Płatne drogi w Polsce i autostrady, które stały się bezpłatne

Yana Zakharchuk
Kierowcy, Transport | 9 sierpnia 2023
Komentarze 0
Аutostrada nocna w Polsce, na którą trzeba kupić bilet E-TOLL_PL Source: Vista Create

Każdego roku po polskich drogach podróżuje wielu Polaków i obcokrajowców. Aby utrzymać drogi w dobrym stanie i zrekompensować koszty napraw, na niektórych odcinkach wprowadzono opłaty za przejazd. Jednak 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa znosząca opłaty dla samochodów osobowych i motocykli na polskich autostradach państwowych. Niestety, nie wszystkie odcinki będą bezpłatne, ze względu na różnych właścicieli dróg. Oto lista odcinków, na których nadal trzeba płacić, a na których nie.

Drogi płatne i bezpłatne w Polsce w 2023 r.

Polskie drogi są podzielone na pewne klasy, główne z nich to:

 • drogi szybkiego ruchu (autostrady) – oznaczone symbolem A;
 • drogi ekspresowe – oznaczone symbolem S;
 • drogi główne ruchu przyspieszonego – oznaczone symbolem GP
 • drogi główne – oznaczone symbolem G
 • drogi lokalne – oznaczone symbolem L;
 • drogi dojazdowe – oznaczone symbolem D itd.

W chwili obecnej tylko niektóre odcinki autostrad w Polsce są płatne, ale nie wszystkie. Od 2023 r. na polskiej mapie drogowej znajduje się siedem autostrad o długości ponad 2 105 km. Są one oznaczone symbolem A i numerem (A1, A2, A4, A6, A8, A18, A50). Około 1785 km z nich jest już w eksploatacji. Inne są w trakcie budowy lub projektowania. Opłaty należy uiszczać na odcinkach oznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi:

 • А1;
 • А2;
 • А4.

Jednak nie wszyscy będą płacić od zeszłego miesiąca. Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Jakie drogi w Polsce pozostały do opłacenia?

Autostrady obsługiwane przez prywatnych koncesjonariuszy pozostaną płatne, ponieważ obowiązują pewne umowy. Są to następujące odcinki:

 • A1 Rusotsin-Nova Vse (AmberOne – GTC);
 • A2 Szwieczko-Konin z wyłączeniem odcinka Poznań Zachód – Poznań Wschód (Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.);
 • A4 Katowice-Kraków (Stalexport Autostrada Małopolska SA).

Marcin Gorala, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, powiedział, że rząd będzie negocjował z koncesjonariuszami zmianę umów i ma nadzieję, że od 1 stycznia 2024 r. wszystkie polskie autostrady państwowe będą bezpłatne.

Gdańsk-Toruń – bezpłatny odcinek w święta i weekendy

Minister Infrastruktury polecił koncesjonariuszowi autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem, aby w weekendy przejazd tym odcinkiem był bezpłatny. Zawieszenie opłat na tym odcinku będzie obowiązywało od godziny 00:00 w sobotę do godziny 12:00 w poniedziałek w weekendy lipca, sierpnia oraz w pierwszy weekend września. Wyjątkiem będzie długi weekend sierpniowy: bezpłatne przejazdy będą obowiązywały od piątku, 11 sierpnia, od godz. 12:00, do środy, 16 sierpnia, do godz. 12:00.

Powodem zniesienia opłat na A1 jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyjaśnił, że latem, w okresie wakacyjnym, zwłaszcza w weekendy, kiedy ruch na płatnych drogach przekracza średni dobowy ruch w roku, czasem nawet dwukrotnie, wprowadzono uproszczenia, które mają pomóc kierowcom uniknąć korków przy zjazdach z autostrady.

Łączne koszty związane z zawieszeniem poboru opłat na autostradzie A1 Gdańsk-Toruń sięgają nawet 50 mln zł. Z tego powodu Rada Ministrów przyjęła uchwałę rekompensującą środki, które nie trafią do Państwowego Funduszu Drogowego. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych i motocykli zmniejszy przychody Państwowego Funduszu Drogowego o około 200 mln zł rocznie (2,5%).

Zasady uiszczania opłat za przejazd płatnymi drogami w Polsce

W Polsce obowiązuje system płatności za przejechany kilometr. Płatności dokonuje się na wjazdach lub zjazdach z płatnego odcinka drogi. Można zapłacić za pośrednictwem pracownika, który podniesie szlaban po dokonaniu płatności, lub za pośrednictwem automatu.

Najczęściej automat znajduje się na samym początku płatnej drogi, gdzie kierowca musi pobrać bilet. Przy wyjeździe kierowca okazuje go pracownikowi punktu kontrolnego i płaci kwotę zależną od liczby kilometrów i pojazdu. Inną opcją jest płacenie przy wjeździe i wyjeździe z płatnej drogi. Wcześniej pisaliśmy o tym, jak zarejestrować samochód kupiony w Polsce.

Ważne! Jeśli zgubisz paragon, będziesz musiał zapłacić za całą długość płatnej drogi.

Ile kosztuje przejazd autostradą w Polsce?

Autostrada A1

Autostrada A1 przecina całą Polskę z północy na południe, a jej łączna długość wynosi 585 km. Tylko 152 km z niej jest płatne. Całkowita opłata za przejazd odcinkiem autostrady A1 z Gdańska do Torunia wynosi 29,90 zł. Odcinek Toruń (Nowa Wieś) – Grudziądz (Nowe Marzy) będzie płatny 12,30 zł. Następnie z Grudziądza (Nowe Marzy) do Gdańska (Rusocin) zapłacimy kolejne 17,60 zł.

Autostrada A2

Autostrada A2 przecina całą Polskę z zachodu na wschód, a jej łączna długość wynosi 657 km. Płatna część drogi ma długość 255 km. Przejazd autostradą A2 od granicy z Niemcami do Konina kosztuje 102 zł. Na trasie czekają następujące punkty poboru opłat:

 • Rzepiń-Jordanowo – 10 zł;
 • Jordanowo-Poznań-Zahud – 33 zł;
 • Poznań-Wschód-Września – 25 zł;
 • Września-Konin – 25 zł.

Zobacz też: Jaką pomoc finansową mogą otrzymać Ukraińcy w Polsce?

Od zachodniej granicy Polski (Świecko) do Warszawy kierowca będzie musiał zapłacić 111,90 zł. Od Strykowa do Warszawy i dalej do granicy z Białorusią przejazd autostradą A2 jest bezpłatny.

Ważne! Od marca 2023 r. poborcy opłat wydzielili motocykle do osobnej kategorii i ustalili dla nich obniżoną opłatę (-50%), ale dotyczy to tylko jednego odcinka Nowy Tomyśl – Konin. Na pozostałych odcinkach motocykliści płacą tyle samo, co kierowcy samochodów osobowych. Dowiedz się, jak sprzedać lub kupić samochód w Polsce z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi.

Autostrada A4

Od kwietnia 2023 r. wzrosły opłaty za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków, który jest w koncesji Stalexport Autostrada Małopolska SA:

 • dla samochodów osobowych opłata wzrosła o 2 zł przy przejeździe przez dwie bramki i wynosi 15 zł, tym samym cały przejazd będzie kosztował 30 zł (wcześniej 26 zł), czyli koszt wzrósł o 15%;
 • dla kategorii 2, 3 opłata wynosi 27 zł za każdą bramkę (zmiana o 3 zł);
 • dla kategorii 4, 5 opłata wynosi 46 zł (wzrost o 6 zł);
 • dla motocyklistów opłata wynosi 14 zł (poprzednio 12 zł).

Ważne! Istnieją specjalne zniżki dla kierowców korzystających z automatycznych metod płatności (A4Go lub Videotolling). Oznacza to, że opłata za cały odcinek wynosi 26 zł zamiast 30 zł przy płatności gotówką lub kartą.

Opłaty za przejazd drugim płatnym odcinkiem autostrady A4 między Gliwicami a Wrocławiem nie uległy zmianie. Opłata za przejazd na odcinku Sośnica-Białany (162,5 km) wynosi:

 • dla kierowców samochodów osobowych – 16,20 zł;
 • dla motocyklistów – 8,10 zł.

Metody uiszczania opłat za autostrady w Polsce

Opłaty dokonywane na bramkach

Kiedy widzimy, że na autostradzie zbliżamy się do bramek, możemy się przy nich zatrzymać i dokonać odpowiedniej opłaty gotówką lub kartą. Jest to opcja dostępna na odcinkach autostrady A1 Gdańsk–Toruń, A2 Świecko–Konin, a także A4 Katowice–Kraków.

Bilet papierowy na podróż

Na wybrany przejazd możemy również nabyć bilet w formie papierowej. Są one dostępne na stacjach paliw Orlen lub niektórych stacjach Lotos. Jest to opcja dostępna jedynie dla osób, które podróżują na rządowych odcinkach autostrad, czyli A2 Konin–Stryków oraz A4 Katowice–Kraków.

Bilet elektroniczny E-TOLL w Polsce: gdzie kupić?

Ten bilet musimy zakupić, kiedy zamierzamy podróżować po oficjalnych drogach państwowych A2 oraz A4. Aby tego dokonać, musimy wejść na stronę https://etoll.gov.pl/ua/ zaznaczyć „kup e-bilet autostradowy”, a następnie podążać za wskazówkami.

Aplikacje mobilne

Istnieje wiele aplikacji na telefon, za których sprawą łatwo dokonamy zakupu za przejazd autostradą. Możemy do nich zaliczyć aplikacje umożliwiające kupno biletów na rządowe odcinki autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Glliwice: mPay, Spark, Orlen Pay. W aplikacji Autopay zapłacimy natomiast zarówno za odcinki państwowe, jak i koncesyjnie (z wyłączeniem jednak odcinka A2 Świecko–Konin). Opłaty za przejazd autostradą A1 dokonamy w aplikacji AmberOne oraz SkyCash.

Kto jest zwolniony z opłaty za korzystanie z płatnych autostrad w Polsce?

Zwolnione z opłat za przejazd autostradami są pojazdy, które wiozą pomoc humanitarną. Należy jednak pamiętać, aby co najmniej na dzień przed podróżą zgłosić fakt przewożenia takiej pomocy. W tym celu należy napisać maila na adres humanitaraid@mi.gov.pl, załączając w nim: dane kontaktowe (nazwę organizacji, adres, numery telefonu), liczbę pojazdów wraz z numerami rejestracyjnymi, podanie kraju, w którym został zarejestrowany pojazd, a także podanie planowanej trasy przejazdu.

Kary za jazdę autostradą bez biletu w Polsce

Jak możemy się domyślić, jeżdżenie po płatnej autostradzie bez odpowiedniego biletu lub dowodu zapłaty pociąga za sobą konsekwencje przede wszystkim finansowe. Mandat wynosi aktualnie 500 złotych. Zdarzają się również sytuacje, kiedy nasz telefon się rozładuje, straci zasięg i nie będziemy mogli zapłacić za przejazd w aplikacji. Warto wiedzieć, że za taki bilet możemy zapłacić również z datą wsteczną w przeciągu maksymalnie trzech dni od podróży. Musimy jednak mieć na uwadze, że podczas podróżowania możemy zostać w każdej chwili skontrolowani przez patrol i wówczas nie unikniemy mandatu. Jeżeli nie chcemy ryzykować, w takiej sytuacji lepiej zjechać na najbliższy punkt MOP, gdzie będziemy mogli naładować telefon lub odzyskać zasięg i dokonać zakupu biletu.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.