Gdzie i ile można zarobić latem w Polsce?

18 lipca 2022

Sezon letni w Polsce to czas okazji. Dla wielu oznacza on udane wakacje, a dla niektórych dobry sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. I faktycznie, lista ofert pracy nie ogranicza się do zbierania owoców i sprzedaży lodów. Zakres stawek wynagrodzenia za pracę sezonową jest szeroki i ma wiele atrakcyjnych opcji. Gdzie więc i ile można zarobić w Polsce w pracy wakacyjnej?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Eksperci agencji rekrutacyjnej Personnel Service wymienili zawody, na które jest największe zapotrzebowanie w Polsce w okresie letnim i obliczyli średnie wynagrodzenie za tego typu pracę.

Kto zarobi najwięcej?

Do najlepiej płatnych ofert należą prace tymczasowe związane z obsługą techniczną różnego rodzaju festiwali muzycznych. Odbywają się one latem w całej Polsce, a zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych. akie wydarzenia zazwyczaj wymagają osób do udzielania pomocy technicznej, udzielana informacji itp. Wynagrodzenie dla takich pracowników może wynosić od 20 do 24 zł netto za godzinę.

Latem jest także duży popyt na opiekunki do dzieci. Wiąże się to z faktem, że w tym czasie przedszkola, szkoły oraz żłobki pozostają zamknięte w związku z czym rodzice szczególnie potrzebują pomocy. Skłonni są oni płacić nianiom około 20 złotych za godzinę. Bardzo często nianie wynajmowane są również, aby towarzyszyć takiej rodzinie na wakacjach i pomagać w opiece. Takie zlecenia są zawsze dodatkowo płatne, a koszty wakacji całkowicie pokrywają rodzice.

Praca dla ratowników i instruktorów sportów wodnych

Ponieważ nadmorskie kurorty, miejskie kąpieliska i inne atrakcje wodne stają się popularnymi miejscami letnich upałów, istnieje duże zapotrzebowanie na osoby potrafiące zagwarantować bezpieczne i ciekawe zajęcia w wodzie. Latem w Polsce nietrudno znaleźć oferty pracy dla ratowników i instruktorów sportów wodnych. Ich pensje wynoszą średnio 18-20 zł netto za godzinę. Mogą być jednak wyższe – kwota zależy od liczby osób, za których bezpieczeństwo odpowiadasz. Należy jednak pamiętać, że aby zostać zatrudnionym na takim stanowisku trzeba posiadać odpowiednie certyfikaty.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Praca dla hostessy

W sezonie letnim bardzo często odbywają się imprezy oraz eventy promocyjne, najczęściej w centrach handlowych, turystycznych, podczas festiwali, uroczystości czy w punktach sprzedaży pamiątek. Taka praca nie wymaga posiadania certyfikatów, a średnia stawka za godzinę wynosi 20 złotych netto. W tematycznych grupach na facebooku znaleźć można wiele ofert dla hostess, które nie wymagają nawet kontaktu z agencją rekrutacyjną.

Najtańsze oferty pracy

Prace, gdzie można zarobić 15-16 złotych netto za godzinę:

– zbieranie owoców lub wykonywanie innych prac w sadzie,

– nauczyciel na obozie dla dzieci,

– recepcjonista hotelu/hostelu,

– pracownik call center.

Nieco mniej, w granicach 14-15 złotych netto za godzinę zarabia kelner, sprzedawca lodów czy gofrów. Warto jednak pamiętać, że osoby pracujące w gastronomii mogą z łatwością zarobić znacznie więcej, dzięki napiwkom zostawianym przez gości.

Na portalach możemy znaleźć bardzo dużo ogłoszeń oferujących pracę asystentów kuchennych czy sprzedawców pamiątek. Są to prace mało wymagające, ale tym samym mało płatne. W takiej branży możemy liczyć na najniższą możliwą pensję, czyli 13,91 zł netto za godzinę.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

Możliwość komentowania została wyłączona.