Święto 6 stycznia: czym są te obchody i jak się przygotować?

Tetiana Sharapova
Ciekawostki, Polska | 5 stycznia 2023
Komentarze 0
Orszak Trzech Króli. Pl Source: lovekrakow.pl

W piątek 6 stycznia Polska będzie obchodzić swoje pierwsze święto państwowe w 2023 roku. Tak więc prawie wszyscy mieszkańcy kraju będą odpoczywać przez trzy dni z rzędu. Dowiedz się z naszego materiału, co obchodzone jest w Polsce 6 stycznia i jak przygotować się do tego święta.

Dzieje Objawienia Pańskiego w Polsce

Święto Trzech Króli w Polsce związane jest z tematyką religijną. 6 stycznia wspomina się trzech mędrców, którzy za światłem gwiazdy betlejemskiej nawiedzili nowo narodzonego Jezusa i przynieśli mu dary. Święto to nazywane jest także Objawieniem Pańskim i uważane jest za niemal najstarsze święto religijne w Polsce. Ten dzień ma takie samo znaczenie jak Wielkanoc i Boże Narodzenie. Symbolizuje również koniec ferii zimowych.

W kulturze polskiej Mędrcy są lepiej znani jako Trzej Królowie. Ci trzej królowie to przedstawiciele Europy, Azji i Afryki. Po kolei ofiarowali Jezusowi następujące dary:

 • Kadzidło, które symbolizowało godność i kapłaństwo. Kadzidło od dawna uważane jest za symbol boskości.
 • Złoto, które symbolizowało królewską godność i władzę.
 • Mirrę, która później stała się symbolem samopoświęcenia Jezusa Chrystusa. Mirra jest także symbolem proroctwa, które przepowiadało śmierć Chrystusa.

Pomimo tego, że święto jest bardzo stare, we współczesnej Polsce zaczęto je obchodzić stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy stało się to w 2008 roku. Ale 6 stycznia został ogłoszony świętem państwowym jeszcze później – w 2011 roku.

6 stycznia we wszystkich polskich miastach odbywają się huczne uroczystości. Na demonstracje wychodzą ludzie, z których duża część jest ubrana w odświętne stroje. Inscenizuje się też sceny z wydarzeń biblijnych. Z roku na rok tradycja ta w Polsce nabiera rozpędu i coraz więcej osób angażuje się w obchody.

W tym dniu wręczane są również prezenty i odwiedzane są osoby bliskie. Można też spotkać kolędników, którzy przebierają się w odświętne stroje i chodzą od domu do domu. Jeśli taka osoba przychodzi do ciebie, musisz ją czymś poczęstować.

Jakie są tradycje związane z Objawieniem Pańskim?

Pomimo tego, że Święto Trzech Króli jest w Polsce stosunkowo nowe, w kraju tym istnieją tradycje z nim  związane. Zaliczamy do nich:

 1. Grę w Migdałowego Króla. Na święta piecze się ciasta lub placki, w których ukryte są migdały. Ten, kto dostanie tort lub kawałek ciasta z migdałami, uważany jest za migdałowego króla. Teraz ta tradycja nie jest tak popularna jak kiedyś, ale nadal jest praktykowana.
 2. Orszak trzech króli. Ta tradycja jest kontynuowana co roku. Procesja odbywa się nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miasteczkach, a nawet na wsiach. Procesja prowadzona jest przez trzy osoby, które symbolizują trzech mędrców. Do procesji może dołączyć każdy. Wskazane jest jednak ubranie się w odświętne stroje. Podczas orszaku dzieci otrzymują słodycze, a dorośli uczestnicy śpiewają kolędy. Również podczas procesji zbierają fundusze na cele charytatywne.
 3. Konsekracja kadzidła i złota. Tradycja ta związana jest z darami, które Magowie przynieśli Dzieciątku Jezus. Polacy poświęcają je w kościołach i biorą ze sobą poświęconą wodę i kredę. Po zakończeniu nabożeństwa na drzwiach domów malowany jest skrót K+M+B lub C+M+B. Oznacza to, że Chrystus błogosławi ten dom.

Nawet jeśli nie przestrzegacie tradycji biblijnych, zdecydowanie powinniście przyłączyć się do obchodów. Przecież w ten sposób będzie można lepiej zintegrować się z polską kulturą.

Jak będzie obchodzone Święto Trzech Króli w Polsce?

Program obchodów powinien być wyróżniony osobno. W każdym mieście może być inaczej, ale na pewno zobaczysz uroczystą procesję. Tak będą wyglądać obchody w głównych miastach Polski:

 1. Warszawa. W stolicy Polski uroczystość rozpocznie się o godzinie 11. Jeśli przybędziesz w tym czasie na Plac Zamkowy, będziesz miał okazję zobaczyć powitanie trzech mędrców, taniec aniołów i taniec smoków. Następnie odbędzie się modlitwa, po czym wyruszy procesja świąteczna. W tym roku podczas procesji świątecznej zabrzmią zarówno polskie, jak i ukraińskie kolędy.
 2. Kraków. Uroczysty pochód odbędzie się także w Krakowie. Aby wziąć w nim udział, mieszkańcy miasta muszą przyjść na Rynek Główny o godz. 11. Również tego dnia odbędzie się uroczysty koncert z okazji święta.
 3. Wrocław. W tym mieście Marsz Trzech Króli rozpocznie się o godzinie 12:30. Aby wziąć w nim udział, trzeba przyjechać na Ostrów Tumski. Ponadto w mieście odbędzie się uroczyste wykonanie kolęd.
 4. Poznań. W tym mieście uroczysta procesja rozpocznie się o godzinie 12:30. Rozpocznie się w pobliżu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana na Jeżycach. Podczas uroczystości nastąpi wyjście Marii z Dzieciątkiem, oświecenie mędrców, a nawet spotkanie królów z Herodem. Będzie też ukłon w stronę nowo narodzonego Jezusa.
 5. Łódź. Aby dołączyć do uroczystości, trzeba przyjść do kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego o godz. 12.00. Stamtąd wyruszy procesja. Podczas procesji muzycy i zwykli mieszkańcy miasta wspólnie zaśpiewają kolędy.

Z reguły uroczystości odbywają się w każdym mieście w Polsce. Aby więc dowiedzieć się, jaki program wakacyjny będzie obowiązywał w Twoim mieście, wejdź na jego stronę internetową.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Jak będą działać sklepy 6 stycznia?

Warto również zwrócić uwagę na to, jak będą funkcjonowały tego dnia sklepy. Ponieważ 6 stycznia jest świętem państwowym, większość z nich będzie zamknięta. W drodze wyjątku mogą być otwarte następujące punkty:

 • Żabka;
 • Carrefour Express;
 • Stokrotka Express.

Zobacz też: Nowa usługa sieci sklepów Żabka - uzupełnianie kart bankowych przy kasie

Otwarte będą również stacje benzynowe i niektóre apteki. Ponadto mogą pracować lokale gastronomiczne. Dlatego praca poszczególnych instytucji powinna być z góry określona.

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *