Święta i dni wolne od pracy w Polsce w 2024 r. – kiedy wziąć urlop?

Irina Turaieva
Ciekawostki, Polska | 2 lutego 2024
Komentarze 0
Ludzie świętujący w wolne dni od pracy w 2024 Source: Vista Create

W 2024 roku mieszkańcy Polski będą mieli aż 115 dni wolnych od pracy, biorąc pod uwagę soboty i niedziele, święta państwowe i religijne. Dlatego podpowiadamy, kiedy w tym roku będą dni wolne od pracy, a także kiedy warto zaplanować urlop, by przedłużyć sobie weekend.

Dni wolne od pracy w Polsce w 2024 roku: święta państwowe i religijne

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, która została przyjęta 18 stycznia 1951 r. i zaktualizowana w 2020 r., 13 dni świątecznych jest uznawanych za oficjalne dni wolne od pracy w Polsce, z czego 3 to święta państwowe, a 10 to święta religijne. Interesujące jest również to, że 7 świąt kościelnych, które znajdują się na tej liście, jest dniami wolnymi od pracy w kraju, dzięki specjalnej umowie (konkordatowi) podpisanej w 1998 r. między Watykanem a Polską.
W związku z tym, zgodnie z krajowym kalendarzem, lista oficjalnych dni wolnych od pracy w 2024 r. w Polsce przedstawia się następująco:

Zobacz też: Jak obliczyć urlop oraz ekwiwalent pieniężny za urlop w Polsce?

Należy pamiętać, że od 2012 r., zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, „każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Mówiąc prościej, jeśli święto przypada w sobotę, pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze 40 godzin tygodniowo od poniedziałku do piątku ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, który może wykorzystać w późniejszym terminie. W 2024 r. taka sytuacja miała miejsce 6 stycznia (święto Trzech Króli). Należy jednak pamiętać, że za święta przypadające w niedzielę nie przysługują dodatkowe dni wolne.

Długie weekendy w Polsce w 2024 roku: kiedy zaplanować urlop?

Jak co roku, również w 2024 r. można zorganizować tzw. długi weekend, czyli zaplanować wypoczynek w taki sposób, aby połączyć go z dniami ustawowo wolnymi od pracy i kontynuować weekendy zapewnione przez państwo. W tym roku można zaplanować 7 długich weekendów, nie licząc styczniowych świąt noworocznych.
Długie weekendy w 2024 r. można zaplanować w takich okresach:
w kwietniu – biorąc dodatkowe cztery dni wolnego od 2 do 5 kwietnia, można odpoczywać przez 9 dni od 30 marca do 7 kwietnia;
w maju – biorąc urlop lub wolne w dniach 29-30 kwietnia i 2 maja, będziesz miał długi weekend na 9 dni od 27 kwietnia do 5 maja, również w tym samym miesiącu jest kolejna okazja do odpoczynku przez 9 dni – w tym celu musisz wziąć cztery dni wolnego od 27 do 29 maja, a także 31 maja, wtedy odpoczynek potrwa od 25 maja do 2 czerwca;
w sierpniu9-dniowy weekend w tym miesiącu od 10 do 18 można zaplanować, jeśli weźmie się 4 dni urlopu od 12 do 14 sierpnia;
w październiku – jeśli zorganizujesz dodatkowy weekend od 28 do 31 października, będziesz mieć długi weekend na 9 dni od 26 października do 3 listopada;
w listopadzie – wzięcie urlopu od 12 do 15 listopada daje nieprzerwany 9-dniowy urlop od 9 do 17 listopada;
w grudniuaby zorganizować 9-dniowy urlop bożonarodzeniowy, musisz wziąć dodatkowe trzy dni wolnego w dniach 23, 24 i 27, abyś mógł odpocząć od 21 do 29 grudnia.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Rezerwuj bilety na flights from Warsaw i planuj swoje mini wakacje już teraz, aby wspaniale spędzić czas w tym roku.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *