Praca zdalna i freelance w Polsce

27 czerwca 2022
na stole otwarty laptop do freelancingu w Polsce - PL

Świat wokół jest bardzo zmienny. Ludzkość codziennie staje przed nowymi wyzwaniami, które wpływają na życie, samopoczucie i aktywność zawodową. W 2019 roku takim wyzwaniem stała się epidemia COVID-19, dziś jest to wojna na Ukrainie. W związku z nową rzeczywistością duże firmy zaczęły oferować swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Coraz większą popularnością cieszy się freelance, który pozwala samodzielnie decydować, jak i dla kogo chcemy pracować.

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami pracy zdalnej w Polsce. Dowiedz się, jakie są wady i zalety tego typu pracy, gdzie jej szukać, jakie podatki trzeba płacić i jak pracować jako freelancer.

Jak szukać pracy zdalnej w Polsce?

Jeszcze niedawno znalezienie pracy online było bardzo trudnym zadaniem – wielu pracodawców chciało widzieć swoich pracowników w biurze 5 razy w tygodniu, a freelancerzy nie mieli takich możliwości, jak teraz. Pandemia COVID-19 zmusiła pracodawców do ponownego zastanowienia się, dlatego wielu z nich stara się przyciągnąć pracowników, oferując im pracę zdalną (w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin). Praca zdalna jest też dobrą opcją dla wszystkich matek z małymi dziećmi.

Aby znaleźć pracę, wejdź na najpopularniejsze strony internetowe z ofertami i zaznacz pole „praca zdalna”. Funkcja ta jest dostępna na stronie pracuj.pl, gdzie można również wybrać pomiędzy polską i ukraińską wersją językową.

Oto kilka popularnych linków, gdzie można szukać pracy zarówno w biurze, jak i zdalnie:

Freelancing w Polsce: gdzie i jak szukać pracy?

Freelance to sposób na zarabianie pieniędzy, który powinni rozważyć także osoby z Ukrainy. Jest on szczególnie popularny wśród informatyków, grafików i copywriterów. Jednak współczesna technologia jest tak zaawansowana, że praca online jest możliwa niemal w każdej dziedzinie. Zalecamy zwrócenie uwagi na znane na całym świecie zagraniczne strony dla freelancerów. Wynagrodzenie na takich stronach jest wyrażone w dolarach.

Zobacz też: Wynagrodzenie w Polsce – „brutto” i „netto”

Międzynarodowe platformy do pracy online:

Jeśli znasz język polski, możesz szukać ofert pracy dla freelancerów na popularnych polskich stronach internetowych:

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z freelancem, możesz napotkać pewne trudności. Dla osoby początkującej najcięższe jest znalezienie pierwszego klienta. Szczególne ważne jest, aby na wstępie starannie wypełnić profil. Należy dodać zdjęcie na portalu, opowiedzieć o sobie, wskazać na doświadczenie zawodowe. Nie należy pomijać tego etapu.

Jak uzupełnić profil na portalach dla freelancerów?

Umiejętności: opisz, czym się zajmujesz i jakie wyniki już osiągnąłeś. Przy wypełnianiu profilu zalecamy używanie profesjonalnego języka: unikaj skrótów, terminologii technicznej i slangu, sprawdź pisownię i gramatykę.

Określ swój cel zawodowy. Wskazując na własne doświadczenie, nie ograniczaj się wyłącznie do pracy, którą odbywałeś w firmach lub instytucjach. Wspomnij także o stażach, wolontariatach, projektach, w które byłeś zaangażowany. Dodaj portfolio z przykładami swoich prac.

Podatki dla freelancerów w Polsce

Jeśli pracujesz jako freelancer, musisz sam obliczyć swoje podatki. Zgodnie z polskim prawem istnieje kwota, która jest zwolniona z opodatkowania. W 2022 roku, w związku z nową ustawą podatkową, została ona podwyższona do 30 000 zł rocznie. Jednak jako podatnik będziesz musiał samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne (w razie potrzeby sprawdź tę informację w Urzędzie Skarbowym w swoim miejscu zamieszkania).

Osoby, które zarejestrowały lub zamierzają zarejestrować w Polsce działalność gospodarczą, mają możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania: podatek według skali (17% i 32% w zależności od dochodu), liniowy (19%), ryczałt oraz karta podatkowa. Więcej informacji na temat tych form opodatkowania można znaleźć na stronie internetowej rządu. Nie zaszkodzi też skonsultować się z księgowym. Więcej informacji na temat rejestracji i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziesz w artykule na naszym portalu TUTAJ.

Freelance przez pośrednika

Alternatywnie, jeśli nie zarejestrowałeś się jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, możesz pracować przez pośrednika. Pośrednik sam wystawi klientowi fakturę na jego nazwisko, a na koniec roku obliczy podatki (taką usługę oferuje np. znana platforma Useme). Jeśli pracujesz z klientami zagranicznymi i nie mają oni firmy zarejestrowanej w Polsce, możesz na koniec roku obliczyć podatek według stawki 17% i 32%, w zależności od wysokości dochodu, wpisując go w zeznaniu podatkowym w wierszu „dochody z zagranicy”.

Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy. Bądźcie odważni w swoich dążeniach i śmiało podążajcie naprzód!

Stefaniia Chuakova

Autor artykułów na stronie. Na portalu dzielę się ciekawymi informacjami, a także własnymi doświadczeniami. Marzę, że dzień trwa nie 24, ale co najmniej 25 godzin. Uwielbiam piękne buty i pyszne cukierki. Uwielbiam ręcznie robione produkty i czystość w domu. Moje motto życiowe: „Sam się nauczę i przekażę innym”.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *