Panie z Ukrainy mogą otrzymać pomoc w znalezieniu pracy

Agnieszka Zugaj
Praca | 11 kwietnia 2022
Komentarze 0
Wolontariusze pomagający w znalezieniu pracy

Fundacja Mamo Pracuj połączyła swoje siły z platformą talenti.pl i stąd narodził się projekt #DamyRadę. Niesie on pomoc i wsparcie dla wszystkich kobiet z Ukrainy, które chciałyby się uniezależnić finansowo i znaleźć satysfakcjonujące źródło zarobku.

Jaką pomoc oferuje fundacja?

Kobiety przybyłe z Ukrainy mogą czuć się zdecydowanie zagubione w polskich warunkach. Poza nowym otoczeniem, w którym się znalazły, stają przed nimi wyzwania ze znalezieniem zatrudnienia w zupełnie odmiennych okolicznościach. Rodzaje umowy, prawo czy system pracy może odbiegać od tego, co oferował system Ukraiński. Dlatego nic dziwnego, jeżeli pośród Ukrainek rodzi się wiele pytań i niejasności związanych z podjęciem nowego zatrudnienia. Projekt #DamyRadę został powołany do życia, aby odpowiedzieć, właśnie na tego typu kwestie. Wyrażając chęć udziału, możemy się spodziewać, że zostaną nam udzielone odpowiedzi na takie zagadnienia, jak:

– gdzie najskuteczniej szukać pracy w Polsce;

– jak udoskonalić swoje CV. Wolontariusze pomogą je napisać od podstaw w języku polskim i angielskim i wskażą niezbędne elementy, które należy zawrzeć;

– kwestie prawne związane z pracą w Polsce. Wolontariusze odpowiedzą na pytania związane z umowami, jakie zawierane są w Polsce pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Opowiedzą również o prawach pracownika oraz kwestiach, które są niezgodne z polskim kodeksem pracy i na które nie musimy, a wręcz nie powinniśmy się godzić;

– rozmowa o pracę w Polsce. Dowiemy się, jak wygląda przykładowa rozmowa rekrutacyjna oraz o jakie kwestie potencjalny pracodawca może nas zapytać. Jeżeli wyrazimy chęć, wolontariusze odbędą również z nami taką przykładową rozmowę kwalifikacyjną, dzięki sprawdzimy, czego spodziewać się w praktyce oraz oswoimy nieco stres z nią związany;

– formalności oraz aspekty prawne zatrudnienia osób z Ukrainy;

– doradztwo zawodowe, jeżeli nie wiemy, jaką ścieżkę kariery możemy obrać w Polsce.

Jak zgłosić się do programu?

Zgłoszenie do programu #DamyRadę jest bardzo proste.

Po pierwsze musimy wypełnić formularz zamieszczony na stronie: https://bit.ly/37triey. Zostaniemy w nim poproszeni między innymi o podanie danych kontaktowych.

Następnie musimy poczekać na mail zwrotny z konta fundacji Mamo Pracuj. Będziemy mogli ustalić w nim wszystkie szczegóły odnośnie daty i godziny spotkania z wolontariuszką projektu.

W jakim języku udzielane są porady?

W ankiecie zostaniemy poproszeni o odpowiedź na pytanie, jakim językiem się posługujemy oraz w jakim języku chcielibyśmy odbyć rozmowę. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ wolontariusze fundacji mówią zarówno po polsku i angielsku, jak również ukraińsku i rosyjsku. Warto zatem wybrać język, w którym czujemy się najbardziej swobodnie i nie będziemy mieli problemów komunikacyjnych. Pracownicy fundacji zastrzegają jednak, że istnieje prawdopodobieństwo, iż na rozmowę w języku ukraińskim lub rosyjskim będzie trzeba poczekać nieco dłużej ze względu na ograniczoną ilość wolontariuszy.

Zobacz też: Darmowe zasoby online do nauki języka polskiego

W jakiej formie odbywają się spotkania?

Założenie jest takie, że spotkania pozostają indywidualne, aby wszystkie panie z Ukrainy mogły poczuć się w pełni swobodnie i móc bez żadnego skrępowania dopytać o nurtujące kwestie. Tutaj należy również zaznaczyć, że fundacja przewiduje wyłącznie spotkania w formie on-line. Co za tym idzie, do ich przystąpienia niezbędny będzie stały dostęp do internetu oraz komputer lub telefon. Oczywiście wsparcie udzielane jest całkowicie za darmo.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.