Czy wzrosną wypłaty w ramach programu 500+?

16 września 2022

Czy powinniśmy spodziewać się wzrostu wypłat w ramach państwowego programu świadczeń na dzieci 500+? Dowiedz się więcej na ten temat, a także poznaj warunki i procedurę uczestnictwa w programie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jeszcze w kwietniu tego roku rządząca Polską partia Prawo i Sprawiedliwość zaczęła rozważać możliwość zwiększenia najpopularniejszego świadczenia, jakie zostało wprowadzone w Polsce – państwowego świadczenia na dzieci 500+. Domagał się tego były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej Julian Auleytner, który uważany jest za autora programu 500+. Jego zdaniem wysokość świadczeń społecznych powinna być przeliczona zgodnie ze wskaźnikiem inflacji od 2016 r., czyli miesięczny dodatek na dziecko powinien wynosić 670 zł. (Według ekspertów cena zakupu 500 zł na koniec sierpnia 2022 r. wyniosła 352 zł w stosunku do 2016 r.). Tę samą opinię poparła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. A poseł PiS Paweł Lisiecki powiedział na antenie Polskiego Radia:

Dziś wartość tych pieniędzy jest mniejsza niż kilka lat temu. Wydaje się, że 500 plus powinno być zrewaloryzowane o 40%.

Mimo to w projekcie budżetu na 2023 r. polski rząd zaplanował na program 40,2 mln zł – tyle samo co w 2022 r. Oznacza to, że mimo szybkiej inflacji nie planuje się wzrostu wypłat. Przecież wzrost płatności o co najmniej 100 zł zwiększy budżet całego programu o 8-10 mld zł.

Przypominamy, że obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską w związku z rosyjską agresją, również mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach państwowego programu świadczeń na dzieci 500+.

Kto może otrzymać pomoc w ramach programu 500+?

Zgodnie z przepisami specustawy można ubiegać się o świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko w wieku do 18 lat, jeżeli:

  • jesteś obywatelem Ukrainy lub jeden z Twoich współmałżonków jest obywatelem Ukrainy;
  • przebywasz legalnie w Polsce;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem, matką lub opiekunem tymczasowym), które posiada obywatelstwo ukraińskie i przyjechało z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem lub opiekunem tymczasowym) urodzonym w Polsce z matki, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Wypłaty tego typu pomocy będą realizowane przez cały okres pobytu dziecka w Polsce. Zgodnie ze specustawą, która została przyjęta w Polsce w marcu 2022 roku, uchodźcy z Ukrainy mogą obecnie przebywać w kraju przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu. Przypominamy, że rodzice dzieci w wieku szkolnym, które obecnie uczą się w Polsce (w szkołach polskich lub ukraińskich, w tym zdalnie), mogą również otrzymać pomoc finansową w ramach programu socjalnego dla uczniów „Dobry Start”.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać pomoc 500+?

Aby ubiegać się o pomoc finansową w ramach programu „Rodzina 500+” należy przedstawić

Wnioskodawca, który przybył do Polski przed 24.02.2022 r. musi również przedstawić dokument potwierdzający legalność pobytu w kraju (wiza, zezwolenie na pobyt). W przypadku opiekunów tymczasowych wymagane jest dodatkowo przedłożenie postanowienia sądu o ustanowieniu ich opiekunami, a opiekunowie zastępczy potrzebują dokumentu potwierdzającego umieszczenie dzieci w rodzinie zastępczej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenia 500+ można złożyć tylko online na platformie usług elektronicznych ZUS. Aby wejść na stronę, należy przejść procedurę rejestracji lub zalogować się za pomocą bankowości internetowej. W razie problemów z założeniem konta lub wypełnieniem wniosku zawsze można zadzwonić na ukraińskojęzyczną infolinię ZUS, a także skorzystać z pomocy konsultantów:

Okres płatności trwa od 1 czerwca do 31 maja. W tym przypadku dodatek w wysokości 500 zł przysługuje od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek, do końca określonego rocznego okresu rozliczeniowego, po którym musisz złożyć wniosek na kolejny rok. Pamiętaj, że otrzymywanie pieniędzy w ramach tego programu jest legalne tylko w okresie pobytu dziecka w kraju, w przeciwnym razie grożą Ci kary. Przeczytaj więc, co musisz zrobić przed wyjazdem z Polski.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Irina Turaieva

Autor artykułów, filolog, redaktor-tłumacz. Lubię wiersze, muzykę autorską i wyprawy nad morze. Każdego dnia uczę się ufać Bogu i cieszyć się każdą chwilą życia.

Możliwość komentowania została wyłączona.