Jak ludzie obchodzą 8 marca w Polsce?

5 marca 2023
Source: Vista Create

8 marca to święto, które ma różne znaczenia. Jakie znaczenie ma ten dzień w Polsce? Jak się go obchodzi i jakie prezenty są wówczas wręczane?

Międzynarodowy Dzień Kobiet datuje się od Międzynarodowego Kongresu Socjalistycznego w Kopenhadze w 1910 roku. Ma on swoje korzenie w walce kobiet o prawa i równość. Dzień ten obchodzony jest 8 marca każdego roku i ma na celu uhonorowanie osiągnięć kobiet w walce o równość, zwrócenie uwagi na nierówność płci oraz wspieranie praw kobiet. Wraz z pojawieniem się różnych partii politycznych w różnych krajach, punkt ciężkości przesunął się nieco z równości kobiet na celebrację piękna i kobiecości. Jaki jest dziś stosunek do tego święta w Polsce, co ludzie dają w prezencie i jak świętują?

Historia święta kobiet w Polsce

Polskie kobiety mają bogatą historię walki o niezależność i równouprawnienie. Pod koniec XIX wieku Polki zakładały różne organizacje, aby chronić swoje prawa. Wśród nich była Krajowa Liga Kobiet, która działała na rzecz poprawy edukacji i opieki zdrowotnej dla kobiet.

Polskie kobiety odegrały decydującą rolę w walce o niepodległość kraju, w tym w Powstaniu Warszawskim podczas II wojny światowej. Walczyły u boku mężczyzn o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej.

Podczas sowieckiej okupacji Polski (1945-1989) święto 8 marca było powszechnie obchodzone i wspierane przez władze sowieckie. W tym dniu kobietom gratulowano święta i wręczano kwiaty. Święto to miało również wydźwięk polityczny, gdyż władza radziecka aktywnie promowała prawa kobiet i równość płci, które były jednym z elementów ideologii radzieckiej. W tym czasie kobiety miały większe możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej. Nadal jednak spotykały się z dyskryminacją w miejscu pracy, a ich udział w polityce był ograniczony. Stopniowo święto to zaczęło tracić swoje podstawowe zasady i przekształciło się w kobiecy dzień wiosny i piękna.

Po upadku Związku Radzieckiego i państw jego bloku, w Polsce zmienił się stosunek do święta 8 marca. Niektórzy nadal obchodzą je jako Międzynarodowy Dzień Kobiet i składają im gratulacje. Ale dla wielu polskich kobiet to święto przypomina im o sowieckiej okupacji i jest odbierane z odcieniem politycznej propagandy.

Jak dziś w Polsce obchodzi się 8 marca?

W Polsce 8 marca nie jest oficjalnym świętem, ale mimo to jest powszechnie obchodzone. Dla tych, którzy celebrują Międzynarodowy Dzień Kobiet, ma on różne znaczenia. Niektórzy wykorzystują go jako okazję do refleksji nad postępem kobiet i podnoszenia świadomości wyzwań, przed którymi wciąż stoją. Dla innych jest to okazja do wyrażenia wdzięczności kobietom w ich życiu: matkom, babciom, siostrom i przyjaciółkom.

Jednak nie wszystkie Polki postrzegają Międzynarodowy Dzień Kobiet jako święto. Niektóre krytykują go jako komercyjne wydarzenie, które zatraciło swój pierwotny sens. Podkreślają, że ważne jest świętowanie osiągnięć kobiet i podnoszenie świadomości o ich codziennych wyzwaniach. Jednak powinno się to robić codziennie, a nie tylko raz w roku.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Wydarzenia, marsze i działania na rzecz kobiet

W tym dniu odbywają się różne wydarzenia i aktywności, w tym marsze, koncerty i imprezy. Wiele miast i miasteczek w całej Polsce organizuje specjalne wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Koncerty, wystawy sztuki i festiwale kulturalne prezentujące osiągnięcia kobiet. Niektóre wydarzenia są skierowane tylko do kobiet, inne są otwarte dla wszystkich. Są one szczególnie ważne, ponieważ dają ludziom możliwość spotkania się i świętowania wkładu kobiet w ich społeczności i w całym społeczeństwie.

Tradycją, która w ostatnich latach zyskała na popularności, jest marsz z okazji Dnia Kobiet. Polskie kobiety wychodzą na ulice, aby protestować przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć, przemocy domowej i nierównym płacom. Demonstracje są pokojowe, ale silne, a kobiety w różnym wieku i z różnych środowisk spotykają się, by domagać się zmian. Marsze przypominają o trwającej walce o prawa kobiet i równość, a ich celem jest podnoszenie świadomości i inspirowanie do działania.

Kameralne uroczystości rodzinne

Międzynarodowy Dzień Kobiet to również czas dla rodzin, aby spotkać się i uczcić znaczenie kobiet w ich życiu. Organizowany jest specjalny posiłek lub spotkanie, podczas którego członkowie rodziny wymieniają się prezentami i dzielą się historiami o kobietach, które zmieniły ich życie. Rodziny często odwiedzają również groby zmarłych członków rodziny płci żeńskiej.

Mężczyźni wyrażają swoją wdzięczność kobietom – matkom, żonom, dziewczynom i siostrom.

Zobacz też: Bezpłatne kursy poszukiwania pracy dla Ukrainek w Warszawie

Wiele osób świętuje 8 marca w restauracjach i barach. Często oferują one specjalne oferty na jedzenie i napoje dla kobiet. Nierzadko można zobaczyć grupy kobiet świętujące razem z kieliszkami szampana lub koktajlami.

Jak świętować ten dzień w pracy?

W niektórych firmach pracodawcy organizują specjalne wydarzenia dla swoich pracownic. Mogą oferować prezenty, kwiaty lub nawet dzień wolny, aby uczcić ich wkład. Jest to sposób na uznanie istotnej roli, jaką kobiety odgrywają w miejscu pracy, w zawodzie, w firmie i w biznesie w ogóle. Jest to sposób na okazanie uznania dla ich ciężkiej pracy i poświęcenia.

Co otrzymują kobiety w tym dniu?

Jednym z najpopularniejszych prezentów w Międzynarodowym Dniu Kobiet w Polsce jest wręczanie kobietom kwiatów. Z reguły mężczyźni kupują kwiaty dla ważnych kobiet w ich życiu. W dniach poprzedzających 8 marca wiele kwiaciarni i ulicznych sprzedawców rozstawia stragany z tulipanami, a na ulicach nierzadko można zobaczyć mężczyzn niosących bukiety kwiatów.

Oprócz kwiatów, wielu Polaków obdarowuje w tym dniu ważne w swoim życiu kobiety prezentami. Mogą one być różne – od drobnych dowodów uznania, takich jak czekoladki lub akcesoria, do droższych prezentów, takich jak biżuteria, odzież lub elektronika. Większość firm często oferuje specjalne zniżki lub promocje na produkty skierowane do kobiet, takie jak kosmetyki czy ubrania.

8 marca to ważne święto w Polsce, dzień celebracji i uhonorowania osiągnięć i wkładu kobiet w społeczeństwo. Jest to dzień, w którym kobiety są obsypywane prezentami i podziękowaniami, a ich głos i troski są wysuwane na pierwszy plan. Czy to poprzez kwiaty, czekoladę, koncerty czy marsze, obchody 8 marca w Polsce są świadectwem siły i odporności kobiet w kraju i na całym świecie.

Alisa Shcherbina

Ukończyłam studia na wydziale dziennikarstwa. Aktualnie studiuję psychologię. W wolnych chwilach gram na pianinie i wyszywam haftem krzyżykowym.

podziel się
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *