Wszystko, co musisz wiedzieć o Black Friday w Polsce

22 listopada 2022
Source: Vista Create

Zbliża się Czarny Piątek, co oznacza, że ​​sklepy będą pełne ludzi, którzy chcą kupić towary z rabatem. Niemniej jednak w tym dniu powinieneś być bardzo ostrożny.

Rozmawiamy o tym, jak tego dnia robić zakupy w sklepach i jak nie paść ofiarą pozbawionych skrupułów sprzedawców.

Kiedy Black Friday pojawił się w Polsce?

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach europejskich, Czarny Piątek pojawił się po 2013 roku. To właśnie w tym roku odbył się pierwszy prawdziwy Czarny Piątek w krajach Unii Europejskiej. Mimo, że ta tradycja dotarła do Polski niedawno, cieszy się popularnością wśród mieszkańców kraju.

Najczęściej tego dnia w Polsce kupuje się elektronikę i ubrania. W końcu te grupy towarów z reguły otrzymują ogromne rabaty. Rzadziej nabywane sa sprzęt AGD i buty. Dla sprzedających ten dzień jest równie opłacalny, jak dla kupujących. W końcu pomimo zniżek napływ odwiedzających pozwala zarobić więcej niż w inne dni.

Jakich rabatów można spodziewać się w Black Friday w Polsce w 2022 roku?

W 2022 Black Friday przypada 25 listopada. Pomimo tego, że w Polsce inflacja jest wysoka, podobnie jak w innych krajach europejskich, sprzedawcy nadal planują udzielać kupującym rabatów. W związku z tym propomcje będą rozdzielane w następujący sposób:

 • w 10% sklepów – do 70%;
 • Na 50% rynków – do 30%;
 • W niektórych sklepach – do 20%;
 • 20% platform internetowych – do 10%;

Jednocześnie warto również zaznaczyć, że 80% sklepów będzie miało zniżki dla wszystkich klientów, a 20% dla stałych bywalców lub tych, którzy dokonują zakupów przez aplikację. Należy również pamiętać, że większość sklepów oferuje zniżki przez cztery dni (od piątku do poniedziałku), a niektóre z nich zapewniają rabaty tylko w piątki i weekendy. Każdy sklep sam decyduje, w jakiej formie przeprowadzić wyprzedaż.

Pamiętaj też, że niektóre sklepy już oferują zniżki. Są to takie sklepy jak:

 1. MediaExpert;
 2. MediaMarkt;
 3. Euro RTV AGD;
 4. CCC;
 5. Born2be;
 6. eobuwie.com.

Jeśli więc nie chcesz stać w długich kolejkach w piątek, zrób zakupy już teraz.

Jak sprawdzić, czy sklep rzeczywiście oferuje zniżkę?

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach, zdarzają się przypadki, gdy sprzedawcy oferują fikcyjny rabat. W przeddzień dnia sprzedaży podnoszą ceny, a następnie sprzedają po tych samych cenach, co poprzednio.

W Europie obowiązuje specjalna dyrektywa Omnibus, która zobowiązuje sprzedawców do informowania o cenach towarów. System został zaprojektowany, aby zapobiegać oszustwom i uniemożliwiać klientom kupowanie recenzji. I choć nie wszedł jeszcze w życie w Polsce, niektóre sklepy śledzą go od dłuższego czasu.

Gdy dyrektywa wejdzie w życie, właścicielom sklepów, którzy oszukują swoich klientów, grozi kara w wysokości 20 tys. zł. Kontrolę przestrzegania warunków dyrektywy przeprowadzi Państwowa Inspekcja Handlowa. Jeśli okaże się, że w ciągu ostatnich 30 dni cena promocyjnego produktu była inna, to właściciel sklepu będzie miał problemy.

Obecnie w Polsce jest też sposób na sprawdzenie, czy sklepy Cię oszukują. Można to zrobić za pomocą serwisu Skąpiec.pl. Tutaj możesz zobaczyć cenę wybranego produktu nie tylko w ciągu ostatniego miesiąca, ale również w ciągu sześciu miesięcy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak nie kupować za dużo w Black Friday?

Black Friday może być również bardzo nieopłacalny, ponieważ w tym dniu ludzie bardzo często robią zakupy pod wpływem impulsu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ rabaty zawsze przyciągają do zakupu większej ilości produktów, niż to konieczne.

Aby nie kupować za dużo, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Zrób listę towarów, które planujesz kupić;
 2. Zrób listę sklepów, które planujesz odwiedzić;
 3. Zaplanuj z góry maksymalną kwotę, jaką planujesz wydać tego dnia;
 4. Jeśli planujesz kupić ubrania, przejrzyj swoją garderobę i usuń z niej to, czego na pewno nie będziesz nosić. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, jakie ubrania musisz kupić.

Miej też oko na ceny w sklepach, które Cię interesują. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także będziesz mógł kupić produkt jak najtaniej.

Jak uniknąć oszustów w Internecie w Black Friday?

Uważaj też, aby nie stać się ofiarą oszustwa internetowego. Aby więc nie wydawać więcej niż planowałeś podczas zakupów w Internecie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Sprawdź opinie o sprzedawcy lub sklepie internetowym. Ale nie ufaj zbyt wielu entuzjastycznym recenzjom;
 2. Sprawdź informacje kontaktowe. Będziesz ich potrzebować w przypadku zwrotu towaru;
 3. Kupuj w tych sklepach internetowych, które znasz. Najlepiej w tym dniu preferować znane sklepy internetowe.
 4. Poznaj wszystkie warunki, na jakich można zwrócić produkt.
 5. Kupuj wyłącznie na stronach posiadających chronione połączenie. Adres strony musi zaczynać się od https.
 6. Poznaj wszystkie dostępne metody płatności. Jeśli jest tylko jedna metoda, powinno to Cię to zaniepokoić.
 7. Przeczytaj wszystkie szczegóły oferty dotyczące oferty produktowej. W tym płatność i dostawa.
 8. Opuść stronę po złożeniu zamówienia.

Zobacz też: Podróżuj taniej dzięki promocji RKP Intercity

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i spraw, aby zakupy w Black Friday były przyjemne.

Tetiana Sharapova

Kreatywność jest sensem życia Tetiany. Pisze wiersze, scenariusze i artykuły. Robi zdjęcia. Potrafi znaleźć wspólny język z ludźmi. Z wzajemnością uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty i psy. Miłośniczka książek, komiksów oraz gier komputerowych.

podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *