Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji i Ministra Rodziny i Polityki Społecznej RP Marleny Maląg.

Wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow zaznaczył podczas konferencji:

Na całym świecie Ukraińcy są postrzegani jako siła robocza bogata w wysokiej klasy specjalistów, z których wielu stworzyło niezwykle udane startupy (tzw. unicorn startups) lub wymyśliło niesamowite pomysły technologiczne. Widzimy duży potencjał w rozwoju branży IT w Ukrainie i robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę specjalistów na rynku. Projekt IT Skills 4U, realizowany przez ZPP i AWS, pomoże przyciągnąć do sektora IT więcej nowych pracowników i rozwinąć kariery już doświadczonych specjalistów. Ukraińcy będą rozwijać umiejętności niezbędne do pracy z technologiami chmurowymi, które są obecnie wysoko cenione na rynku. Uważam, że przyszłość należy do usług w chmurze. Jesteśmy wdzięczni ZPP i AWS za wspieranie naszej wizji i przygotowanie Ukraińców do pracy w sektorze.

Zapraszamy do naszego kanału na Telegramie pod adresem https://t.me/ukrainianinpolandpl. Nasz zespół codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze porady.

Cechy realizacji programu IT Skills 4U

Głównym celem programu IT Skills 4U jest pomoc obywatelom Ukrainy, niezależnie od poziomu biegłości technologicznej i doświadczenia w branży IT, w zdobyciu umiejętności niezbędnych do znalezienia pracy w obiecującym i szybko rozwijającym się sektorze usług cloud computing. W ramach projektu Ukraińcy, którzy z powodu pełnowymiarowej agresji Rosji znajdują się daleko od swoich domów, w tym w Polsce i innych krajach świata, mogą zdalnie dołączyć do programu szkoleniowego i zdobyć nowe umiejętności w zakresie technologii chmurowych, co zaowocuje uzyskaniem certyfikatu AWS i pomoże im wejść na rynek pracy.

Według prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka:

IT Skills 4U to unikalny projekt, ponieważ łączy doświadczenie światowego lidera technologicznego AWS i najaktywniejszej organizacji przedsiębiorców w Polsce, a także współpracuje z polskimi i ukraińskimi instytucjami państwowymi. W dużej mierze jest to projekt pionierski, ponieważ zapewni skoordynowane wsparcie edukacyjne dla kilku tysięcy uchodźców i pomoże im wejść na nowoczesny rynek pracy dla specjalistów IT.

Co oferuje program IT Skills 4U?

IT Skills 4U to całkowicie bezpłatny program szkoleń i rozwoju kariery, do którego dostęp można uzyskać za pośrednictwem platformy internetowej. Serwis jest obecnie dostępny w języku ukraińskim i angielskim, a wkrótce do menu językowego ma zostać dodany język polski. Za pomocą serwisu internetowego uczestnicy programu otrzymują:

 • dostęp do specjalnie zaprojektowanych i przygotowanych kursów online;
 • nagrania zajęć w języku angielskim i polskim;
 • wsparcie mentorskie podczas szkolenia od instruktorów akredytowanych przez partnerów szkoleniowych AWS;
 • vouchery na egzaminy certyfikacyjne AWS;
 • moduły szkoleniowe z zakresu umiejętności miękkich;
 • bezpłatne zajęcia z języka angielskiego i polskiego.

Wcześniej pisaliśmy o darmowych kursach języka polskiego, więcej informacji tutaj. Zdaniem organizatorów, takie wsparcie edukacyjne i zawodowe powinno pomóc studentom w rozpoczęciu i rozwijaniu kariery w branży technologicznej. Ważne jest, że słuchaczem kursów może zostać każdy, niezależnie od poziomu kompetencji – zarówno początkujący w branży, jak i doświadczeni informatycy, którzy chcą podnieść swój poziom zawodowy lub potrzebują pomocy w znalezieniu pracy.

Programy szkoleniowe i certyfikacyjne AWS dostępne za pośrednictwem portalu IT Skills 4U

Na portalu IT Skills 4U Ukraińcy mogą skorzystać z poniższych szkoleń i programów certyfikacyjnych:

 • AWS Academy – przygotowuje studentów do kariery w chmurze poprzez zaangażowanie szkół wyższych (Wyższa Szkoła Informatyki w Warszawie i Wyższa Szkoła Bankowa w Dąbrowie Górniczej). Dzięki temu Ukraińcy w Polsce mogą za darmo odbyć kurs AWS Academy Cloud Foundations bez konieczności zapisywania się na którąkolwiek z uczelni;
 • AWS Educate – bezpłatny program do samodzielnej nauki online. Studenci tego kursu mogą uzyskać dostęp do AWS Educate Job Board i ubiegać się o odpowiednie miejsca pracy i staże w organizacjach na całym świecie.
 • AWS GetIT to projekt mający na celu zachęcenie uczennic szkół średnich, głównie dziewcząt w wieku 13-14 lat, do poznania różnych ścieżek kariery w IT. Studenci otrzymują dostęp do różnych programów, które przygotowują ich do konkursu AWS GetIT, podczas którego uczestnicy opracują własną aplikację społeczną lub środowiskową. W tym roku ruszyły już pilotażowe programy GetIT w Polsce i Ukrainie w jednej ze szkół we Wrocławiu oraz na bezpłatnej internetowej platformie edukacyjnej dla ukraińskich uczniów Optima Distant Learning School.
 • AWS Instructor-Led Training – szkolenia prowadzone przez partnerów szkoleniowych i instruktorów AWS, prowadzone w formacie stacjonarnym w Polsce oraz zdalnie dla Ukraińców przebywających poza granicami kraju. Kursy są dostosowane do indywidualnego tempa każdego ucznia i obejmują różne tryby nauki.
 • AWS re/Start to pełnowymiarowy program szkoleniowy dla osób bez doświadczenia w branży IT, który przygotowuje specjalistów do kariery w technologiach chmurowych i pomaga im nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami (około 98% absolwentów programu znajduje pracę w nowym zawodzie). Grupy studyjne w ramach tego projektu działają już w Polsce i Niemczech.
 • AWS Skill Builder to cyfrowe centrum nauki dostępne w ponad 200 krajach, obejmujące ponad 500 darmowych kursów od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Użytkownicy serwisu mogą otrzymać porady dotyczące programów nauczania ukierunkowanych na różne obowiązki zawodowe i obszary technologiczne.

Jak wziąć udział w programie?

Aby dołączyć do projektu szkoleniowego i skorzystać ze wszystkich możliwości programu rozwojowego od Amazon Web Services, potencjalny uczestnik musi wykonać kilka kroków:

 1. Wypełnij krótką ankietę, która pomoże ocenić twój rzeczywisty poziom i umiejętności w zakresie informatyki.
 2. Pobierz indywidualny program nauczania z zalecanymi szkoleniami. Ważne jest, że program nauczania jest skonstruowany z uwzględnieniem wyników testu i pozwala przejść przez proces edukacyjny we własnym tempie.
 3. Po ukończeniu poszczególnych modułów szkoleniowych otrzymaj bezpłatny voucher na egzaminy certyfikacyjne AWS weryfikujące nabyte umiejętności.

Zobacz też: Nowy paszport i wymiana prawa jazdy w Polsce

Według wiceprezes AWS ds. szkoleń i certyfikacji Maureen Lonergan:

Jesteśmy zaszczyceni współpracą z rządem Ukrainy i Polski oraz organizacjami biznesowymi, takimi jak Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. To właśnie dzięki tej współpracy w ramach programu IT Skills 4U jesteśmy w stanie zapewnić Ukraińcom na całym świecie bezpłatne kompleksowe szkolenia z zakresu umiejętności pracy w chmurze lub inne profesjonalne usługi, które pomogą im wrócić na rynek pracy.

Jakie są możliwości udziału Ukraińców w projekcie?

Udział w programie IT Skills 4U daje uczestnikom szerokie możliwości rozwoju zawodowego, m.in.

 • uczestniczenie w targach pracy i uzyskiwanie informacji o spotkaniach z potencjalnymi pracodawcami;
 • możliwość pracy w firmach klientów i partnerów AWS;
 • pomoc w pisaniu CV i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.

Oto wzór CV pozwalający na skuteczne zatrudnienie w Polsce. W ramach projektu AWS planuje zaoferować uczestnikom płatne staże i stałe zatrudnienie, m.in. w zespole ProServe. I tak w samych Stanach Zjednoczonych firma planowała zatrudnić co najmniej 5 tys. Ukraińców do końca 2024 roku w ramach wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponadto, jak podają organizatorzy projektu, ponad 30 klientów i partnerów AWS zobowiązało się do zatrudnienia ukraińskich studentów na staże i do stałej pracy w dziedzinie cloud computingu.

Takie znane firmy jak ABN AMRO Clearing Bank N.V., Volkswagen Group Services GmbH, Altkom Software & Consulting, Transform UK, Capgemini, ProSiebenSat.1 są gotowe stać się pracodawcami dla Ukraińców, DEMICON, Storm Reply UKI i Transition Technologies PSC, Digital Virgo, DXC Technology, EPAM Systems, Hapag-Lloyd AG, Ibexlabs, iTechArt Group, Kyndryl, Labra, N-iX, Nordcloud, OpsWorks Co, Profisea, SoftwareONE Academy, Software Development Association Poland, Spyrosoft, itd. Zdaniem Michała Burdy, prezesa i dyrektora zarządzającego DXC Technology w Polsce:

Jesteśmy wielkimi fanami ukraińskich talentów IT, które stanowią ważną część naszych lokalnych i globalnych pracowników. Ponadto, wspieranie naszych społeczności jest podstawową wartością marki DXC. Dlatego połączenie sił z AWS w inicjatywie ITSkills 4U ma dla nas wiele sensu i jesteśmy podekscytowani, że możemy pomóc uchodźcom w Polsce rozwijać umiejętności i budować kariery w branży technologicznej.

Więcej informacji na temat inicjatywy szkoleniowej IT Skills 4U oraz możliwość dołączenia do projektu można znaleźć pod linkiem.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *