Czym jest Niebieska Karta UE i jak ją uzyskać w 2025 roku?

Marian Savchyshyn
Praca
27 lutego 2024, 11:43
Data aktualizacji: 13 grudnia 2024, 17:00
Komentarze 0
Kobieta trzyma w ręku niebieską kartę

Niebieska Karta UE to wyjątkowa okazja dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów do znalezienia nowych horyzontów zawodowych w Unii Europejskiej. Program ten ma na celu przyciągnięcie talentów, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarek państw członkowskich UE.

Niebieska Karta UE – co to jest?

Niebieska Karta lub Niebieska Karta UE, wprowadzona w 2009 roku dyrektywą Rady Europejskiej 2009/50/WE, jest zezwoleniem na pobyt przyznawanym cudzoziemcom z krajów spoza UE w celu wykonywania pracy wymagającej wysokich kwalifikacji w Unii Europejskiej. Niebieska Karta jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy mającej na celu przyciągnięcie wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE. Nazwa Niebieskiej Karty pochodzi od koloru flagi UE, symbolizującej jedność i wspólnotę państw członkowskich UE.

Niebieska Karta różni się od zwykłej Polskiej Karty Pobytu jedynie dopiskiem w linii „Uwagi/Remarks” – zamiast Zezwolenie na pobyt czasowy, będzie widniał napis Niebieska Karta UE. Natomiast zezwolenie uzyskane na podstawie przepisów o Niebieskiej Karcie nosi nazwę Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Niebieska Karta wydawana jest na czas trwania umowy o pracę plus trzy miesiące. Proszę zauważyć, że trzy miesiące nie są dodawane, jeśli wniosek dotyczy okresu maksymalnie 3 lat.

Należy pamiętać, że Niebieska karta UE daje prawo do pobytu i pracy wyłącznie w konkretnym kraju UE, w którym została wydana i nie ma zastosowania do wszystkich krajów UE. Innymi słowy, otrzymując Niebieską Kartę w Polsce, nie otrzymuje Pan automatycznie prawa do zamieszkania lub pracy w innych krajach UE. Jednocześnie, każdy kraj UE niezależnie reguluje niektóre aspekty wydawania Niebieskiej Karty zgodnie ze swoim ustawodawstwem krajowym. Oznacza to, że procedura uzyskania zezwolenia oraz wymagania stawiane kandydatom mogą różnić się w zależności od kraju. Dlatego też, aby uzyskać Niebieską Kartę w Niemczech, warto zapoznać się z niemieckim ustawodawstwem. Jednocześnie takie kraje jak Wielka Brytania, Irlandia czy Dania w ogóle nie uczestniczą w programie Niebieskiej Karty.

Source: Vista Create

Korzyści z Niebieskiej Karty dla Ukraińców

Niebieska karta oferuje szereg korzyści dla Ukraińców planujących pracę w UE. Otwiera dostęp do rynku pracy, umożliwiając legalną pracę w kraju, który wydał kartę, z możliwością zmiany pracodawcy po pewnym czasie. Posiadacze karty otrzymują pozwolenie na pobyt, które dotyczy również członków ich rodzin, którzy mogą wspólnie się przeprowadzić i uzyskać pozwolenie na pracę. Po 18 miesiącach pracy z niebieską kartą możliwe jest przeniesienie się do innego kraju UE w celu kontynuowania działalności zawodowej. Ponadto karta zapewnia szybszy dostęp do stałego pobytu, co pozwala ubiegać się o stały pobyt po kilku latach pracy.

Kto może otrzymać niebieską kartę

  • Wykształcenie. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych uznawanego w kraju UE.
  • Zatrudnienie. Umowa lub oferta pracy na co najmniej 1 rok.
  • Wystarczające dochody. Wynagrodzenie musi być wyższe niż średni poziom w kraju, w którym będą Państwo pracować (w 2025 r. liczba ta zależy od kraju).

Jak ubiegać się o niebieską kartę

  1. Proszę znaleźć pracodawcę. Proszę wybrać firmę, która jest gotowa wesprzeć Państwa kandydaturę.
  2. Proszę przygotować dokumenty.

Dokumenty potrzebne do uzyskania niebieskiej karty:

  • wypełniony formularz zgłoszeniowy;
  • umowa o pracę lub oficjalna oferta pracy;
  • dyplom ukończenia studiów wraz z tłumaczeniem (w razie potrzeby);
  • dowód kwalifikowalności dochodu;
  • ubezpieczenie zdrowotne.

Dokumenty należy złożyć w odpowiednim urzędzie w kraju zatrudnienia. Czas rozpatrywania wniosków waha się od 1 do 3 miesięcy.

Source: Vista Create

Gdzie obowiązuje niebieska karta?

Niebieska karta jest dostępna w prawie wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Danii i Irlandii. Najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Polska, Francja, Holandia i Austria.

Jak znaleźć pracę w UE

  • można korzystać z platform takich jak LinkedIn, Glassdoor lub wyspecjalizowanych stron internetowych;
  • zgłaszać się do agencji zatrudnienia;
  • udział w targach pracy i wydarzeniach zawodowych.

Kolejne kroki po otrzymaniu niebieskiej karty:

  • zarejestrować swoje miejsce zamieszkania;
  • uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego i identyfikatora podatkowego;
  • zapoznanie się z programami adaptacyjnymi dla nowoprzybyłych w kraju.

Source: Vista Create

Niebieska Karta vs Pobita Karta: zalety i wady

Niebieska Karta UE w Polsce oferuje wysoko wykwalifikowanym pracownikom zagranicznym korzyści, które odróżniają ją od zwykłej karty pobytu. Ma ona jednak również pewne wady.

Główne zalety niebieskiej karty

  1. Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Po dwóch latach pracy na podstawie Niebieskiej Karty cudzoziemiec ma swobodny dostęp do rynku pracy bez konieczności uzyskiwania oddzielnych zezwoleń.
  2. Złagodzony reżim łączenia rodzin. Członkowie rodziny posiadacza Niebieskiej Karty mogą uzyskać karty pobytu z dostępem do rynku pracy w Polsce.
  3. Przemieszczanie się w obrębie UE. Po 18 miesiącach pobytu w Polsce posiadacz niebieskiej karty może przenieść się do innego kraju UE w celu podjęcia pracy.
  4. Możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt stały. Po pięciu latach pobytu w UE posiadacz niebieskiej karty może uzyskać zezwolenie na pobyt stały. Ponadto pobyt w kraju na podstawie Niebieskiej Karty wlicza się do okresu wymaganego do uzyskania karty rezydenta długoterminowego UE (Robyt rezydenta UE).

Wady niebieskiej karty

  1. Okres ważności zezwolenia zależy od czasu trwania umowy o pracę. Aby uzyskać Niebieską Kartę na okres trzech lat, należy posiadać umowę na ten okres w momencie składania wniosku
  2. Konieczność potwierdzenia kwalifikacji. W przypadku niektórych zawodów (np. marketing) udowodnienie kwalifikacji może być trudne.
  3. Czas oczekiwania. W niektórych regionach czas oczekiwania na Niebieską Kartę może być dłuższy niż w przypadku zwykłej karty pobytu.
  4. Ograniczenia w prowadzeniu indywidualnej działalności gospodarczej. Posiadacze niebieskiej karty nie mogą angażować się w indywidualną działalność gospodarczą – dokument ten, w przeciwieństwie do wizy Business Harbor, jest przeznaczony wyłącznie dla pracowników.

Należy również pamiętać, że posiadacze niebieskiej karty mogą być bezrobotni przez okres 3 miesięcy w okresie ważności dokumentu i mogą być bezrobotni nie więcej niż 2 razy. Jednak w przypadku zwolnienia, zmiany pracodawcy, stanowiska lub wynagrodzenia (w dół), województwo musi zostać powiadomione w ciągu 25 dni od daty zmiany. W takim przypadku posiadacz karty będzie miał 3 miesiące na znalezienie kolejnej pracy. W przeciwnym razie karta zostanie unieważniona. Cudzoziemiec może jednak swobodnie zmienić pracodawcę, jeśli pracuje na podstawie Niebieskiej Karty od co najmniej 2 lat.

Source: Vista Create

Jak ubiegać się o Niebieską Kartę UE w Polsce?

Polska oferuje atrakcyjne warunki uzyskania Niebieskiej Karty. W 2025 r. minimalne wynagrodzenie dla wnioskodawców wyniesie około 9600 zł brutto. Główne wymagania obejmują umowę z pracodawcą na okres co najmniej 1 roku.

Dołącz do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Aby uzyskać Niebieską Kartę UE w Polsce, należy wykonać określone kroki, które obejmują złożenie dokumentów, procedury biometryczne, oczekiwanie na decyzję i otrzymanie dokumentu. Szczegółowy opis procesu można podsumować w następujący sposób:

  1. Złożenie dokumentów. Złożenie wniosku o Niebieską Kartę wraz z dokumentami towarzyszącymi odbywa się osobiście w urzędzie wojewódzkim. Zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty za pośrednictwem systemu internetowego urzędu wojewódzkiego.
  2. Podanie danych biometrycznych. Proszę pamiętać, że może być konieczne umówienie się na dodatkową wizytę w celu pobrania odcisków palców, ponieważ proces składania dokumentów i podawania danych biometrycznych często odbywa się w różnych terminach.
  3. Oczekiwanie na decyzję. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od obciążenia pracą działu administracyjnego i zazwyczaj wynosi od 2,5 miesiąca do 1 roku. Jednak po przyjęciu dokumentów urząd musi przystawić odpowiednią pieczątkę potwierdzającą legalny pobyt w Polsce przez okres rozpatrywania wniosku.
  4. Uzyskanie Niebieskiej Karty. W przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu Niebieskiej Karty, wnioskodawca zostanie powiadomiony o dacie i godzinie jej odbioru. Za wyrobienie plastikowej karty trzeba uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Od wydania decyzji do otrzymania karty może minąć od 2 tygodni do 1,5 miesiąca.

Przyczyny odmowy wydania Niebieskiej Karty UE w Polsce

Główne powody odmowy wydania Niebieskiej Karty UE w Polsce są następujące

  • Opuszczenie Polski na dłuższy okres czasu. Jeśli cudzoziemiec opuszcza terytorium Polski na znaczny okres czasu, może to być powodem odmowy wydania lub przedłużenia Niebieskiej Karty.
  • Nieprawidłowy adres zamieszkania. Posiadanie dokładnych i aktualnych informacji o miejscu zamieszkania jest obowiązkowe.
  • Brak interakcji z inspektorem. Brak odpowiedzi na ważne pisma lub telefony z prośbą o dodatkowe informacje może skutkować odmową.
  • Nieuczciwy pracodawca. Jeśli pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, na przykład nie płaci składek ZUS lub ma długi podatkowe.
  • Krótkoterminowa umowa o pracę. Aby uzyskać Niebieską Kartę, umowa musi być zawarta na okres co najmniej jednego roku.
  • Niezgodność wykonywanego zawodu z posiadanymi kwalifikacjami. Jeśli obecny zawód nie odpowiada dyplomowi lub doświadczeniu zawodowemu.
  • Brak lub niewystarczające ubezpieczenie. Posiadanie ubezpieczenia spełniającego wymagania jest obowiązkowe.
  • Niespójność rodzaju wizy przy ubieganiu się o Niebieską Kartę. Na przykład w przypadku wizy turystycznej typu C dokumenty do Niebieskiej Karty mogą nie zostać zaakceptowane.

W razie otrzymania negatywnej decyzji, można złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania.

Zobacz też: Jak Ukraińcy mogą otrzymać Kartę Polaka w Polsce w 2025 roku: szczegółowe instrukcje

Niebieska Karta otwiera drzwi do nowych możliwości. Proszę wykorzystać tę szansę, aby zbudować udaną karierę i zintegrować się ze społecznością europejską.

Czym jest niebieska karta UE i jak ją uzyskać w 2025 roku

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *