IKEA zaprasza uchodźców na płatne staże w Polsce

13 stycznia 2023
Pudełko ze sklepu Ikea. PL Source: Vista Create

IKEA w Polsce zaprasza uchodźców do programu płatnych staży z możliwością późniejszego zatrudnienia w markowych sklepach. Dowiedz się, kto może wziąć udział w programie i jak to zrobić!

Pomoc migrantom w dostosowaniu się do polskiego rynku pracy

Ukraińcy, którzy wyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku z powodu wojny, starają się jak najszybciej przystosować do życia na obczyźnie, w tym znaleźć pracę, która pozwoli im utrzymać się i zadbać o najbliższych. Według statystyk, do końca roku około 320 tys. osób w wieku produkcyjnym (60-70% uchodźców) znalazło już oficjalne zatrudnienie. Wielu jednak nadal nie udaje się znaleźć pracy, ponieważ dość trudno jest zaadaptować się na polskim rynku pracy i znaleźć tu przyzwoite zatrudnienie bez dobrej znajomości języka polskiego. I dotyczy to nie tylko Ukraińców, ale wszystkich migrantów, którzy z jakiegoś powodu znaleźli się w obcym kraju.

Dlatego popularna szwedzka firma IKEA, znana na całym świecie z szybko składanych mebli, nowoczesnych urządzeń kuchennych i stylowych akcesoriów do domu, we współpracy z polską Fundacją Ocalenie zaprasza uchodźców przebywających obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do udziału w programie stażowym. Polska Fundacja Ocalenie od 2000 roku wspiera migrantów, przede wszystkim kobiety, w ich integracji i rozwoju indywidualnym, skupiając się na rozwoju dialogu międzykulturowego i wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego. Organizacja prowadzi z cudzoziemcami różne działania edukacyjne, w tym adaptacyjne i integracyjne, pomaga matkom z dziećmi oraz znajduje pokoje i mieszkania dla uchodźców.

Warto zaznaczyć, że od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej w Ukrainie Fundacja Ocalenie aktywnie angażuje się w pomoc ukraińskim uchodźcom, którzy uciekli do Polski w poszukiwaniu ochrony. Fundacja regularnie organizuje bezpłatne kursy języka polskiego dla przymusowych migrantów wojskowych oraz oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną.

W nowym programie stażowym IKEA lokalnymi organizacjami partnerskimi Fundacji Ocalenie w Warszawie są Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju i Internationaler Bund Polska w Krakowie oraz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Trwa nabór wniosków do programu stażowego w Warszawie. Projekt jest realizowany w ramach globalnej inicjatywy IKEA Refugee Skills for Employment.

Jak wygląda program stażowy dla uchodźców w IKEA?

Projekt stażowy z IKEA zapewnia 24 płatne staże w różnych działach firmy w następujących obszarach:

 • IKEA Food;
 • logistyka;
 • sprzedaż;
 • obsługa klienta;
 • dział kas;
 • dział odzyskiwania towaru i kontroli jakości.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uchodźców w Polsce, aby zwiększyć ich szanse na stałe zatrudnienie w IKEA Retail Sp. z o.o. lub u innych pracodawców. Osoby, które pomyślnie ukończą staż i wyrażą chęć rozwoju w wybranym kierunku w centrach sprzedaży IKEA, będą mogły wziąć udział w otwartych i wewnętrznych procesach rekrutacyjnych firmy.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Kto może wziąć udział w programie stażowym dla uchodźców z IKEA?

Do udziału w programie stażowym dla uchodźców IKEA zaprasza wszystkie osoby przebywające obecnie w Polsce na podstawie któregoś z poniższych statusów prawnych, które umożliwiają podjęcie pracy:

 • status uchodźcy;
 • ochrona uzupełniająca;
 • pobyt tolerowany;
 • zgoda na pobyt ze względów humanitarnych;
 • w procedurze o uzyskanie ochrony międzynarodowej w Polsce;
 • wiza humanitarna (musi być ważna co najmniej do września 2023 roku).

Kolejnym wymogiem dla potencjalnych uczestników programu jest przynajmniej minimalna znajomość języka polskiego. Zatem na staż w działach IKEA Food, Logistyki i Zwrotów oraz Kontroli Jakości wystarczy znajomość języka polskiego na poziomie komunikatywnym. A żeby móc odbyć staż w sektorze sprzedaży, obsługi klienta i na kasie, trzeba mieć średniozaawansowaną znajomość języka polskiego.

Co jest oferowane uchodźcom w ramach programu stażowego?

W ramach programu stażowego z IKEA uczestnikom oferowane są m.in.

 • umowa o pracę na ¾ etatu;
 • regularne wynagrodzenie w wysokości 2850-3087 zł brutto;
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków;
 • stabilny harmonogram pracy (sporządzony z miesięcznym wyprzedzeniem).

Stażyści mają możliwość otrzymania rozszerzonego pakietu opieki zdrowotnej Medicover lub karty Multisport, punktów, które można wydać np. na kino, zakupy, restauracje czy podróże. Dodatkowo uczestnicy programu będą mogli korzystać ze stołówki pracowniczej, gdzie dwudaniowy obiad kosztuje 5 zł, a także będą mieli tradycyjny 15% rabat na zakupy w IKEA.

Jako dodatkowy bonus, uchodźcy otrzymają intensywny kurs języka polskiego, a także seminaria kulturowe i konsultacje w zakresie poprawy umiejętności poruszania się po rynku pracy. Zarówno kursy jak i seminaria będą odbywały się w godzinach pracy. W razie potrzeby każdy otrzyma również wsparcie zespołu psychologicznego i prawnego Fundacji Ocalenie.

Terminy i rejestracja na staż w IKEA

Program stażowy IKEA będzie realizowany w 4 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Łodzi. Program stażowy będzie trwał 6 miesięcy od marca do sierpnia 2023 roku i będzie odbywał się w wybranych centrach handlowych IKEA w Polsce. Na przykład w Warszawie stażyści będą odbywać praktyki w sklepach IKEA Targówek i Ikea Janki. Aby wziąć udział w stażu należy wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy do 15 stycznia 2023 roku. Poniżej znajdują się aktywne linki do formularzy zgłoszeniowych dotyczących udziału w programie stażowym IKEA w różnych miastach:

Zobacz też: Ukraińcy w Polsce mogą otrzymać pomoc finansową na wynajem mieszkania

Osoby, które spełniają podstawowe wymogi formalne dotyczące statusu prawnego pobytu i pozwolenia na pracę, a także posługują się językiem polskim na poziomie co najmniej komunikatywnym, zostaną zaproszone na rozmowę wstępną z organizatorami. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie pomyślnie, kandydaci zostaną zaproszeni do kolejnych etapów rekrutacji, które odbędą się bezpośrednio w sklepach IKEA. Dodatkowe pytania dotyczące formularza zgłoszeniowego lub udziału w programie można zadać pisząc do organizatorów projektu na adres staz@ocalenie.org.pl.

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

podziel się
Polecane
Najnowsze
Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *