Czarny Piątek w Polsce 2023 i Cyber Monday

Yelizaveta Kamenieva
Polska, Zakupy | 8 listopada 2023
Komentarze 0
Dwie ręce trzymające czarną torbę na zakupy z napisem Black Friday - PL Source: Vista Create

Zbliża się najbardziej wyczekiwany dzień przez wszystkich miłośników zakupów – Czarny Piątek. Tego dnia można znaleźć potrzebne towary z korzystnymi rabatami. Ważne jest, aby znać listę sklepów z najlepszymi ofertami i nie zapominać o zakupach online.

Kiedy jest Czarny Piątek w Polsce?

Tegoroczny Czarny Piątek przypada na ostatni piątek listopada, czyli 24 listopada. Tego dnia nie zabraknie najatrakcyjniejszych wyprzedaży i korzystnych ofert różnych marek. Promocje i rabaty nie ograniczają się jednak do jednego dnia, czasem trwają tygodniami. W szczególności istnieje nie tylko Czarny Piątek, ale także Czarny Tydzień. Zwykle zaczyna się on tydzień przed Czarnym Piątkiem, ale może rozpocząć się już na początku listopada.

Oferowanie ogromnych rabatów na produkty, które ludzie już kupują, może wydawać się stratą czasu. Jednak dzień ten jest uważany za korzystny dla wszystkich, ponieważ kupujący zaspokajają swoje potrzeby w przystępnej cenie, a sprzedawcy mają szansę sprzedać większą ilość towarów. Najważniejsze jest, aby mieć czas na najlepsze oferty i pamiętać, że kolejki będą imponujące. Alternatywą są zakupy online.

Jakich rabatów możemy spodziewać się w Czarny Piątek w 2023 roku?

Pomimo wysokiej inflacji w krajach europejskich, sprzedawcy nadal będą oferować zniżki swoim klientom. Najpopularniejszymi przedmiotami do kupienia w tym dniu w Polsce są elektronika i odzież. Z reguły te grupy towarów objęte są największymi rabatami – nawet do 70%. Rzadziej kupowany jest sprzęt AGD i obuwie. Wśród kobiet popularne są sklepy z kosmetykami, perfumami, bielizną i akcesoriami. Mężczyźni preferują obuwie, akcesoria hobbystyczne, konsole do gier, elektronikę i prezenty dla rodziny na święta.

Zniżki zostaną rozłożone w następujący sposób:

  • w 10 proc. sklepów – do 70 proc;
  • w 50% rynków – do 30%;
  • platformy internetowe – do 40%;
  • inne sieci handlowe – 20-30%.

Większość sklepów dba nie tylko o zwiększenie ilości sprzedawanych produktów, ale także o aktywność w mediach społecznościowych i aplikacjach mobilnych. Dlatego rabaty będą wyższe dla tych klientów, którzy są członkami tak zwanych klubów sklepowych i subskrybują ich wiadomości. Aby to zrobić, należy pobrać aplikację lub wejść na stronę internetową, wprowadzić swój login i utworzyć hasło. W rezultacie będziesz otrzymywać rabaty i powiadomienia o nadchodzących aktualizacjach. Dodatkowo nie trzeba stać w kolejkach, tylko można składać zamówienia online.

Największych obniżek można spodziewać się w następujących sklepach: RTV Euro AGD, Huawei, Allegro, Media Expert, MediaMarkt, Philips, Samsung, Ikea, Amazon, Philips, Lidl, Pepko itd.

Jak sprawdzić, że zniżki są prawdziwe?

Nierzadko zdarza się, że rabaty są fałszywe, tj. celowo zawyżane, a następnie obniżane do ich kosztu. Z tego powodu Polska wprowadziła dyrektywę Omnibus, aby sprawdzać sklepy i oferowane przez nie rabaty. Zgodnie z tą dyrektywą sprzedawcy muszą zgłaszać najniższe ceny towarów w ciągu ostatnich 30 dni. Obecnie istnieje to na poziomie przyzwoitości wobec klientów. W styczniu 2023 roku dyrektywa weszła w życie, więc nieuczciwe sklepy będą musiały zapłacić grzywny w wysokości 40 tysięcy złotych.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook i Instagram. Pomoże to być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Uważajcie też, by nie paść ofiarą oszustwa internetowego.

Co warto kupić w Czarny Piątek?

Dwa najpopularniejsze produkty kupowane podczas Czarnego Piątku to elektronika i moda. Pierwsza kategoria obejmuje smartfony, sprzęt AGD, telewizory i laptopy. Jeśli chodzi o ubrania, nie trzeba wiele mówić – każdy sklep zaoferuje maksymalne rabaty. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na słowo «do» napisane małym drukiem. W szczególności wyrażenie «wyprzedaż do 50%» może oznaczać rabat w wysokości 10 lub 20%, podczas gdy wyjątkowe oferty będą dostępne za połowę ich ceny.

Zobacz też: Gdzie kupić ukraińskie produkty w Polsce?

Następne na liście towarów poszukiwanych w Czarny Piątek są buty, akcesoria i kosmetyki. Nie chodzi tylko o zaspokajanie potrzeb, ale także o pragnienia, które nie zawsze są przystępne cenowo. Na przykład markowa szminka, markowy pasek z dobrą zniżką lub stylowy zegarek za połowę ceny.

Jak będzie wyglądał Cyber Monday w Polsce w 2023 roku?

Warto zauważyć, że w wielu krajach, w tym w Polsce, istnieje coś takiego jak Cyber Monday. Ten dzień jest ważny dla konsumentów, ponieważ wielu sprzedawców internetowych nadal oferuje korzystne rabaty na swoje produkty i usługi. Mowa tu o elektronice, sprzęcie AGD, odzieży, kosmetykach, zabawkach itp. Tak więc wszystkie towary pozostałe po Czarnym Piątku można kupić online w Cyberponiedziałek.

Pomimo tego, że jest to dzień roboczy, warto wygospodarować trochę czasu na odwiedzenie ulubionego sklepu w poszukiwaniu atrakcyjnych rabatów. Ponadto można znaleźć ciekawe prezenty na święta noworoczne dla rodziny i przyjaciół bez wydawania dużych pieniędzy.

Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *