Wypłaty w ramach programu 500+ w 2023 roku

Irina Turaieva
Pomoc finansowa | 17 stycznia 2023
Komentarze 0
Program gotówkowy 500+. Pl Source: Vista Create

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, jak zapewnić ciągłość wypłat w ramach programu ubezpieczeń społecznych 500+ w Polsce w 2023 roku. Odpowiadamy także, kiedy ruszają wnioski o przedłużenie wypłaty świadczeń na dzieci.

Terminy składania wniosków do ZUS o przedłużenie wypłat 500+ w 2023 r.

Wielu Ukraińców, którzy w związku z pełnowymiarową agresją Rosji wyjechali do Polski wraz z małoletnimi dziećmi, w 2022 roku stało się uczestnikami polskiego programu socjalnego Rodzina 500+ i odpowiednio beneficjentami wypłat w ramach tego programu. Należy przypomnieć, że państwowy program pomocy społecznej Rodzina 500+ przewiduje comiesięczne świadczenie pieniężne dla rodziców/opiekunów prawnych na każde małoletnie dziecko (poniżej 18 roku życia), które mają pod opieką i które przebywa z nimi w Polsce.

Wypłaty na dziecko w ramach programu 500+, wydane w 2022 roku, potrwają do 31 maja 2023 roku. A od 1 czerwca 2023 roku rozpocznie się nowy okres sprawozdawczy programu, który z kolei będzie trwał do 31 maja 2024 roku. W projekcie budżetu na rok 2023 polski rząd zaplanował na finansowanie programu 40,2 mln zł.

Pomimo tego, że maj może wydawać się dziś dość odległy, warto zawczasu zadbać o zachowanie ciągłości wypłaty świadczeń w ramach programu 500+. Wszak, jak pokazuje praktyka, zwykle środki zaczynają być wypłacane po około dwóch miesiącach od złożenia wniosku o udział w programie. Dlatego osoby, które złożyły wnioski o dopłaty dopiero w listopadzie 2022 roku, pierwszą płatność otrzymają dopiero w styczniu 2023 roku, a ci, którzy złożyli wnioski w grudniu 2022 roku, mogą liczyć na środki nie wcześniej niż w lutym 2023 roku.

Możliwość składania wniosków o wypłatę 500+ na dziecko w drugiej połowie 2023 r. i w pierwszej połowie 2024 r. otwiera się już od 1 lutego 2023 r. Termin złożenia wniosku o zapewnienie ciągłości wypłat w ramach programu 500+ dla osób, które są już beneficjentami pomocy, upływa 30 kwietnia 2023 r.

Zapraszamy na nasz Telegram pod adres https://t.me/ukrainianinpolandpl oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ukrainianinpolandpl. Zespół naszego portalu codziennie wybiera dla Was najlepsze wiadomości i najistotniejsze wskazówki.

Co zrobić, jeśli nie otrzymałam świadczenia 500+ w 2022 roku?

Sytuacja w Ukrainie nadal jest dość napięta i groźna. Wzmożona aktywność wojsk rosyjskich w niektórych rejonach, regularne ataki terrorystyczne na osiedla mieszkaniowe oraz dalsze niszczenie infrastruktury krytycznej w kraju przez agresora nadal zmuszają wiele ukraińskich kobiet i rodziców wielodzietnych do poszukiwania bezpieczniejszego miejsca dla siebie i swoich dzieci. A dziś Ukraińcy nadal wyjeżdżają do Polski. Co zatem z tymi ukraińskimi rodzicami, którzy wyjechali niedawno i nie zdążyli jeszcze złożyć wniosku o świadczenia socjalne dla dzieci w ramach programu 500+ w Polsce? Czy powinni czekać do 1 lutego, aby złożyć wniosek o tę pomoc socjalną?

Zgodnie z warunkami programu socjalnego 500+ w Polsce, świadczenia na dzieci wypłacane są za wszystkie miesiące począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek – nawet jeśli został on złożony ostatniego dnia miesiąca. Oznacza to, że ci obywatele Ukrainy, którzy dopiero niedawno przyjechali do Polski, nie składali wniosków o wypłaty 500+ i nie otrzymali środków w ramach tego programu, powinni jak najszybciej złożyć wniosek o pomoc społeczną, nie czekając na nowy okres sprawozdawczy czy nawet nowy miesiąc. Przecież w lutym zaczynają się wnioski o dopłaty, które będą wypłacane dopiero od 1 czerwca 2023 roku. Dlatego składając wniosek do ZUS do końca stycznia, ubiegasz się tym samym o wypłaty 500+ na dziecko za okres od stycznia do 31 maja 2023 r. A od 1 lutego można już składać wnioski o płatności na kolejny okres (druga połowa 2023 – pierwsza połowa 2024).

W przypadku pytań dotyczących świadczeń rodzinnych lub problemów z tworzeniem samego wniosku zawsze można zadzwonić na ukraińskojęzyczną infolinię ZUS, a także skorzystać z pomocy konsultantów, pisząc na adres ua@zus.pl.

Kto może otrzymać pomoc w ramach programu 500+?

Zgodnie z przepisami specustawy można ubiegać się o świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko w wieku do 18 lat, jeżeli:

  • jesteś obywatelem Ukrainy lub jeden z Twoich współmałżonków jest obywatelem Ukrainy;
  • przebywasz legalnie w Polsce;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem, matką lub opiekunem tymczasowym), które posiada obywatelstwo ukraińskie i przyjechało z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r;
  • sprawujesz opiekę nad dzieckiem (jesteś jego ojcem lub opiekunem tymczasowym) urodzonym w Polsce z matki, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Wypłaty tego typu pomocy będą realizowane przez cały okres pobytu dziecka w Polsce. Zgodnie ze specustawą, która została przyjęta w Polsce w marcu 2022 roku, uchodźcy z Ukrainy mogą obecnie przebywać w kraju przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu. Przypominamy, że rodzice dzieci w wieku szkolnym, które obecnie uczą się w Polsce (w szkołach polskich lub ukraińskich, w tym zdalnie), mogą również otrzymać pomoc finansową w ramach programu socjalnego dla uczniów „Dobry Start”.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać pomoc 500+?

Aby ubiegać się o pomoc finansową w ramach programu „Rodzina 500+” należy przedstawić

Wnioskodawca, który przybył do Polski przed 24.02.2022 r. musi również przedstawić dokument potwierdzający legalność pobytu w kraju (wiza, zezwolenie na pobyt). W przypadku opiekunów tymczasowych wymagane jest dodatkowo przedłożenie postanowienia sądu o ustanowieniu ich opiekunami, a opiekunowie zastępczy potrzebują dokumentu potwierdzającego umieszczenie dzieci w rodzinie zastępczej.

Jak złożyć wniosek 500+?

W 2023 roku rozszerzyła się lista sposobów ubiegania się o świadczenia społeczne 500+. Dlatego dziś można ubiegać się o świadczenia w ramach programu korzystając z:

Zobacz też: W których krajach Ukraińcy otrzymują największą pomoc finansową?

Okres płatności trwa od 1 czerwca do 31 maja. Rozpatrując wniosek o udział w programie 500+, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala dla każdego beneficjenta konkretny termin, w którym otrzyma on środki. W tym przypadku dodatek w wysokości 500 zł przysługuje od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek, do końca określonego rocznego okresu rozliczeniowego, po którym musisz złożyć wniosek na kolejny rok. Pamiętaj, że otrzymywanie pieniędzy w ramach tego programu jest legalne tylko w okresie pobytu dziecka w kraju, w przeciwnym razie grożą Ci kary. Przeczytaj więc, co musisz zrobić przed wyjazdem z Polski.

Komentarze 0
Najnowsze
Polecane
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.