Jaki biznes otworzyć w Polsce w 2023 roku?

Tetiana Sharapova
Praca, Waluty | 26 stycznia 2023
Komentarze 0
Kobieta prowadzi firmę w Polsce. Pl Source: Vista Create

Ukraińcy coraz częściej otwierają firmy w Polsce. W 2022 roku pojawiło się ponad 3000 ukraińskich firm. Rozmawiamy o tym, który biznes jest w Polsce popularny, a który wręcz przeciwnie – nie przyniesie zysku.

W jakich polskich regionach Ukraińcy otwierają firmy?

 • mazowieckim;
 • dolnośląskim;
 • małopolskim;
 • pomorskim.

Największy skok w otwieraniu ukraińskich firm nastąpił w lipcu i sierpniu 2022 roku. W tym czasie wielu Ukraińców mogło już osiedlić się w Polsce. Ogółem w okresie od stycznia do września 2022 r. Ukraińcy stanowili 41% wszystkich cudzoziemców, którzy otworzyli w tym roku firmę w Polsce. Najwięcej firm i prywatnych przedsiębiorców zarejestrowano w następujących obszarach:

 • Handel – 22%;
 • Budownictwo – 19% (24% – prywatni przedsiębiorcy);
 • Transport i magazyny – 14%;
 • Sektor IT – 16%;
 • Sfera usług – 14%;

Tak szybkie otwarcie biznesu wiąże się z faktem, że wielu Ukraińców chce zostać w Polsce po zakończeniu wojny i planuje tu kontynuować działalność gospodarczą.

Dlaczego dla Ukraińców korzystne jest założenie firmy w Polsce?

Warto zaznaczyć, że otwarcie firmy w Polsce to bardzo korzystna decyzja dla ukraińskich przedsiębiorców. Wynika to z poniższych faktów:

 1. Położenie geograficzne. Polska jest sąsiadem Ukrainy, a ponadto członkiem Unii Europejskiej. W ten sposób można pozyskać klientów zarówno z Ukrainy, jak i z UE.
 2. Względna stabilność polskiej gospodarki. Mimo inflacji i kryzysów w latach 1998 i 2008 sytuacja gospodarcza Polski nie jest na skraju katastrofy. Ponadto w ostatnim czasie tempo inflacji w Polsce zaczęło spadać.
 3. Rozwinięty rynek pracy w Polsce. Polska ma dość wysoką wydajność pracy i rozwiniętą etykę zawodową.
 4. Korzystne warunki dla inwestycji. W Polsce często można otrzymać dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej. Są one wydawane zarówno przez państwo, jak i Unię Europejską.
 5. Łatwe sposoby rejestracji. Czasami można nawet zarejestrować się online.
 6. Łatwość raportowania podatkowego. Pomimo tego, że polski system podatkowy jest dość restrykcyjny, wypełnianie deklaracji podatkowych jest dość proste i nie wymaga pomocy z zewnątrz.

Dlatego właśnie te czynniki przede wszystkim wpływają na to, że Ukraińcy chcą prowadzić swój biznes właśnie na terenie Polski.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jaki biznes nie będzie w Polsce opłacalny?

Jeśli zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce, pamiętaj, że nie każdy obszar może przynieść zysk. Wśród obszarów, w których nie należy otwierać firmy:

 1. Budowa. Pomimo tego, że sektor ten jest bardzo popularny wśród Ukraińców, nie należy brać go pod uwagę w pierwszej kolejności. Faktem jest, że istnieje duża konkurencyjność w tej branży, dlatego też szansa na rozwój na rynku jest bardzo mała.
 2. Sprzedaż. Powód jest taki sam jak w przypadku budownictwa – ogromna konkurencja na rynku. Jeśli na przykład zdecydujesz się otworzyć sklep odzieżowy, przygotuj się na to, że nie będzie na niego popytu przez długi czas.
 3. Sektor rozrywkowy. W tym przypadku powodem jest również to, że na polskim rynku jest ogromna konkurencja.

Oczywiście nie oznacza to, że obszary te nie powinny być brane pod uwagę jako opcja. Ale jeśli planujesz otworzyć swój pierwszy biznes, lepiej zrobić to w innej dziedzinie.

Jaki biznes opłaca się prowadzić w Polsce?

Jeśli mówimy o obszarach, które z większym prawdopodobieństwem przyniosą dochód, to tutaj warto zwrócić uwagę na:

 1. Biznes w zakresie działalności wąsko ukierunkowanej. Mogą to być przedszkola, kursy językowe, sklepy papiernicze itp. Ważne jest, aby wybrać niszę, która przyniesie duże dochody, ale nie ma ogromnej konkurencji na polskim rynku.
 2. Fast foody. Ponieważ ludzie muszą jeść, fast foody są zawsze popularne. Jest to dość tanie i znacznie szybsze niż w przypadku restauracji. A jeśli opracujesz ciekawy projekt i menu swojego lokalu, przyciągniesz ogromną liczbę klientów.
 3. Sklepy spożywcze. Mimo konkurencji otwieranie sklepów spożywczych ma sens, ponieważ ludzie zawsze potrzebują jedzenia. Szanse na sukces w tej dziedzinie są więc dość duże.
 4. Alkohol. Sklepy monopolowe mogą być również bardzo dochodowe. Ale w tym przypadku musisz dokładnie przemyśleć lokalizację swojego sklepu, upewnić się, że alkohol ma koncesję, a także zwrócić uwagę na to, że im większy asortyment sklepu, tym większą kwotę będziesz musiał zapłacić do urzędu skarbowego.
 5. Salony piękności. Obszar ten jest zawsze popularny, więc szanse na spłacenie wszystkich kosztów otwarcia w bardzo krótkim czasie są dość wysokie. Ale najważniejsze jest zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu.

Nie wszystko kończy się na tych obszarach, ale otwierając biznes, należy zwrócić uwagę na te sektory, w których jest mniejsza konkurencja na rynku.

Pamiętaj też, że aby prowadzić firmę, musisz znać język polski. Jeśli na początku potrafisz posługiwać się tylko językiem angielskim, to w przyszłości będziesz potrzebować polskiego. Ponadto cała dokumentacja i komunikacja z polskimi służbami będzie prowadzona w języku polskim.

Jakie są korzyści z prowadzenia firmy w Polsce?

Oprócz zysku, prowadząc biznes w Polsce, możesz uzyskać:

 1. wizę biznesową uprawniająca do poruszania się po wszystkich krajach strefy Schengen. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wizę tę można uzyskać dość szybko;
 2. szybkie przetwarzanie karty pobytu. Rejestracja zajmie tylko kilka miesięcy;
 3. jeśli będziesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce przez co najmniej 5 lat, możesz spodziewać się otrzymania zezwolenia na pobyt stały. A jeśli kontynuujesz działalność gospodarczą na terenie tego kraju, możesz liczyć nawet na otrzymanie polskiego obywatelstwa.

Zobacz też: Sprzedajesz drobne produkty? Sprawdź działalność nierejestrowaną

Jak możemy zauważyć, prowadzenie biznesu w Polsce jest całkiem opłacalne. Jedyną rzeczą, nad którą trzeba się bardzo dobrze zastanowić jest to, jaki obszar wybrać.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *