Infolinia ZUS dla Ukraińców w Polsce: jak dzwonić i jakie informacje można uzyskać?

Agnieszka Zugaj
Polska, Pomoc finansowa | 23 listopada 2023
Komentarze 0
Smartfon używany do wybierania infolinii dla uchodźców ZUS-PL Source: Vista Create

Ukraińcy w Polsce często stają przed koniecznością rozwiązania kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Może im w tym pomóc infolinia ZUS, która została stworzona specjalnie w celu udzielania porad i wsparcia obywatelom Ukrainy. W tym artykule przyjrzymy się, jak skontaktować się z tą usługą i jakie ważne informacje można uzyskać, kontaktując się z infolinią ZUS.

Infolinia ZUS dla Ukraińców: numer telefonu

W marcu 2022 r., w celu zapewnienia Ukraińcom możliwości uzyskania wszystkich niezbędnych informacji na temat ich praw i możliwości w Polsce w sferze socjalnej, uruchomiono specjalną infolinię, która zapewniała konsultacje w języku ukraińskim i polskim. Działała ona jednak tylko do 30 grudnia 2022 r.

Niemniej jednak Ukraińcy, podobnie jak Polacy, mogą korzystać z usług Centrum Komunikacji Telefonicznej (COT) ZUS pod następującym numerem telefonu:

22 560 16 00

Po połączeniu będziemy mogli wybrać jedną z oferowanych opcji, naciskając odpowiednią cyfrę na klawiaturze telefonu:

1 – odsłuchanie komunikatów informacyjnych;
2 – przejść uwierzytelnienie;
3 – uzyskać dane adresowe placówek ZUS;
0 – skontaktować się z konsultantem COT, po wcześniejszym wybraniu tematu komunikacji.

Konsultanci COT są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00. Doradztwo jest prowadzone w języku polskim. Należy pamiętać, że w celu uzyskania pełnych informacji na temat akt osobowych przez telefon, należy podać COT swój identyfikator PUE i hasło (PIN) do COT. W przeciwnym razie otrzymasz jedynie ogólne informacje. Dodatkowo w trakcie rozmowy z doradcą będziesz mógł się uwierzytelnić odpowiadając na kilka pytań. Po weryfikacji, doradca będzie mógł udostępnić Ci określone informacje z Twojego konta w ZUS.

Przypominamy, że nie jest to jedyny sposób kontaktu z ZUS. Istnieją inne sposoby kontaktu z ZUS w sprawach ogólnych:

 1. Poprzez formularz zapytania. Po otrzymaniu zapytania centrum obsługi telefonicznej wyśle wiadomość na podany adres e-mail. Jeśli chcesz otrzymać szczegółowe informacje na temat swojej sprawy, zaloguj się do swojego profilu na Platformie e-Usług i skorzystaj z opcji Zadaj pytanie ZUS – tam w zakładce Wiadomości znajdziesz wszystkie swoje pytania i odpowiedzi konsultantów ZUS w Twoim profilu.
 2. W przypadku pytań ogólnych – przez e-mail: cot@zus.pl.

Zanim zadzwonisz lub napiszesz, pamiętaj, że większość potrzebnych informacji w języku ukraińskim jest publicznie dostępna na oficjalnej stronie ZUS https://zus.pl/.

Jakich informacji udziela infolinia ZUS Ukraińcom w Polsce?

Dzwoniąc na infolinię ZUS pod powyższy numer telefonu, można uzyskać odpowiedzi na szereg pytań, w tym informacje na temat:

 • świadczeń socjalnych dostępnych dla obywateli Ukrainy w Polsce;
 • warunki i wymagania, które Ukraińcy muszą spełnić, aby otrzymać określoną pomoc;
 • prawidłowe wypełnianie formularzy i opcje wysyłania wniosków o świadczenia;
 • rejestracja i założenie konta na portalu usług elektronicznych ZUS.

Przypominamy, że obecnie Ukraińcy mogą korzystać w Polsce z następujących świadczeń i wypłat: świadczenie 500+ (500 zł) na każde dziecko do 18. roku życia mieszkające z Tobą w Polsce; rodzinny kapitał wychowawczy (świadczenie w wysokości 12 000 zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy); dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie do pobytu dziecka w przedszkolu; program Dobry Start – wypłaty w wysokości 300 zł rocznie na każde dziecko do 20. roku życia uczące się i mieszkające w Polsce. Kontaktując się z infolinią ZUS, można dowiedzieć się, jaka pomoc przysługuje i jak się o nią ubiegać.

Zobacz też: Jak złożyć wniosek o świadczenia 500+ w aplikacji mZUS: nowe funkcje w aplikacji

Co do zasady, wszystkie osoby ubiegające się o świadczenia muszą przedstawić pewien standardowy pakiet dokumentów, który obejmuje: numer PESEL, zarówno osobisty, jak i dla każdego dziecka, ważny rachunek bieżący w polskim banku, polski numer telefonu i zarejestrowany adres e-mail oraz paszport zagraniczny obywatela Ukrainy. Każda wypłata może jednak wymagać dodatkowych dokumentów. Wszystkie te kwestie można również wyjaśnić kontaktując się z infolinią ZUS. Pełna lista tematów, z którymi można się zapoznać, znajduje się pod linkiem.

Tematów do konsultacji i wyjaśnień może być zatem naprawdę sporo, a w wielu przypadkach uzyskane odpowiedzi mogą pomóc rozwiązać pewne kwestie dotyczące ZUS bez konieczności przychodzenia do oddziału.

Jakie problemy pomaga rozwiązać infolinia ZUS dla Ukraińców 500+?

Usługi infolinii ZUS są szczególnie istotne dla Ukraińców w związku z podstawową pomocą finansową na dzieci w Polsce, znaną jako 500+. W końcu świadczenie to dotyczy wszystkich Ukrainek z małoletnimi dziećmi, które obecnie przebywają w Polsce w ramach ochrony czasowej. Według statystyk, na koniec czerwca 2023 r. z programu 500+ skorzystało ponad 200 tys. obywateli Ukrainy w Polsce. Dlatego to właśnie tego świadczenia dotyczy większość pytań na infolinii ZUS, m.in. dlatego, że w ostatnich latach wypłaty 500+ są coraz częściej anulowane.

Zapraszamy do dołączenia do naszego kanału Telegram, naszej strony na Facebook а oraz naszej strony na Instagram, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i wydarzeniami.

Oto więc przybliżona lista pytań dotyczących świadczeń wychowawczych na dzieci 500+, które należy kierować na ukraińskojęzyczną infolinię ZUS:

 • jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny 500+;
 • jak przedłużyć 500+ na kolejny okres rozliczeniowy;
 • Jakie dane są wymagane do ubiegania się o zasiłek rodzinny;
 • do jakiego wieku dziecko może otrzymywać świadczenia w ramach programu rodzinnego;
 • dlaczego wypłaty 500+ zostały anulowane i jakie kroki należy podjąć, aby przywrócić świadczenia;
 • jak założyć Profil Zaufany na platformie e-usług ZUS (za pośrednictwem którego można ubiegać się o pomoc) itp.
Komentarze 0
Polecane
Najnowsze
Popularne

Możliwość komentowania została wyłączona.