Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Agnieszka Zugaj
Praca | 10 czerwca 2022
Komentarze 0
Pieniądze rosną dla indywidualnego przedsiębiorcy

Wszystkie osoby z Ukrainy, które przybyły do Polski, także mają możliwość otworzenia na terenie tego kraju działalności gospodarczej. Wyjaśniamy, jak przebiega ten proces oraz jakie warunki należy spełnić, aby otworzyć firmę w Polsce.

Kiedy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

Aby osoby z Ukrainy mogły rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce, muszą spełnić dwa niezbędne warunki. Po pierwsze ich pobyt na terenie tego kraju musi być legalny. Oznacza to, że każdy kto przybył do Polski po 24.02 i zadeklarował chęć pozostania tutaj będzie miał taką możliwość. Jeżeli natomiast przybyliśmy do Polski wcześniej, wówczas musimy posiadać tytuł pobytowy, czyli zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, zaświadczenie o przysługującej nam ochronie czasowej bądź też paszport – jeżeli korzystamy z ruchu bezwizowego.

Drugi warunek, który należy spełnić, aby założyć własną działalność, to posiadanie numeru PESEL.

Jak założyć działalność jednoosobową?

W Polsce istnieje wiele form prowadzenia firmy, jednak najpopularniejsza z nich jest indywidualną działalność gospodarczą. Taką jednoosobową firmę można zarejestrować za darmo na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/, jeżeli tylko posiadamy profil zaufany. Możemy również udać się do najbliższego urzędu miasta lub gminy i na miejscu wypełnić odpowiedni wniosek. Będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość, dlatego musimy mieć przy sobie ważny dokument. Zakładanie jednoosobowej działalności nie wymaga posiadania określonego kapitału i sami możemy wybrać odpowiadającą nam formę opodatkowania. Co ważne, rozpoczęcie indywidualnej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatne.

Przy składaniu wniosku będziemy musieli wskazać przede wszystkim:

– nasze dane osobowe

– numer naszego dokumentu tożsamości, numer PESEL

– informacje na temat obywatelstwa

– adres zamieszkania oraz adres działalności gospodarczej

– wymyśloną przez nas nazwę działalności – w przypadku jednoosobowych działalności najczęściej jest to nasze imię i nazwisko, niektórzy ludzie decydują się również na unikatową nazwę, która musi jednak oddawać charakter naszej działalności

– kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) – wskazują na rodzaje wykonywanej przez nas działalności. Listę kodów PKD znajdziesz TUTAJ.

– jeżeli planujemy zatrudnić pracowników – musimy podać ich listę

– planowaną datę rozpoczęcia działalności

– dane urzędu skarbowego, który znajduje się w miejscu naszego zamieszkania

Co ważne, w momencie, kiedy nasz pobyt przestanie być legalny, taka działalność zostanie wykreślona z CEIDG. Nowelizacja specustawy przewiduje także nowe warunki dla osób, które prowadzę firmę w Polsce.

Jednoosobowa działalność a opodatkowanie

Każda osoba prowadząca jednoosobową działalność jest także zobowiązana do złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. W takim przypadku do wyboru mamy cztery możliwości:

– opodatkowanie na zasadach ogólnych – zostanie nam nałożony automatycznie, jeżeli nie wskażemy innego rodzaju opodatkowania. Zakłada on, że płacimy 17% podatku do kwoty 85 528 złotych dochodu, a jeżeli nasz dochód będzie wyższy – wówczas 32%.

– podatek liniowy – stały podatek 19%.

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – opodatkowanie na uproszczonych zasadach, które stanowi od 2% do 17% przychodów.

– karta podatkowa – odprowadzanie podatku, który nie jest zależny od dochodu firmy, a narzucany jest odgórnie przez urząd skarbowy.

Zobacz też: Jak Ukraińcy w Polsce mogą wyrobić prawo jazdy?

Masz więcej pytań odnośnie jednoosobowej działalności gospodarczej? Możesz zadzwonić pod infolinię 801 055 088 lub 22 765 67 32 (od poniedziałku do piątku, od 7:00 do 17:00).

Komentarze 0
Popularne
Polecane
Najnowsze

Możliwość komentowania została wyłączona.