Praca zdalna i freelance w Polsce

27 czerwca 2022

Świat wokół jest bardzo zmienny. Ludzkość codziennie staje przed nowymi wyzwaniami, które wpływają na życie, samopoczucie i aktywność zawodową. W 2019 roku takim wyzwaniem stała się epidemia COVID-19, dziś jest to wojna na Ukrainie. W związku z nową rzeczywistością duże firmy zaczęły oferować swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Coraz większą popularnością cieszy się freelance, który pozwala samodzielnie decydować, jak i dla kogo chcemy pracować.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami pracy zdalnej w Polsce. Dowiedz się, jakie są wady i zalety tego typu pracy, gdzie jej szukać, jakie podatki trzeba płacić i jak pracować jako freelancer.

Jak szukać pracy zdalnej w Polsce?

Jeszcze niedawno znalezienie pracy online było bardzo trudnym zadaniem – wielu pracodawców chciało widzieć swoich pracowników w biurze 5 razy w tygodniu, a freelancerzy nie mieli takich możliwości, jak teraz. Pandemia COVID-19 zmusiła pracodawców do ponownego zastanowienia się, dlatego wielu z nich stara się przyciągnąć pracowników, oferując im pracę zdalną (w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin). Praca zdalna jest też dobrą opcją dla wszystkich matek z małymi dziećmi.

Aby znaleźć pracę, wejdź na najpopularniejsze strony internetowe z ofertami i zaznacz pole „praca zdalna”. Funkcja ta jest dostępna na stronie pracuj.pl, gdzie można również wybrać pomiędzy polską i ukraińską wersją językową.

Oto kilka popularnych linków, gdzie można szukać pracy zarówno w biurze, jak i zdalnie:

Freelancing w Polsce: gdzie i jak szukać pracy?

Freelance to sposób na zarabianie pieniędzy, który powinni rozważyć także osoby z Ukrainy. Jest on szczególnie popularny wśród informatyków, grafików i copywriterów. Jednak współczesna technologia jest tak zaawansowana, że praca online jest możliwa niemal w każdej dziedzinie. Zalecamy zwrócenie uwagi na znane na całym świecie zagraniczne strony dla freelancerów. Wynagrodzenie na takich stronach jest wyrażone w dolarach.

Międzynarodowe platformy do pracy online:

Jeśli znasz język polski, możesz szukać ofert pracy dla freelancerów na popularnych polskich stronach internetowych:

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z freelancem, możesz napotkać pewne trudności. Dla osoby początkującej najcięższe jest znalezienie pierwszego klienta. Szczególne ważne jest, aby na wstępie starannie wypełnić profil. Należy dodać zdjęcie na portalu, opowiedzieć o sobie, wskazać na doświadczenie zawodowe. Nie należy pomijać tego etapu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jak uzupełnić profil na portalach dla freelancerów?

Umiejętności: opisz, czym się zajmujesz i jakie wyniki już osiągnąłeś. Przy wypełnianiu profilu zalecamy używanie profesjonalnego języka: unikaj skrótów, terminologii technicznej i slangu, sprawdź pisownię i gramatykę.

Określ swój cel zawodowy. Wskazując na własne doświadczenie, nie ograniczaj się wyłącznie do pracy, którą odbywałeś w firmach lub instytucjach. Wspomnij także o stażach, wolontariatach, projektach, w które byłeś zaangażowany. Dodaj portfolio z przykładami swoich prac.

Podatki dla freelancerów w Polsce

Jeśli pracujesz jako freelancer, musisz sam obliczyć swoje podatki. Zgodnie z polskim prawem istnieje kwota, która jest zwolniona z opodatkowania. W 2022 roku, w związku z nową ustawą podatkową, została ona podwyższona do 30 000 zł rocznie. Jednak jako podatnik będziesz musiał samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (w razie potrzeby sprawdź tę informację w Urzędzie Skarbowym w swoim miejscu zamieszkania).

Osoby, które zarejestrowały lub zamierzają zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą, mają możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania: podatek według skali (17% i 32% w zależności od dochodu), liniowy (19%), ryczałt oraz karta podatkowa. Więcej informacji na temat tych form opodatkowania można znaleźć na stronie internetowej rządu. Nie zaszkodzi też skonsultować się z księgowym. Więcej informacji na temat rejestracji i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziesz w artykule na naszym portalu TUTAJ.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Freelance przez pośrednika

Alternatywnie, jeśli nie zarejestrowałeś się jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, możesz pracować przez pośrednika. Pośrednik sam wystawi klientowi fakturę na jego nazwisko, a na koniec roku obliczy podatki (taką usługę oferuje np. znana platforma Useme). Jeśli pracujesz z klientami zagranicznymi i nie mają oni firmy zarejestrowanej w Polsce, możesz na koniec roku obliczyć podatek według stawki 17% i 32%, w zależności od wysokości dochodu, wpisując go w zeznaniu podatkowym w wierszu „dochody z zagranicy”.

Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy. Bądźcie odważni w swoich dążeniach i śmiało podążajcie naprzód!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

Możliwość komentowania została wyłączona.