Zasiłki dla osób bezrobotnych w Polsce

14 listopada 2022
Ukrainka otrzymuje zasiłek dla bezrobotnych Source: Vista Create

Czy obywatele Ukrainy, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do przeniesienia się do Polski i nie mogą znaleźć pracy w nowym miejscu, mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?

Zgodnie z polskim prawem pracownicy, którzy byli legalnie zatrudnieni przez co najmniej rok, opłacali ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy, ale następnie stracili zatrudnienie, mają zagwarantowane prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych z ZUS. Ale czy Ukraińcy, którzy nie mają pracy w Polsce, mają prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych?

Jak Ukraińcy mogą się zarejestrować w Urzędzie Pracy?

Zgodnie z przepisami specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed wojną po 24 lutego 2022 r., Ukraińcy mają prawo do oficjalnego zatrudnienia bez specjalnych zezwoleń. Istnieje wiele ofert od polskich pracodawców dedykowanych Ukraińcom, nawet bez znajomości języka polskiego. Dziś wielu czasowo przesiedlonych obywateli jest już zatrudnionych – Polska jest liderem wśród krajów UE pod względem liczby pracujących uchodźców. Ponadto wielu przedstawicieli ukraińskiego biznesu również przeniosło się do Polski i również zapewnia miejsca pracy. Jednak ze względu na różne sytuacje życiowe i okoliczności, nie wszyscy ludzie mogą znaleźć zatrudnienie. W tym przypadku konieczne jest zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy w miejscu zamieszkania.  Aby to zrobić, należy zebrać pakiet dokumentów i złożyć je w godzinach pracy urzędu. W tym celu należy posiadać:

  • ważny paszport;
  • PESEL;
  • dokumenty dotyczące edukacji, jeśli takie istnieją;
  • oryginały wszystkich umów z pracodawcą, świadectwa pracy, które mogą potwierdzić staż pracy;
  • informacje o rodzinie (dzieci, małżonkowie);
  • zaświadczenia lekarskie, czy są ograniczenia w pracy fizycznej itp;
  • inne wnioski i zgody, których może zażądać Urząd Pracy.

Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i nie odwiedzać Urzędu osobiście, a do tego jesteś gotowy na wydłużenie czasu oczekiwania na odpowiedź, możesz złożyć wniosek online. Aby to zrobić, należy wejść na stronę instytucji:

  1. Wybierz regionalny urząd pracy.
  2. Wypełnij wszystkie niezbędne pola i wyślij do weryfikacji.
  3. Wybierz i złóż dokumenty w urzędzie pracy lub online przez profil ePUAP.
  4. Wypełnij dane osobowe.
  5. Dodaj skany wymaganych dokumentów.
  6. Potwierdź rejestrację.

Status bezrobotnego przyznawany jest w dniu, w którym obywatel zarejestruje się w urzędzie pracy. Status ten traci się w momencie, gdy dana osoba podejmuje zatrudnienie.

Co daje status osoby bezrobotnej?

Polski Urząd Pracy ułatwia zatrudnienie zarejestrowanych osób bezrobotnych:

  • zapewnia dostęp do głównej bazy danych o wolnych miejscach pracy w całym kraju;
  • stale dostarcza informacji na temat aktualizacji kursów w celu opanowania nowej wiedzy, kwalifikacji lub zawodu;
  • oferuje opcje kursów językowych.

Można również otrzymać pomoc finansową na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.

Pomoc finansowa z urzędu pracy dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy, którzy stracili pracę z powodu wojny, mogą zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status bezrobotnego. Nie mogą jednak otrzymać finansowego zasiłku dla bezrobotnych. Wyjątkiem są Ukraińcy, którzy wyjechali do Polski w pierwszych miesiącach wojny, czyli są tu od 8 miesięcy, a przez pół roku udało im się legalnie pracować w Polsce, co potwierdzają odpowiednie dokumenty. Takie osoby mogą liczyć na pomoc społeczną w przypadku bezrobocia. W tym celu muszą zarejestrować się w urzędzie pracy w miejscu zamieszkania.

Zobacz też: Praca zdalna i freelance w Polsce

Jakie są obowiązki osób zarejestrowanych w rejestrze bezrobotnych?

Po zarejestrowaniu się jako bezrobotny i otrzymaniu odpowiedniego statusu, osoba ma pewne obowiązki:

  1. Przestrzegać wymagań i punktualnie stawiać się w Urzędzie Pracy.
  2. Złożyć zeznanie podatkowe i inne niezbędne dokumenty w określonym terminie, w ciągu tygodnia od otrzymania dochodu.
  3. W przypadku konieczności wyjazdu za granicę lub pojawienia się nowych okoliczności uniemożliwiających podjęcie pracy, należy niezwłocznie powiadomić o tym Urząd Pracy.
  4. Jeśli zaistnieją nieprzewidziane okoliczności, które spowodują, że osoba zarejestrowana jako poszukująca pracy nie stawi się punktualnie w urzędzie, w pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną, należy powiadomić o tym urząd w ciągu tygodnia.
  5. W przypadku zmiany okoliczności zdolności do pracy z powodu choroby osoby figurującej w rejestrze lub członka rodziny, którym należy się opiekować, należy przedłożyć zaświadczenie lekarskie lub zwolnienie.
  6. Jeśli osoba figurująca w rejestrze rozpoczyna studia na koszt publiczny, należy powiadomić urząd na tydzień przed rozpoczęciem studiów.

Alisa Shcherbina

Ukończyłam studia na wydziale dziennikarstwa. Aktualnie studiuję psychologię. W wolnych chwilach gram na pianinie i wyszywam haftem krzyżykowym.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *