Autostrady ponownie płatne dla Ukraińców – jak kupić bilet?

2 czerwca 2022

Stopniowo korzystanie z publicznej komunikacji miejskiej staje się ponownie płatne dla obywateli Ukrainy. Tyczy się to nie tylko autobusów i pociągów, ale także przejazdów autostradami. Od 1 czerwca samochody z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi także muszą płacić za przejazdy. Wyjaśniamy szczegóły.

Ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Autostrada A1

Za przejechanie odcinkiem autostrady A1 z Gdańska do Torunia zapłacimy łącznie 29,90 złotych. Bramki ustawione są na odcinkach Toruń (Nowa Wieś) – Grudziądz (Nowe Marzy) i opłata za pokonanie tej odległości wynosi 12,30 złotych. Jadąc dalej, z Grudziądza (Nowe Marzy) do Gdańska (Rusocin), zapłacimy kolejne 17,60 złotych.

Autostrada A2

Przejazd Autostradą A2 na trasie Świecko–Konin będzie nas kosztowało 93 złote. Łączna długość płatnych odcinków wynosi 252 kilometry, a po drodze czekają na nas następujące punkty opłat:

Rzepin–Jordanowo – 10 złotych

Jordanowo–Poznań Zachód – 33 złote

Poznań Wschód–Września 25 złotych

Września–Konin – 25 złotych

Na tracie Konin Stryków liczącej łącznie 99 kilometrów zapłacimy natomiast 9,90 złotych.

Autostrada A4

Za przejechanie autostradą A4 z Katowic do Krakowa zapłacimy 24 złote. Odcinek Wrocław–Gliwice tej samej autostrady to koszt 16,20 złotych.

Metody płatności

Opłaty dokonywane na bramkach

Kiedy widzimy, że na autostradzie zbliżamy się do bramek, możemy się przy nich zatrzymać i dokonać odpowiedniej opłaty gotówką lub kartą. Jest to opcja dostępna na odcinkach autostrady A1 Gdańsk–Toruń, A2 Świecko–Konin, a także A4 Katowice–Kraków.

Bilet papierowy

Na wybrany przejazd możemy również nabyć bilet w formie papierowej. Są one dostępne na stacjach paliw Orlen lub niektórych stacjach Lotos. Jest to opcja dostępna jedynie dla osób, które podróżują na rządowych odcinkach autostrad, czyli A2 Konin–Stryków oraz A4 Katowice–Kraków.

E-bilet e-TOLL

Ten bilet musimy zakupić, kiedy zamierzamy podróżować po oficjalnych drogach państwowych A2 oraz A4. Aby tego dokonać, musimy wejść na stronę https://etoll.gov.pl/ua/ zaznaczyć „kup e-bilet autostradowy”, a następnie podążać za wskazówkami.

Aplikacje mobilne

Istnieje wiele aplikacji na telefon, za których sprawą łatwo dokonamy zakupu za przejazd autostradą. Możemy do nich zaliczyć aplikacje umożliwiające kupno biletów na rządowe odcinki autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Glliwice: mPay, Spark, Orlen Pay. W aplikacji Autopay zapłacimy natomiast zarówno za odcinki państwowe, jak i koncesyjnie (z wyłączeniem jednak odcinka A2 Świecko–Konin). Opłaty za przejazd autostradą A1 dokonamy w aplikacji AmberOne oraz SkyCash.

Kto jest zwolniony z opłaty?

Zwolnione z opłat za przejazd autostradami są pojazdy, które wiozą pomoc humanitarną. Należy jednak pamiętać, aby co najmniej na dzień przed podróżą zgłosić fakt przewożenia takiej pomocy. W tym celu należy napisać maila na adres humanitaraid@mi.gov.pl, załączając w nim: dane kontaktowe (nazwę organizacji, adres, numery telefonu), liczbę pojazdów wraz z numerami rejestracyjnymi, podanie kraju, w którym został zarejestrowany pojazd, a także podanie planowanej trasy przejazdu.

Mandaty za jazdę bez biletu

Jak możemy się domyślić, jeżdżenie po płatnej autostradzie bez odpowiedniego biletu lub dowodu zapłaty pociąga za sobą konsekwencje przede wszystkim finansowe. Mandat wynosi aktualnie 500 złotych. Zdarzają się również sytuacje, kiedy nasz telefon się rozładuje, straci zasięg i nie będziemy mogli zapłacić za przejazd w aplikacji. Warto wiedzieć, że za taki bilet możemy zapłacić również z datą wsteczną w przeciągu maksymalnie trzech dni od podróży. Musimy jednak mieć na uwadze, że podczas podróżowania możemy zostać w każdej chwili skontrolowani przez patrol i wówczas nie unikniemy mandatu. Jeżeli nie chcemy ryzykować, w takiej sytuacji lepiej zjechać na najbliższy punkt MOP, gdzie będziemy mogli naładować telefon lub odzyskać zasięg i dokonać zakupu biletu.

Agnieszka Zugaj

Content Specialist, E-marketing Expert

podziel się

Możliwość komentowania została wyłączona.